هزاران نفر در استانبول به سیاست های اردوغان اعتراض کردند

هزاران نفر در استانبول به سیاست های اردوغان اعتراض کردند
يکشنبه 1 خرداد 1401 - 10:08

هزاران نفر از مخالفان اردوغان شب گذشته در اعتراض به محکومیت سیاستمدار برجسته مخالف رییس جمهور ترکیه در شهر استانبول تجمع کردند.

العالم - ترکیه

به گزارش امروز (یک شنبه) ایرنا به نقل از رویترز، هزاران نفر از مخالفان سیاست های اردوغان در شهر استانبول ترکیه در اعتراض به محکومیت "جانان کفتانچی اوغلو" سیاستمدار برجسته مخالف دولت آنکارا اعتراض کردند.

کفتانچی اوغلو به دلیل توهین به رئیس جمهور و دولت ترکیه به کمتر از پنج سال زندان محکوم شده است؛ وی که ریاست شعبه «حزب جمهوری خواه خلق» در استانبول را بر عهده دارد، در سال ۲۰۱۹ نقش مهمی در انتخابات شهرداری این شهر ایفا کرد و از او به عنوان مغز متفکر اپوزیسیون دولت رجب اردوغان یاد می شود.

بنا بر گزارش ها، تظاهرکنندگان ترکیه ای در منطقه مرکزی «مالتپه» سرود خواندند و پرچم های این کشور را به اهتزاز درآوردند.

بر اساس قوانین ترکیه، محکومیت‌های کمتر از پنج سال به حالت تعلیق در می‌آیند و احتمالا کفتانچی اوغلو زندانی نخواهد شد.

گفته شده که دیدگاه‌های کفتانچی اوغلو، در مورد تظاهرات‌های ضد دولتی و گروه تروریستی «پ ‌ک ‌ک»، از دلایل دیگری است که سبب شد تا دادگاه استانبول برای او پرونده تشکیل بدهد.

حزب خلق جمهوری‌خواه ترکیه قدیمی‌ترین حزب سیاسی در این کشور و مهمترین حزب چپ میانه ترکیه می باشد که گرایش‌های ملی‌گرایانه، سوسیال دمکرات و لائیک دارد. این حزب، حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه و رئیس آن «کمال قلیچدار اوغلو» است.

در ماه های اخیر نیز بارها مردم ترکیه در تظاهرات مختلف نسبت به سیاست های اقتصادی اردوغان اعتراض کرده اند. در کمتر از یکسال گذشته ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط کرده و تورم به طور سرسام آوری در این کشور رشد داشته است.

ایرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها