وزیر دفاع آمریکا: درگیری درباره اوکراین قابل اجتناب است

وزیر دفاع آمریکا: درگیری درباره اوکراین قابل اجتناب است
شنبه 9 بهمن 1400 - 00:09

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا (پنتاگون) همزمان با افزایش تنش ها میان آمریکا و اروپا با روسیه بر سر اوکراین اظهار داشت که درگیری قابل اجتناب است و هنوز زمان و فضا برای دیپلماسی وجود دارد.

العالم-آمریکا

وزیر دفاع آمریکا روز جمعه به وقت محلی در نشستی خبری در محل این وزارتخانه در جمع خبرنگاران با تکرار اظهارات مقامات آمریکایی افزود که هزاران نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین و در بلاروس مستقر هستند و توسط نیروی دریایی مسکو در دریای آتلانتیک شمالی و مدیترانه حمایت می شوند.

روسیه بارها ادعاها در مورد حمله به اوکراین را رد کرده و اعلام کرده که قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد. مسکو همچنین هشدار داده است که اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهایش تهدیدی برای امنیت ملی است و این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که نیروها را به دلخواه در قلمرو مستقل خود جابجا کند.

رئیس پنتاگون به رغم هفته ها فضاسازی رسانه ها و مقامات آمریکایی اذعان کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هنوز تصمیم نهایی را برای استفاده از این نیروها علیه اوکراین نگرفته است.

وزیر دفاع آمریکا در عین حال مدعی شد اما اکنون پوتین این توانایی را بدست آورده است. او گزینه های زیادی مانند تسخیر شهرها و مناطق گسترده یا اقدامات قهر آمیز و تحریک آمیز سیاسی مانند به رسمیت شناختن مناطق جدا شده از اوکراین را در اختیار دارد.

این مقام ارشد دولت بایدن، رسانه های روسی را متهم کرد در حال انتشار مطالب گسترده در مورد اقدامات ادعایی در شرق اوکراین هستند.

لوید آستین ادعا کرد اینها روش بازی روسیه است و نمی تواند ما را گمراه کند. ما همچنان بر انتشار گزارش های غلط از سوی روسیه از جمله بهانه سازی برای تهاجم بیشتر یا حمله به دنباس متمرکز هستیم.

وزیر دفاع آمریکا مدعی شد هرگونه حمله روسیه به اوکراین نه تنها باعث ایجاد درگیری می شود بلکه اصول پایه ای حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و تصمیم گیری برای خود را نقض می کند.

رئیس پنتاگون گفت: ما با اوکراین و متحدان اروپایی برای مقابله با این اقدامات روسیه و تهدید صلح و امنیت از سوی این کشور متحد هستیم. درگیری قابل اجتناب است و هنوز زمان و فضا برای دیپلماسی هنوز وجود دارد.

آستین ادعا کرد آمریکا در هماهنگی با متحدان و شرکا یک مسیر به روسیه برای دور شدن از بحران و به سمت امنیت بیشتر نشان داده است. وزارت دفاع آمریکا به حمایت خود از تلاش های دیپلماتیک ادامه می دهد.

وزیر دفاع آمریکا اظهار داشت آمریکا متعهد به کمک به اوکراین برای دفاع از خود از طریق کمک های دفاعی بوده و از سال ۲۰۱۴ آمریکا بیش از ۲.۷ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین ارائه کرده است.

رئیس پنتاگون اذعان کرد آمریکا در سال گذشته بیش از هر سال دیگری به اوکراین کمک امنیتی کرده است و ارزش کمک های سال گذشته به ۶۵۰ میلیون دلار می رسند.

به گفته وی، در ماه دسامبر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با ۲۰۰ میلیون دلار کمک دیگر به اوکراین موافقت کرد که این کمک ها شامل موشک های ضد تانک جاولین و سایر سلاح های ضد زرهی، نارنجک انداز و حجم زیادی از مهمات توپخانه و سلاح های کوچک می شوند.

وزیر دفاع آمریکا گفت که تحویل این محموله ها درحال انجام هستند و امروز نیز یک محموله وارد اوکراین شد.

این مقام آمریکایی افزود: آمریکا همگام با متحدان، امنیت جبهه شرق ناتو را تقویت خواهد کرد و هزاران نیروی خود را به حالت آماده باش درآورده است و اگر ناتو نیروهای خود را فعال کند، نیروهای آمریکایی آماده اعزام خواهند بود.

رئیس پنتاگون اضافه کرد وضعیت در مرزهای اوکراین به سرعت تغییر می کنند. وزارت دفاع آمریکا به ارائه گزینه ها به جو بایدن برای دفاع از منافع ملی ما و پاسخ به اقدامات روسیه ادامه خواهد داد.

آستین ادامه داد همانطور که اعلام کرده ایم، حمله احتمالی به اوکراین، علاوه بر عواقب مهم اقتصادی برای روسیه، می تواند به تقویت اتحاد ناتو در جبهه غربی آن منجر شود. آمریکا از توانایی متحدان ناتو برای دفاع از خود اطمینان خواهد یافت.حمله علیه یک عضو ناتو مانند حمله به همه ما است.

همزمان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه ضمن ارزیابی مثبت از پیشنهادهای امنیتی دریافتی از واشنگتن، تاکید کرد که مسکو خواهان جنگ با اوکراین نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لاوروف با اشاره به دیدار آینده با آنتونی بلینکن همتای امریکایی افزود: پیشنهادهای دریافتی از ایالات متحده از ابتکارهای ناتو (سازمان پیمان اتلانتیک شمالی) بهتر بود و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در باره چگونگی واکنش به این پیشنهادها، تصمیم خواهد گرفت.

سفیر آمریکا در سازمان ملل شامگاه پنجشنبه وقت محلی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد پس از هفته‌ها مشورت دقیق با اوکراین و شرکا در شورای امنیت، ایالات متحده خواستار برگزاری نشست علنی شورای امنیت به منظور گفت و گو درباره یک موضوع با اهمیت حیاتی برای صلح و امنیت بین‌المللی شد.

منابع دیپلماتیک به خبرنگار ایرنا گفته اند که واشنگتن برای همسو کردن مواضع سایر کشورها با خود در برابر روسیه، خواستار برگزاری نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل متحد در دوشنبه آینده شده است.

ایرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها