مشاور امنیتی بایدن به عربستان سعودی قول کمک داد

مشاور امنیتی بایدن به عربستان سعودی قول کمک داد
چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 - 13:53

مشاور امنیتی دولت آمریکا در دیدار با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در کاخ سفید، بر تعهد واشنگتن به ریاض تاکید کرد.

العالم _ آمریکا

«خالد بن سلمان» معاون وزارت دفاع عربستان سعودی در سفر به واشنگتن با مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیدار و رایزنی کرد.

به دنبال رایزنی‌های رسانه‌ای درباره سفر خالد بن سلمان معاون وزارت دفاع عربستان سعودی و برادر ولی‌عهد این کشور به آمریکا، کاخ سفید درباره دیدار او با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا بیانیه صادر کرد.

طبق این بیانیه، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و معاون وزارت دفاع عربستان سعودی در این دیدار «بر همکاری دیرینه بین دو ملت تاکید کردند که نمونه آن کمیته برنامه‌ریزی مشترک استراتژیک ایالات متحده و عربستان سعودی است».

به روایت کاخ سفید، جیک سالیوان در دیدار با برادر محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی بر تعهد آمریکا در قبال عربستان سعودی تاکید و درباره یمن با وی رایزنی کرد.

در بیانیه آمده است: «سالیوان بر تعهد رئیس‌جمهور بایدن برای کمک به عربستان سعودی در دفاع از خاک خود تاکید و از رهبری عربستان سعودی در تامین آتش بس با میانجیگری سازمان ملل در یمن قدردانی کرد. آنها همچنین در مورد اهمیت هماهنگی تلاش‌ها برای اطمینان از انعطاف‌پذیری اقتصاد جهانی صحبت کردند».

خالد بن سلمان معاون وزارت دفاع عربستان سعودی هم در صفحه توییتر خود درباره دیدار با مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن توضیحاتی نوشت.

در این توییت همراه با عکس دیدار آمده است: «به دستور شاهزاده ولی‌عهد (محمد بن سلمان) با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده برای بررسی شراکت پایدار و تاریخی سعودی-ایالات متحده و صحبت در مورد تقویت هماهنگی عربستان سعودی و ایالات متحده دیدار کردم».

پیشتر در خبرها آمده بود که معاون وزارت دفاع عربستان سعودی روز چهارشنبه با مقام‌های ارشد پنتاگون و کاخ سفید دیدار می‌کند. به گفته منابع آگاه، پیش از سفر «جو بایدن» به خاورمیانه در خاتمه ماه ژوئن، ایالات متحده در پی توسعه روابط با عربستان برآمده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در این زمینه گفت که شاهزاده خالد در راس هیاتی بلندپایه برای حضور در «کمیته برنامه ریزی مشترک راهبردی آمریکا-عربستان سعودی» به آمریکا سفر می‌کند.

محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی در حالی برادر خود را برای دیدار با مقام‌های آمریکایی به این کشور فرستاده است که قرار است «بنی گانتس» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پنجشنبه به واشنگتن برود.

گانتس در این سفر با جیک سالیوان و نیز با «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا دیدار خواهد کرد.

سفر گانتس به آمریکا برای دیدار با مسئولان ارشد دولت جو بایدن در شرایطی انجام می‌شود که عضو ارشد کابینه رژیم اشغالگر قدس در آستانه این سفر به اتهام‌زنی علیه برنامه هسته‌ای و حضور منطقه‌ای ایران پرداخت.

فارس

پربیننده ترین خبرها