بن‌زاید: از دیپلماسی ترکیه در قبال «اسرائیل» تشکر می‌کنم

بن‌زاید: از دیپلماسی ترکیه در قبال «اسرائیل» تشکر می‌کنم
شنبه 7 خرداد 1401 - 12:46

وزیر امور خارجه امارات در نشستی مطبوعاتی با همتای ترکیه‌ای خود، از دیپلماسی آنکارا در قبال رژیم صهیونیستی تشکر و تلاش‌ها در این مسیر را بزرگ و مهم توصیف کرد.

العالم - ترکیه

«عبدالله بن زاید آل‌نهیان» وزیر امور خارجه امارات روز گذشته (جمعه) بعد از سفر به ترکیه و در نشست مطبوعاتی مشترک با «مولود چاووش اوغلو» همتای خود، از دیپلماسی ترکیه در قبال رژیم صهیونیستی تشکر کرد.

طبق گزارش خبرگزاری «آناتولی»، بن‌زاید طی نشست مطبوعاتی مشترک خود با چاووش اوغلو در شهر استانبول، سفر همتای ترکیه‌ای خود به فلسطین اشغالی را تبریک گفته و آن را باعث تقویت روند بازگشت به صلح بین فلسطینیان و رژیم اشغالگر دانست.

وی در این خصوص اذعان کرد: «از دیپلماسی ترکیه و وزیر محترم (چاووش اوغلو) تشکر می‌کنم؛ شما تلاش‌های بزرگ و مهمی انجام می‌دهید. شما همین تلاش‌ها را در قبال روسیه و اوکراین و همچنین بین اسرائیل و فلسطین به کار می‌گیرید؛ نقش شما در این روندها مثبت است و در آینده مورد قدردانی قرار خواهید گرفت».

بن‌زاید در ابتدای این نشست مطبوعاتی درباره روابط دوجانبه و زمینه‌های مهم همکاری بین ابوظبی و آنکارا صحبت کرد واز هدف کشورش را گسترش روابط با ترکیه در جهت خدمت به منافع دو جانبه عنوان کرد.

وزیر امور خارجه امارات با اشاره به سیاست‌ روسای دو کشور درخصوص گسترش روابط دوجانبه، بر افزایش حجم فعالیت‌های اقتصادی بین ابوظبی و آنکارا تاکید کرد و از بررسی توافق‌نامه‌های تجاری با چاووش اوغلو خبر داد.

وی در این نشست مطبوعاتی ضمن اذعان به این نکته که ابوظبی نسبت به فعالیت‌های حوزه انرژی اهتمام خاصی دارد، خاطرنشان کرد که شرکت‌های اماراتی تمایل دارند در حوزه انرژی ترکیه سرمایه‌گذاری کنند؛ این سرمایه‌گذاری و همکاری می‌تواند هم با نهادهای حکومتی و هم با شرکت‌های خصوصی صورت گیرد.

بن‌زاید ابراز اطمینان کرد که امکان پیشبرد همکاری‌های امارات و ترکیه در سطح جهانی وجود دارد و باید تلاش بیشتری برای پیشرفت اقتصادی دو کشور در حوزه‌های توسعه و تجارت انجام گیرد.

وزیر امور خارجه امارات لازمه چنین پیشرفتی را زمینه‌سازی برای فعالیت شرکت‌های اماراتی و ترکیه‌ای در چارچوب همکاری‌های دوجانبه خواند و اعلام کرد که حوزه سوخت پایدار یکی از حوزه‌های مورد اهتمام دو کشور است و با وزیر خارجه ترکیه درخصوص آن گفت‌وگو کرده است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت کار مشترک با همتای ترکیه‌ای خود، ابراز امیدواری کرد که روابط ابوظبی-آنکارا به‌گونه‌ای ارتقا یابد که در سال‌های آینده در خدمت منافع و پیشرفت دو کشور قرار گیرد.

به گزارش فارس، این در حالی است که وزیر خارجه ترکیه روز سه شنبه وارد فلسطین اشغالی شده و با مقامات رژیم صهیونسیتی دیدار و گفت‌وگو کرده بود. این سفر چاووش اوغلو، اولین سفر یک مقام بلندپایه ترکیه‌ای به سرزمین‌های اشغالی در ۱۵ سال اخیر محسوب می‌شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها