مسکو: پوتین آماده دیدار با زلنسکی و عادی سازی روابط با اوکراین است

مسکو: پوتین آماده دیدار با زلنسکی و عادی سازی روابط با اوکراین است
جمعه 8 بهمن 1400 - 16:15

وزیر خارجه روسیه می‌گوید، پوتین آماده دیدار با رئیس جمهور اوکراین و عادی سازی روابط با کی‌یف است.

العالم - اروپا

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز جمعه در مصاحبه با چند شبکه رادیویی این کشور درباره بحران اوکراین گفت: مسکو آماده دعوت از «ولودیمیر زلسنکی» رئیس جمهوری اوکراین برای بحث درباره تنش زدایی در روابط دو کشور است اما اگر بخواهند درباره مساله دونباس صحبت کنند باید برای حل و فصل بحران در جنوب شرق اوکراین به «گروه تماس» مراجعه کنند.

به گزارش خبرگزاری تاس، وزیر خارجه روسیه تاکید کرد؛ «رئیس جمهور پوتین گفته، اگر زلنسکی بخواهد درباره عادی سازی روابط دو جانبه(که به خاطر اقدامات یکجانبه کی‌یف آسیب دیده) بحث کند ما برای این آماده هستیم، هیچ مشکلی نیست. هرجا دوست دارند بیایند، مسکو، سوچی یا سن پترزبورگ. اما اگر می‌خواهند درباره دونباس بحث کنند باید از طریق گروه تماس و در چارچوب نرماندی همه این مسائل را مستقیما میان کی‌یف و دونتسک، کی‌یف و لوهانسک مورد برررسی و حل و فصل قرار دهند.»

گروه تماس شامل اوکراین، روسیه، جدایی طلبان اوکراینی مخالف دولت و سازمان امنیت و همکاری اروپا است که برای حل و فصل اختلافات در شرق اوکراین تشکیل شده است.

لاوروف در ادامه افزود: اما وقتی رئیس جمهور اوکراین صراحتا اعلام می‌کند که نمی‌خواهد با نمایندگان دونستک و لوهاسنک صحبت کند این بد است و برای بحران داخلی اوکراین خوب نیست.

از حدود دو ماه قبل رسانه‌های آمریکایی جوسازی و خبرسازی درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری میلادی را آغاز کرده و موجب تشدید تنش در شرق اروپا شده‌اند. روسیه قویا چنین ادعاهایی را رد کرده اما تأکید کرده تداوم حملات توپخانه‌ای نیروهای اوکراینی علیه مناطق خودمختار روس زبان این کشور واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

با این حال مقامات اوکراینی اخیرا تاکید کردند که شمار نظامیانی که روسیه در مرز مستقر کرده است نشان میدهد که آنها در حال حاضر قصدی برای این کار ندارند و این تعداد نیرو برای شروع یک حمله ناکافی است.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها