تنش در روابط اربیل و بغداد؛ کوچ 3 شرکت نفتی آمریکایی از کردستان عراق

تنش در روابط اربیل و بغداد؛ کوچ 3 شرکت نفتی آمریکایی از کردستان عراق
جمعه 10 تير 1401 - 13:38

رسانه‌ها گزارش دادند که در پی دستور وزارت نفت عراق، سه شرکت بزرگ نفتی آمریکا از منطقه کردستان عراق خارج شده‌اند و این گام، روابط اربیل و بغداد را تحت‌الشعاع قرار داده است.

العالم - عراق

منابع خبری گزارش دادند در پی اعلام وزارت نفت عراق، سه شرکت بزرگ نفتی آمریکا از منطقه کردستان عراق خارج شده‌اند.

وزارت نفت عراق اخیرا با تعیین ضرب‌الاجلی سه ماهه در پیامی به شرکت ملی نفت این کشور به تمام پیماکاران فعال در این کشور هشدار داد که تا پایان زمان اعلام شده قرارداد خود را با منطقه کردستان عراق به اتمام برسانند.

طبق گزارش رسانه‌های عراقی، وزارت نفت این کشور هشدار داده است شرکت‌های خاطی را در صورت عدم پایبندی به این دستور در لیست سیاه خود قرار خواهد داد.

منابع عراقی از جمله روزنامه عراقی «الصباح» اخیرا گزارش دادند که در پی صدور این دستور، سومین شرکت بزرگ نفتی آمریکا به نام‌های «بیکر هیوز»، «شلومبرژه» و «هالیبرتون» توقف فعالیت‌ خود را در منطقه کردستان عراق و خروج از آن را اعلام کرده‌اند.

سه شرکت یادشده در حالی توقف فعالیت خود را اعلام کردند که در نیمه ماه فوریه گذشته، دادگاه فدرال عراق تأکید کرد «صادرات نفت از منطقه کردستان» به علت «عدم هماهنگی و عدم کسب اجازه از دولت مرکزی عراق» غیرقانونی است.

دادگاه فدرال عراق، عالی‌ترین نهاد قضایی در این کشور، اعلام کرده بود قانون سال ۲۰۰۷ پارلمان کردستان در خصوص سازماندهی حوزه نفت و گاز مخالف قانون‌اساسی این کشور است.

این نهاد قضایی دولت منطقه کردستان را ملزم کرده بود تا تمامی تولیدات نفتی خود را به دولت فدرال یا به عبارتی به وزارت نفت فدرال تحویل دهد.

با این حال، دستگاه قضایی منطقه کردستان عراق در اوایل ماه ژوئن حکم دادگاه عالی فدرال را نپذیرفت و شورای قضایی این منطقه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دادگاه فدرال اختیار صدور دستور لغو قانون نفت و گاز در منطقه کردستان صادره در سال ۲۰۰۷ را ندارد.» در ادامه این بیانیه آمده بود: «قانون نفت و گاز دولت منطقه کردستان همچنان جاری خواهد ماند.»

در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴، بغداد از کشور مجاور یعنی ترکیه نیز به علت پالایش نفت صادراتی از منطقه کردستان انتقاد کرده بود.

شبکه «رووداو»، روز گذشته، خبر داد که «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق در دیدار با «مارک پرایسون ریچاردسون» سفیر انگلیس در عراق به اختلاف بغداد و اربیل پرداخته است.

طبق این گزارش، مسرور بارزانی تأکید کرد که «دولت فدرال باید با منطقه کردستان به عنوان یک موجودیت فدرال تعامل کند.»

رووداو همچنین اشاره کرد که «دوید هانت» سرکنسول انگلیس نیز در این دیدار حضور داشته و دو طرف درباره آخرین تحولات عراق و تقویت روابط لندن و اربیل گفت‌و‌گو کرده‌اند.

براساس بیانیه دولت منطقه کردستان عراق، دو طرف بر «اهمیت حل مشکلات حل‌نشده میان منطقه کردستان و دولت فدرال به‌ویژه در ارتباط با مسئله گاز و نفت طبق قانون اساسی» تأکید کردند.

مسرور بارزانی اظهار داشت: «منطقه کردستان به تعهدات خود در چارچوب قانون اساسی پایبند بوده است.» و «دولت فدرال باید به حقوق قانونی این منطقه احترام بگذارد و با منطقه کردستان به عنوان یک موجودیت فدرال رفتار کند.»

بارزانی همچنین «برای گفت‌و‌گو و دست‌یابی به یک توافق که حقوق قانونی منطقه کردستان را تضمین کند و به نفع تمام شهروندان عراقی باشد،» اعلام آمادگی کرد.

به گزارش فارس، عراق دومین صادرکننده بزرگ نفت در سازمان «اوپک» به شمار می‌رود و روزانه، حدود ۳.۵ بشکه نفت به فروش می‌رساند. این مقدار حدود ۹۰ درصد بودجه دولت عراق را تأمین می‌کند.

اما در مقابل، منطقه کردستان عراق ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز می‌فروشد و متعهد شده است به‌ازای پرداخت حقوق مقامات کُرد و نیروهای پیشمرگه، ۲۵۰ هزار بشکه نفت در روز به دولت مرکزی بغداد بدهد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها