امروز پنجشنبه؛

پکن: ناتو مخل صلح و ثبات جهانی است

پکن: ناتو مخل صلح و ثبات جهانی است
پنج‌شنبه 9 تير 1401 - 20:16

وزارت خارجه چین با اشاره به اینکه سیاست پکن در مفهوم راهبردی جدید ناتو مغایر با منافع این ائتلاف نظامی عنوان شده، اعلام کرد که ایجاد جنگ و کشتار مردم دنیا هدف اصلی این اتحاد نظامی است.

العالم - آسیا

به نقل از ریانووستی، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز پنجشنبه و با اشاره به مفهوم راهبردی جدید ائتلاف نظامی ناتو اعلام کرد که این ائتلاف چالشی فراگیر برای صلح و ثبات جهان است.

ژائو ادامه داد که ناتو ادعا می کند که ائتلافی دفاعی است، اما در حقیقت به ادامه نفوذ خود و ایجاد درگیری و جنگ در مناطق جدید ادامه می دهد. وی تاکید کرد که دستان ناتو به خون مردم دنیا آغشته است.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: مردم چین جنایت ناتو به رهبری آمریکا را در بمباران سفارت پکن در ۲۳ سال پیش فراموش نخواهند کرد اکنون ناتو دوباره شاخک های خود را به سوی منطقه آسیا و اقیانوسیه گرفته است و تلاشی بیهوده برای صدور ذهنیت جنگ سرد و رویارویی ائتلافی انجام می دهد.

اشاره وی به بمباران سفارت چین در شهر بلگراد در صربستان امروزی توسط نیروهای ناتو در جریان جنگ بالکان است که موجب فروپاشی یوگسلاوی سابق شد.

ناتو در مفهوم راهبردی جدید خود اعلام کرده است که سیاست چین در تضاد با منافع و ارزش های این ائتلاف است.

مفهوم راهبردی جدید ناتو تا سال ۲۰۳۰ در اجلاس سران این ائتلاف نظامی در شهر مادرید پایتخت اسپانیا تصویب شد. مفهوم یادشده سند کلیدی این اتحاد نظامی است که ارزش‌های ناتو، اهداف و ارزیابی جمعی از وضعیت امنیتی را طبق شرایط موجود تعیین می‌کند. در مفهوم جدید تاکید شده است: چین جاه طلبی‌ها و سیاستی را دنبال می‌کند که مغایر با منافع، امنیت و ارزش‌های ما است.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین پیشتر نیز اعلام کرده بود که ناتو باید از اظهارات تحریک آمیز خود برضد پکن دست بردارد.

ژائو در این باره گفته بود: ناتو به عنوان محصول جنگ سرد و بزرگترین اتحاد نظامی جهان، مدتهاست که به مفاهیم امنیتی منسوخ شده پایبند بوده است. این اتحاد مدت طولانی ابزاری برای حفظ هژمونی کشورها بوده است.

اظهارات وی اشاره به گزارش های رسانه ها در مورد طرح ناتو برای مطرح کردن چین به عنوان یک «چالش سیستماتیک» در مفهوم راهبردی جدید این ائتلاف نظامی مطرح شده بود.

مهر

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها