اظهارات عجیب نامزد پیشتاز نخست‌وزیری انگلیس؛اگر لازم باشد جنگ اتمی راه می اندازم

اظهارات عجیب نامزد پیشتاز نخست‌وزیری انگلیس؛اگر لازم باشد جنگ اتمی راه می اندازم
چهارشنبه 2 شهريور 1401 - 11:05

لیز تراس وزیر امورخارجه انگلیس و نامزد پیشتاز حزب محافظه‌کار در اظهاراتی، دستور استفاده از تسلیحات هسته‌ای را بخشی از اختیارات نخست‌وزیر دانست و تاکید کرد درصورت لزوم جنگ اتمی راه می‌اندازد.

العالم ـ اروپا

بنابر گزارش تارنمای روزنامه "میرر"، «لیز تراس» وزیر امور خارجه انگلیس و نامزد پیشتاز حزب محافظه‌کار در مراسمی با حضور اعضای حزبش در بیرمنگام صدور فرمان استفاده از تسلیحات هسته ای را بخش مهمی از اختیارات نخست وزیر دانست و گفت چنانچه به عنوان نخست وزیر انتخاب شود، اگر لازم باشد جنگ اتمی راه می اندازد.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، تراس که به نظر می رسد به شدت در پی جانشینی «بوریس جانسون» مستعفی است، در این مراسم بدون هیچ احساسی تاکید کرد که دکمه هسته ای را حتی به قیمت نابودی کل جهان فشار می دهد.

وی سپس در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسید درصورت کسب مقام نخست وزیری و تصمیم نهایی برای یک موضوع دشوار چه می کند، بدون هیچ احساسی گفت دستور استفاده از تسلیحات هسته ای را صادر می کند.

تارنمای این روزنامه انگلیسی در ادامه مطلب خود آورده است: وزیر امور خارجه این انتخاب شوم را یک وظیفه مهم برای نخست وزیر دانست و در پاسخ به سوال مجری برنامه که این تصمیم را به قیمت نابودی جهان دانست، بارها تکرار کرد که "من جنگ هسته ای را راه می اندازم و برای اینکار آماده هستم".

تراس پیش از این هم از قصد خود برای تجدید قوای بازدارندگی هسته‌ای خبر داده بود، هرچند جهان امیدوار است که دولت احتمالی بریتانیا به رهبری تراس در حل و فصل مناقشه ها با استفاده از ابزارهای دیپلماتیک موفق باشد.

وی پیش از این نیز و از زمان آغاز جنگ در اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند) و پس از اعلام حالت آماده باش بازدارندگی هسته ای از سوی «ولادیمیر پوتین» از قصدش برای ایستادگی در برابر کرملین گفته بود.

در همان زمان «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در واکنش به این دست اظهارات گفت: ما بیانیه های نمایندگان و مقام های مختلف را در مورد احتمال درگیری و حتی رویارویی میان ناتو و روسیه کاملا غیرقابل قبول می دانیم. من نامی از دست اندرکاران این بیانیه ها بر زبان نمی آورم، هرچند که شخص مورد نظر وزیر امور خارجه انگلیس بوده است.

به گزارش ایرنا، درحالیکه کمتر از دو هفته به پایان مهلت رای‌دهندگان برای انتخاب نخست وزیر آینده انگلیس باقی مانده است، براساس نتایج یک نظرسنجی جدید میان اعضای حزب محافظه‌کار انگلیس، «لیز تراس» با برتری ۲۲ درصدی مقابل رقیب خود «ریشی سوناک» به احتمال زیاد به عنوان نخست وزیر بعدی انگلیس انتخاب خواهد شد.

پربیننده ترین خبرها