تحلیل گاردین در باره بحران فزاینده اروپا؛ از کمبود گاز، تورم و کووید تا بحران موج جدید مهاجران

تحلیل گاردین در باره بحران فزاینده اروپا؛ از کمبود گاز، تورم و کووید تا بحران موج جدید مهاجران
يکشنبه 2 مرداد 1401 - 17:40

روزنامه گاردین با یادآوری شکست اتحادیه اروپا در واکنش به بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ میلادی نوشت: امسال راه های ورود غیرقانونی مهاجران افزایش ۸۴ درصدی داشته و اروپا در شیوه های مواجهه با این بحران با محدودیت هایی مواجه است.

العالم ـ اروپا

روزنامه انگلیسی گاردین که در لندن منتشر می شود، در تحلیلی نوشت: در هفته‌ای که روسیه تهدید کرده مناطق بیشتری از اوکراین را به خاک خود الحاق می کند، کمبود گاز بروز کرده و تورم و کووید در سرتاسر اروپا افزایش یافته است، یادآوری بحران دیگری به رهبران اتحادیه اروپا و انگلیس تا حدی بیرحمانه به نظر می رسد.

گویا شکست داددن حمله روسیه به عنوان یک چالش برای اروپا کافی نبود و این قاره هم اکنون با «موج های» جدید پناهجویان غیرقانونی که به سرعت در حال افزایش هستند، مواجه است.

با توجه به تحولات سیاسی و اجتماعی که پس از ورود یک میلیون پناهجو، عمدتا سوری، به سواحل اروپا در سال ۲۰۱۵ رخ داد، انتظار می رود اتحادیه اروپا و انگلیس این بار آمادگی بیشتری داشته باشند.

ارقام منتشر شده توسط آژانس مرزی اتحادیه اروپا (فرانتکس)، نشان می دهد که «ورود مهاجران از ورودی های غیرقانونی» در نیمه اول سال ۲۰۲۲ به ۱۱۴ هزار و ۷۲۰ مورد افزایش یافته است که ۸۴ درصد بیشتر از سال گذشته است. بسیاری از مهاجران دیگر ممکن است از شناسایی شدن فرار کرده باشند. تعداد تلاش برای ورود از طریق بالکان غربی نزدیک به ۲۰۰ درصد افزایش یافته و انتظار می رود امسال حدود ۶۰ هزار نفر با قایق از کانال مانش عبور کنند که دو برابر مجموع سال ۲۰۲۱ است.

جالب این که این ارقام شامل میلیون‌ها اوکراینی نمی‌شود که از فوریه تاکنون از اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کرده‌اند. اکثر پناهندگان و مهاجران اقتصادی غیراوکراینی که به عنوان مهاجران غیرقانونی طبقه بندی می شوند از سوریه، افغانستان، عراق، ترکیه، بلاروس، بنگلادش، مصر و کشورهای جنوب صحرای آفریقا آمده اند.

این موضوع برای درک چرایی افزایش جدید مهاجران مهم است. خروج غرب از افغانستان در سال گذشته به وضوح در افزایش تعداد پناهندگان بازتاب یافته است. ادامه درگیری در سوریه از جمله شهر ادلب؛ تهدید حملات نظامی فرامرزی بیشتر ترکیه به مناطق کردنشین؛ و درگیری های مختلف خاورمیانه و آفریقا، به علاوه میراث جنگ عراق، همچنان به بی ثباتی و بحران مهاجرت دامن می زند.

تاثیرات تجمیعی انسانی ناشی از شرایط اضطراری آب و هوایی نیز تصویر کلی مهاجرت را شکل می دهد. اما در حال حاضر، اختلال در عرضه مواد غذایی به دلیل محاصره دریای سیاه از سوی روسیه و کمبود، تورم قیمت و بی ثباتی ناشی از آن، عامل جدید بزرگ دیگری در دامن زدن به بحران مهاجرت است. برای پوتین، مهاجرت، مانند انرژی و غذا، یک سلاح جنگی است که قلب اروپا را هدف قرار می دهد.

توافق شکننده ای که روز جمعه در استانبول رونمایی شد و با هدف ایجاد مسیرهای امن دریایی برای غلات از بندر اودسا و دو بندر دیگر اوکراین مطرح شد، ممکن است در نهایت فشار بر کشورهای در حال توسعه وابسته به واردات را کاهش دهد. با این حال، حتی اگر توافق پابرجا باشد، از سرگیری تجارت زمان می برد و تا زمانی که درگیری ادامه دارد، صادرات نمی تواند به سطح قبل از جنگ برسد.

صرف نظر از اینکه محاصره برداشته شود یا نه، پیش بینی می شود که مهاجرت بی رویه به اروپا تا سال ۲۰۲۳ همچنان در حال افزایش باشد. آژانس پناهندگان سازمان ملل، گفته مجموع آوارگان جهانی به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر رسیده است و در صورت طولانی شدن جنگ اوکراین، این رکورد شکسته خواهد شد.

الیزابت براو، تحلیلگر پیش‌بینی کرده «موج اول قربانیان غیرمستقیم جنگ به سمت اروپا حرکت می کند و تقریباً به طور قطع امواج بیشتری و بزرگ‌تری به دنبال خواهد داشت».

«ایلوا یوهانسون» (Ylva Johansson) کمیسر اتحادیه اروپا در امور داخلی، در اوایل این ماه گفت که اروپا با «چالش بزرگی» روبرو شده است.

وی گفت: بحران‌های مرتبط با غذا و انرژی «می‌تواند منجر به بی‌ثباتی کشورها، قوی‌تر شدن گروه‌های تروریستی و قوی‌تر شدن گروه‌های جنایتکار سازمان‌یافته شود». این بدان معناست که مردم... از ماندن در کشورشان احساس امنیت نمی کنند.

آیا اتحادیه اروپا و انگلیس آماده چالش جدیدی هستند؟ پاسخ منفی است. آخرین تکرار پیمان مهاجرتی ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا - یک سازوکار همبستگی داوطلبانه - محدود، مبهم و فاقد اتفاق آرا است.

همانطور که از بحران سال ۲۰۱۵ تاکنون نیز چنین بوده است، اتریش، مجارستان، لهستان و سایر کشورها اساسا هنوز از انجام اقدامات بیشتر برای کمک به کشورهایی که به اصطلاح در «خط مقدم» بحران مهاجرت هستند- مانند یونان، ایتالیا، مالت، قبرس و اسپانیا- برای رسیدگی به وضعیت تقاضاها، پرداخت هزینه و اسکان پناهجویان خودداری می کنند.

تبعیض اروپا در رفتار با مهاجران

منتقدان همچنین می‌گویند که رفتار سخاوتمندانه اتحادیه اروپا در برخورد با اوکراینی‌ها در مقایسه با غیر اوکراینی‌ها، یک استاندارد دوگانه آشکار و مشهود است.

با افزایش دوباره آمار مهاجران به اروپا، خطر پیامدهای سیاسی منفی آن در سراسر اروپا افزایش می یابد. یک مورد آزمایشی ایتالیا است؛ جایی که انتظار می رود سیاستمداران راست افراطی، به امید تقلید از موفقیت حزب AfD (آلترناتیو برای آلمان) از این موضوع در انتخابات زودهنگام سپتامبر استفاده کنند.

دولت های اتحادیه اروپا و انگلیس باید برای جلوگیری از تکرار بحران انسانی سال ۲۰۱۵ اقدام کنند. بر اساس آمار «پروژه مهاجران گمشده» از سال ۲۰۱۴ بیش از۲۴ هزار نفر تنها در دریای مدیترانه مفقود شده اند. نوامبر گذشته، ۲۷ نفر فقط در یک روز در کانال مانش غرق شدند.

گاردین نتیجه گرفته که سیاست های فعلی اتحادیه اروپا کارامد نیست و تلفات انسانی ناشی از بحران مهاجرت مدام در حال افزایش است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها