استاندار کربلا: امسال شمار زائران عاشورا بیشتر از سال‌های گذشته بود

استاندار کربلا: امسال شمار زائران عاشورا بیشتر از سال‌های گذشته بود
سه شنبه 18 مرداد 1401 - 22:20

استاندار کربلا خبر داد که زائران عاشورای امسال بیشترین تعداد را در مقایسه با سال‌های گذشته داشته است.

العالم - عراق

«نصیف الخطابی» استاندار کربلا روز سه‌شنبه اعلام کرد که امسال زائران کربلا در عاشورا بیشترین تعداد را (در مقایسه با سال‌های گذشته) داشته است.

وی که در پایان مراسم روز عاشورا صحبت می‌کرد از موفقیت آمیز بودن طرح مخصوص استان کربلا برای زیارت روز عاشورا خبر داد. الخطابی اضافه کرد با توجه به پایان زیارت عاشورا، تمامی راه‌های منتهی به مرکز شهر کربلا، بازگشایی شده است.

وی اضافه کرد: آمار دقیقی از تعداد مشارکت کنندگان در زیارت عاشورای امسال ندارد اما تعداد زائران امسال بیش از سال‌های گذشته بوده است.

امروز،‌ سه‌شنبه روز عاشورا در عراق بوده است. مسلمانان سرتاسر جهان به خصوص ایران، از چند روز قبل خود را به شهر کربلا رسانده‌ بودند تا در عزاداری امام حسین علیه‌السلام شرکت کنند.

اوج عزاداری مسلمانان برای امام حسین علیه‌السلام،‌ ظهر عاشورا و در عزای «طویریج» تجلی پیدا می‌کند.

هرساله میلیون ها عزادار از داخل و خارج عراق در این مراسم باشکوه که به نشانه تجدید بیعت با اباعبدالله الحسین (ع) است، شرکت می‌کنند. مراسم رکضه طویریج در ظهر عاشورا (روز دهم محرم) برگزار می‌شود. طویریج نام قدیمی شهرستان هندیه در نزدیکی کربلا است. در ظهر روز عاشورا عزاداران حسینی هروله‌کنان و بر سر و سینه زنان برای یادآوری حادثه عاشورا به سمت حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلا حرکت می‌کنند.

دسته طویریج، بزرگ‌ترین دسته عزاداری روز عاشورا در عراق است. زائران حسینی، از کیلومترها دورتر از کربلا حرکت خود را برای زیارت حرم امام حسین (ع)، آغاز کرده و بعد از نماز ظهر و عصر مراسم هروله به سمت حرم را آغاز می‌کنند. طبق رسم هر ساله در روز عاشورای حسینی در عراق، زائران و عزاداران حسینی که ساعت‌ها برای زیارت حرم امام حسین (ع)، پیاده‌روی کرده‌اند، پس از هروله و زیارت خیمه‌گاه حسینی، با نوای «واحسین»، «لبیک یا حسین» و «یا لثارات الحسین» به سوی حرم سیدالشهدا علیه‌السلام حرکت کرده و پس از عزاداری در حرم ارباب به حرم حضرت عباس علیه‌السلام مشرف می‌شوند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها