هند ارز ملی را برای تجارت با ایران و روسیه به کار می‌گیرد

هند ارز ملی را برای تجارت با ایران و روسیه به کار می‌گیرد
چهارشنبه 22 تير 1401 - 13:06

بانک مرکزیی هند اعلام کرد از این پس برای تسهیل معاملات تجاری با کشورهای تحت تحریم اقتصادی همچون ایران و روسیه، مکانیسم پرداخت با روپیه را به کار خواهد گرفت.

العالم ـ آسیا

بنابر گزارش تارنمای روزنامه هیندو، بانک مرکزی هند (RBI) مکانیزمی را برای تسهیل تجارت بین المللی به روپیه (INR) را با گزینه پرداخت فوری ایجاد کرده است. بانک‌هایی که به‌عنوان نمایندگی‌های مجاز برای چنین تراکنش‌هایی فعالیت می‌کنند، باید برای تسهیل این کار، باید تأیید نهادهای مربوط را دریافت کنند.

بانک مرزی هند اعلام کرد به منظور رشد تجارت جهانی با تاکید بر صادرات از هند و حمایت از علاقه روزافزون جامعه تجاری جهانی به روپیه، تصمیم گرفته شده است که راه هایی برای صدور صورتحساب، پرداخت و تسویه صادرات/واردات ایجاد شود.

در بیانیه بانک مرکزی هند آمده است: قبل از اجرای این سازوکار، بانک‌ها ملزم خواهند بود تا از اداره ارز خارجی بانک مرکزی هند، دفتر مرکزی بمبئی، تأییدیه بگیرند.

«ماهش دسای»، رئیس EEPC (شورای توسعه صادرات مهندسی هند) گفت: «اقدام بانک مرکزی برای ایجاد مکانیسم تسویه تجارت بین‌المللی با روپیه، تجارت با کشورهای تحت تحریم مانند ایران و روسیه را تسهیل می‌کند. از زمانی که تحریم ها علیه روسیه اعمال شد، تجارت با این کشور به دلیل مشکلات پرداخت تقریباً متوقف شده است. در نتیجه مکانیسم تسهیل تجارت با برنامه بانک مرکزی، شاهد کاهش مشکلات پرداخت با روسیه هستیم. این کار همچنین خطر نوسانات بازار تبادل ارز را به ویژه با توجه به برابری یورو-روپیه کاهش می دهد. ما این کار را اولین گام به سمت تبدیل 100 درصدی روپیه می‌دانیم.

بانک مرکزی هند، در این اطلاعیه اعلام کرده است که کلیه صادرات و واردات، در چارچوب این برنامه ممکن است بر اساس روپیه صورت گیرد و نرخ مبادله بین ارزهای دو کشور شریک تجاری، در بازار تعیین شود.

در این بیانیه آمده است که بانک های AD در هند مجاز به باز کردن حساب های روپیه ووسترو (Vostro حساب سپرده ای که یک کشور در بانک یک کشور خارجی دارد) شده اند. واردکنندگان هندی که واردات را از طریق این مکانیسم انجام می‌دهند، در قبال صورت‌حساب‌های عرضه کالا یا خدمات از فروشنده خارج از کشور، هزینه ها را به روپیه پرداخت خواهند کرد که به حساب ویژه کشور هدف، واریز می‌شود.

صادرکنندگان هندی نیز که از این مکانیسم استفاده می کنند، درآمد حاصل از صادرات را به روپیه از موجودی موجود در حساب ویژه برداشت خواهند کرد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که این مکانیسم احتمالاً به روپیه در بازار تبادل ارز قدرت می بخشد. «راهول باجوریا»، اقتصاددان ارشد هند، گفت: «در میان ضعف مداوم روپیه در برابر دلار و یورو، بانک مرکزی، اقداماتی را صورت داده که به نظر می‌رسد هدف آن کاهش تقاضا برای ارز خارجی، از طریق ترویج تسویه حساب های تجاری با روپیه باشد.

وی افزود: ما این اقدامات را به عنوان گام های مفید بلندمدت می بینیم که می تواند استفاده بیشتر از روپیه در تجارت خارجی را امکان پذیر کند.

به گزارش ایرنا، طبق این اطلاعیه، صادرکنندگان هندی ممکن است از طریق مکانیسم پرداخت روپیه، پیش پرداختی را در مقابل صادرات از واردکنندگان خارج از کشور به روپیه هند دریافت کنند.

بانک مرکزی هند اعلام کرده است: قبل از اجازه هرگونه دریافت پیش پرداخت در قبال صادرات، بانک‌های هندی باید اطمینان حاصل کنند که وجوه موجود در این حساب‌ها ابتدا برای انجام تعهدات پرداختی برای سفارش‌های صادراتی که قبلاً انجام شده‌اند، استفاده می‌شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها