نظامیان روس پایگاه‌های خود را در سوریه به سپاه پاسداران واگذار می‌کنند/ وحشت اسرائیل از تقویت حضور ایران در سوریه

نظامیان روس پایگاه‌های خود را در سوریه به سپاه پاسداران واگذار می‌کنند/ وحشت اسرائیل از تقویت حضور ایران در سوریه
سه شنبه 20 ارديبهشت 1401 - 08:32

نظامیان روس پایگاه‌های خود را در سوریه به سپاه پاسداران واگذار می‌کنند

العالم - اروپا - سوریه

روزنامه مسکو تایمز در گزارشی نوشت روسیه روند خروج نیروهای نظامی خود از سوریه را آغاز کرده و آنها را پیش از انتقال به جبهه اوکراین در سه فرودگاه متمرکز کرده است.

به نوشته این روزنامه که هم در آمستردام هلند و هم در مسکو دفتر دارد، پایگاه‌های هوایی روسیه که با خروج این نیروها تخلیه می‌شود از این پس به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب‌الله لبنان واگذار می‌شود.

بنابر این گزارش، روسیه روند خروج برخی از نیروهای خود از سوریه را برای کمک به تقویت نیروهایش در اوکراین آغاز کرده و تاکنون چندین یگان نظامی از پایگاه‌های سراسر سوریه به سه فرودگاه ناشناس در مدیترانه منتقل شده‌اند و از آنجا به اوکراین منتقل خواهند شد.

مسکو می‌گوید در سال‌های اخیر بیش از ۶۳ هزار پرسنل نظامی روس در سوریه مستقر بوده‌اند و به نوشته تایمز اسرائیل، این تحول جدید یعنی خروج بخشی از این نیروها از سوریه می‌تواند برای اسرائیل که به دنبال جلوگیری از استقرار بیشتر ایران در سوریه است، مشکل‌ساز باشد.

به نوشته تایمز اسرائیل، اهود یعری، کارشناس خاورمیانه، در اخبار کانال ۱۲ اسرائیل هشدار داد که بدون نفوذ روسیه در دمشق و حضور نیروی زمینی روسیه در سوریه، تهران می‌تواند آسان‌تر واحدهای خود را به سوریه وارد کند و همچنین کنترل ایران بر رژیم اسد بیشتر خواهد شد.

در اوایل عملیات نظامی روسیه در اوکراین که در پایان فوریه آغاز شد، اسرائیل به دنبال برقراری یک موازنه دیپلماتیک بین مسکو و کی‌یف بود و روابط با هر دو متحد خود را حفظ کرده و پیشنهاد میانجی‌گری در مذاکرات بین طرفین را داد.

با این حال، اسرائیل به تدریج لحن خود را تغییر داد و در انتقاد از مسکو صریح‌تر شد. این تحولات به بروز تیرگی در روابط اسرائیل و روسیه منجر شده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها