حمایت مغربی‌ها از فلسطین در ورزشگاه کازابلانکا+ویدئو

دوشنبه 5 ارديبهشت 1401 - 15:21

بازی یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آفریقا در ورزشگاه کازابلانکا، شاهد فریاد یکپارچه »فلسطین فلسطین« هواداران مغربی بود.

العالم - مغرب
هواداران باشگاه «الوداد» مغرب در جریان بازی یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آفریقا در کازابلانکا، فریاد «فلسطین، فلسطین» سر دادند و یکپارچه کشور و مردم فلسطین را تشویق کردند.

صفحه شبکه «الجزیره» در توئیتر ویدئویی از این تشویق هواداران مغربی در کازابلانکا، بازنشر داد که با استقبال شمار زیادی از کاربران این شبکه اجتماعی همراه شد و برخی نوشتند که مردم مغرب از اکنون به استقبال روز قدس رفته‌اند و بر سر سران سیاسی خود که دستانشان را به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی آلوده کرده‌اند، فریاد می‌زنند.

یکی از کاربران در واکنش به این ویدئو نوشت: «فلسطین و مسجد‌الاقصی، موضوع یک ملت و یک واقعیت ثابت شده است که اکثر سیاستمداران صهیونیست از آن آگاه هستند اما در عین حال سیاستمداران عرب بر نادیده گرفتن آن اصرار دارند!
شما را چه شده است؟ چگونه قضاوت می کنید؟»

اما کاربری دیگر مردم مغرب و تمام کشورهای سازشکار را به انقلاب علیه حکام خود تشویق کرد و با کنایه نوشت: «این شعار مجانی برای آرمان فلسطین چه فایده ای دارد؟ عرب آزاده متعهد به اصول عربی و اسلامی، کسی است که علیه حکومت خود که با دشمن سازش می‌کند، شعار دهد و انقلاب کند و آن را سرنگون کند. از رئیس جمهور یا پادشاه شروع کنید، نه این‌که به او تعظیم کنید و دستش را ببوسید...شعار همه این‌ها به اندازه یک ساعت حضور یک فلسطینی در مسجد الاقصی یا تونل نیست».

کاربر دیگری با بازنشر این ویدئو از فریاد تشویق فلسطین، نوشت: «آیا سازشکاران گوش شنوایی دارند..این‌ها مردم مغرب هستند..من خیلی در مغربی بودن سازشکاران شک دارم».

یک کاربر دیگر نوشت: «فلسطین دغدغه اصلی ملت‌های عرب است اما آخرین دغدغه حکام آن‌هاست».

مغرب در دسامبر ۲۰۲۰ با حمایت و پافشاری دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، اقدام به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی کرد و ترامپ نیز در مقابل اعلام کرد که حاکمیت مغرب بر صحرای غربی را به رسمیت شناخته است.

فعالان حقوق بشر مغربی و برخی از شخصیت‌های سیاسی این تصمیم را به شدت محکوم کردند و این اقدام را غیراخلاقی و خیانت به آرمان فلسطین خواندند.

«احمد اوحمان» رئیس دید‌بان مغرب علیه عادی‌سازی، گفت که توجیه عادی‌سازی با موضوع صحرای غربی «غیرقابل قبول» است.

«ناصر بوریطه» وزیر امور خارجه مغرب اما اخیرا طی حضور و مشارکتش در نشست نقب در سرزمین‌های اشغالی، مدعی وجود روابط روابط خونی بین مردم کشورش و صهیونیست‌ها شد و در اظهارنظری جنجالی گفت: «اسرائیلی‌ها اصل و تبار مغربی دارند».

وزیر امور خارجه مغرب مدعی شد: «این ادعای اسرائیلی‌ها که در هر خانواده‌ حداقل یک نفرشان خون مغربی دارد، صحیح است. اگر شما بگویید که شاید در هر خانواده اسرائیلی خون یک نفر مغربی باشد، من می‌گویم این امر عین واقعیت است.»

به گزارش فارس، کشور مغرب از متحدان آمریکا در شمال آفریقا محسوب شده و همواره در طرح‌های منطقه‌ای آمریکا در راستای منافع غرب و رژیم صهیونیستی ایفای نقش کرده است. امری که با مخالفت و اعتراض شدید مردم این کشور همراه است و همواره با برگزاری تظاهرات‌ها و تحصن‌های متعدد، عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را محکوم و اعلام می‌کنند که در کنار مردم مظلوم فلسطین و آرمان مقدس آن‌ها ایستاده‌اند و حسابشان از حکام سازشکار جداست.

هرچند که تظاهرات‌ها و اعتراض‌های مردمی در مغرب، تاکنون همواره با برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی این کشور همراه بوده، اما این مردم هرگز از آرمان فلسطین دست نکشیده‌اند و مقابل اقدامات سران سیاسی خود برای عادی‌سازی روابط سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی، فرهنگی و ...با صهیونیست‌ها ایستاده‌اند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها