فائو: امنیت غذایی ایران از ۱۱۹ کشور جهان بیشتر شد

فائو: امنیت غذایی ایران از ۱۱۹ کشور جهان بیشتر شد
دوشنبه 2 خرداد 1401 - 13:18

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد، ایران را از نظر شاخص امنیت غذایی در رتبه ۷۶ جهان قرار داد و اعلام کرد ۱۱۹ کشور جهان امنیت غذایی کمتری در مقایسه با ایران دارند.

العالم - ایران - جهان

یکی از شاخص‌هایی که برای تشخیص میزان امنیت غذایی کشورها مورداستفاده اقتصاددان‌ها قرار می‌گیرد نسبت ارزش واردات مواد غذایی به کل صادرات هر کشور است.

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) آمار مربوط به ارزش واردات غذای 195 کشور جهان به کل صادرات این کشورها را سنجیده و این کشورها را به‌لحاظ میزان برخورداری از امنیت غذایی رده‌بندی کرده است.

بر اساس محاسبات این سازمان بین‌المللی، ایران حدود 11 درصد کل ارزش صادرات خود در هر سال غذا وارد می‌کند که کمتر از 119 کشور جهان است.

بر این اساس مردمان 119 کشور جهان امنیت غذایی کمتری نسبت به ایرانی‌ها دارند و ایران از این نظر در رتبه 76 جهان قرار گرفته است. نسبت واردات غذا به کل صادرات در 75 کشور جهان کمتر از ایران است و این کشورها امنیت غذایی بیشتری در مقایسه با ایران دارند.

کمترین نسبت واردات غذا به کل صادرات مربوط به چین تایپه است. ارزش واردات سالانه غذای تایوان معادل 3 درصد کل صادرات آن در یک سال است. سنگاپور، سوئیس، تایلند، برزیل، هنگ‌کنگ، چین، جمهوری چک، قطر، آرژانتین، آلمان، نروژ، امارات، هند، ژاپن و روسیه ازجمله کشورهایی هستند که بالاتر از ایران در رده‌بندی امنیت غذایی فائو قرار گرفته‌اند.

آمریکا در این رده‌بندی رتبه 63 را به خود اختصاص داده است. 8 درصد کل صادرات این کشور صرف واردات مواد غذایی می‌شود.

ازجمله کشورهایی که امنیت غذایی کمتری نسبت به ایران دارند عبارتند از پرتغال، لوکزامبورگ، لتونی، یونان، الجزایر، قبرس، پاکستان، اردن و مصر.

سومالی میان کشورهای جهان کمترین امنیت غذایی را دارد. میزان واردات غذای سومالی در هر سال معادل 372 درصد کل صادرات این کشور است. نسبت واردات غذا به کل صادرات افغانستان نیز 305 درصد برآورد شده است.

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها