سقوط ارزش سهام «انرژین» در پی عملیات پهپادی حزب‌الله در میدان کاریش

سقوط ارزش سهام «انرژین» در پی عملیات پهپادی حزب‌الله در میدان کاریش
چهارشنبه 15 تير 1401 - 13:44

در پی عملیات پهپادی اخیر حزب‌الله لبنان در میدان گازی کاریش، سهام شرکت مدعی مالکیت حقوق اکتشاف و حفاری در این میدان گازی به نفع تل‌آویو، به پایین‌ترین سطح خود از ماه می گذشته رسید.

العالم - فلسطین اشغالی

افزایش بحث‌ها در داخل رژیم صهیونیستی در رابطه با ماموریت انجام شده سه پهپاد مقاومت لبنان بر فراز میدان کاریش در روز شنبه گذشته، به کاهش ارزش سهام شرکت «انرژین» (Energean) که مالک حقوق اکتشاف، حفاری و استخراج در میدان گازی «کاریش» و تعدادی از میادین در آبهای فلسطین اشغالی است، منجر شد.

شرکت انرژین هفته گذشته کشتی حفاری خود را به سوی خط مرزی مورد منازعه ۲۹ لبنان برای حفاری از میدان گازی کاریش گسیل داشته است. تل‌آویو مدعی است که میدان گازی کاریش، در آب‌های مورد مناقشه نیست بلکه در منطقه اقتصادی انحصاری رژیم صهیونیستی واقع شده است. ۱۵ خرداد گذشته نیز، کشتی حفاری وابسته به شرکت انرژین وارد منطقه مورد منازعه مذکور شده بود که با واکنش و محکومیت گسترده از سوی بیروت همراه شد.

شنبه پیش بود که رژیم صهیونیستی مدعی رهگیری و انهدام سه پهپاد حزب‌الله لبنان که به سوی سکوی گازی کاریش در شرق دریای مدیترانه در پرواز بودند، شد. اما حزب‌الله لبنان اعلام کرد که گروه شهیدان «جمیل سکاف» ‏و «مهدی یاغی»، سه پهپاد غیر مسلح و در اندازه‌های مختلف به سمت منطقه مورد مناقشه میدان «کاریش» به پرواز درآوردند. مأموریت این پهپادهای شناسایی بوده و «مأموریت مورد نظر انجام شد. پیام نیز [به صهیونیستها] رسید. پیروزی فقط نزد خداوند عزیز و جبار است».

روزنامه «الاخبار» با انتشار گزارشی در خصوص سقوط ارزش سهام شرکت انرژین پس از این عملیات موفق حزب‌الله لبنان، نوشت: «دوشنبه پیش، نخستین روز کاری پس از عملیات پهپادی حزب‌الله، مشخص شد که سهام این شرکت در بورس لندن و تل آویو تحت تأثیر این رویداد قرار نگرفته است. قیمت سهام در بورس لندن ۳.۴ درصد افزایش یافت و نوعی ثبات را در طول روز حفظ کرد. این امر در معاملات سهام این شرکت در بورس اوراق بهادار تل آویو نیز به همین شکل بود و ۳ درصد افزایش یافت. با این حال، با باز شدن معاملات روز گذشته در بورس لندن، قیمت سهام این شرکت با ۶.۶ درصد کاهش به پایین‌ترین سطح خود از ماه می گذشته رسید. در بورس اوراق بهادار تل آویو نیز معاملات با کاهش شدید ۵.۱ درصدی آغاز شد و خیلی زود سرعت آن افزایش یافت، تاجایی که سهام انرژین، آنچه را که در روز دوشنبه به دست آورده بود از دست داد و بدترین دوره معاملاتی را از ماه می گذشته به ثبت رساند».

این روزنامه به نقل از کارشناسان و تحلیلگران مالی نوشت که دلیل عدم سقوط ارزش سهام انرژین در روز دوشنبه پیش، «فرایند حمایت جعلی» سهام پس از «عملیات پهپادی» بود تا این‌چنین نشان داده شود که این سهام دارای ثبات است و تحت تاثیر عملیات روز شنبه حزب‌الله در میدان کاریش نیست.

الاخبار نوشت: «چنین اقدامی معمولاً توسط شخص ثالثی انجام می‌شود که برای حفظ قیمت سهام اقدام به خرید سهام می‌کند. به نظر می رسد که سهامداران «انرژین» از این روش استفاده کرده‌اند تا القا کنند که تحت تأثیر پهپادهای مقاومت قرار نگرفته‌اند. با این حال، افزایش بحث‌ها و جدل‌ها در داخل "اسرائیل" بر روند این حمایت تأثیر گذاشت و به تأثیر آن پایان داد، اوضاع به شکلی منفی پیش رفت و عملیات مقاومت منجر به ظهور نوعی «بی اعتمادی به سرمایه‌گذاری» به دلیل افزایش خطرات امنیتی، شد.

بر اساس این گزارش، معمولاً رویدادهایی از این دست شرکت‌ها را وادار می کند تا از کار در مناطقی که دچار تعارضاتی هستند که اغلب منجر به افزایش قابل توجه ارزش قراردادهای بیمه می شود، خودداری کنند، چیزی که به نظر می رسد شرکت پس از عملیات پهپادی حزب‌الله، با وجود متوسل شدن در طول ساعات گذشته به «اقدامات درمانی برای افزایش سطح اعتماد» با آن مواجه شد.این شرکت به عنوان مثال اعلام کرد که آن‌چه روی داده بر کار آن و تیم حفاری در میدان کاریش تاثیری نگذاشته و بر اعتماد به سازمان امنیتی اسرائیل تاکید کرد، اما هیچ‌یک از این امور فایده‌ای نداشت.

در پایان گزارش الاخبار آمده است: البته کاهش ارزش سهام دیروز شرکت انرژین را نمی‌توان از تصمیم "ماتیوس ریگاس" (Mathios Rigas) مدیر اجرایی آن در پایان ماه گذشته در فروش ۲.۸ درصد از سهام خود به میزان ۵.۶ درصد کمتر از ارزش بازار جدا کرد. اقدامی که باعث ایجاد شک و تردید در مورد دلایل متوسل شدن ریگاس به این معامله می شود. آیا خطرات امنیتی یا زمینه هایی وجود دارد که او را به محدود کردن سطح سرمایه‌گذاری خود در شرکت سوق می‌دهد، یا این‌که این حرکت اهداف دیگری در ارتباط با تقویت حضور شرکت‌های اسرائیلی در «انرژین» به هزینه سایر شرکت‌ها و در نتیجه تقویت حضور آنها در بورس تل‌آویو دارد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها