اوکراین روابط خود با سوریه را قطع کرد

اوکراین روابط خود با سوریه را قطع کرد
پنج‌شنبه 9 تير 1401 - 09:11

رئیس جمهور اوکراین به بهانه تصمیم دمشق درباره جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک، روابط با سوریه را قطع کرد.

العالم - اروپا - سوریه

دولت اوکراین بامداد پنجشنبه از قطع کامل روابط خود با دولت سوریه خبر داد.

«ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین گفت کی‌یف در واکنش به تصمیم دمشق برای به‌رسمیت شناختن جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک، روابط با سوریه را قطع کرده است.

زلنسکی با انتشار پیامی ویدئویی در کانال تلگرامی رسمی خود، گفت: «دیگر روابط بین اوکراین و سوریه وجود نخواهد داشت».

شامگاه چهارشنبه بود که یک مقام وزارت خارجه سوریه به خبرگزاری «سانا» گفته بود: «سوریه تصمیم گرفته است استقلال و حاکمیت جمهوری خلق لوهانسک و جمهوری خلق دونتسک را به رسمیت بشناسد».

این مقام سوری توضیح داد: «ما با هر دو کشور برای توافق بر سر چارچوب‌هایی جهت تقویت روابط از جمله برقراری روابط دیپلماتیک بر اساس قوانین تعیین شده ارتباط برقرار خواهیم کرد».

پیش از این نیز «بشار اسد»‌ رئیس جمهور سوریه در دیدار با هیأت مشترک از روسیه و جمهوری خودخوانده دونتسک، گفته بود تروریست‌ها و نئونازی‌های اوکراین را آمریکا مدیریت می‌کند.

اعضای این هیأت تأکید کردند که تمایل دارند روابط خود را با سوریه در همه زمینه‌ها تحکیم کنند و سطح آن را ارتقا بخشند. وزیر خارجه دونتسک در همین زمینه پیامی از رئیس جمهور این کشور به اسد تحویل داد که مورد استقبال وی قرار گرفت .

رئیس جمهور سوریه نیز تاکید کرد که دمشق تلاش می‌کند روابط خود را با دونتسک به سطح سیاسی ارتقا دهد.

اسد ضمن تبریک آزادسازی بخش اعظم منطقه دونباس، تصریح کرد، روسیه و سوریه در یک جنگ و علیه یک دشمن می‌جنگند؛ زیرا طرفی که تروریست‌ها و نئونازی‌ها را مدیریت می‌کند، آمریکاست.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها