واکنش‌ها به دستور مقتدی صدر برای عقب نشینی از خضراء

واکنش‌ها به دستور مقتدی صدر برای عقب نشینی از خضراء
سه شنبه 8 شهريور 1401 - 16:19

شماری از مقامات عراق نسبت به دستور مقتدی صدر، رهبر جریان صدر از طرفداران خود برای عقب نشینی از منطقه خضراء واکنش نشان دادند.

العالم - عراق

میدل ایست نیوز؛ مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق از دعوت مقتدی صدر، رهبر جریان صدر برای توقف خشونت را بالاترین سطح ملی گرایی و اهتمام به خون شهروند عراق دانست.

وی در توئیتی گفت که سخنرانی صدر، مسئولیت اخلاقی و ملی را بر عهده همه می گذارد تا از مقدرات عراق حفاظت و تشدید سیاسی و امنیتی را متوقف و گفت وگوی فوری برای به نتیجه رسیدن برای حل بحران را آغاز کنند.

حیدر العبادی نیز در توئیتی گفت که همه مسلحان فورا عقب نشینی کنند، هیچ توجیهی برای دولت وجود ندارد که عاجزانه بایستد و نظاره گر باشد به خصوص پس از سخنرانی مقتدی که خواستار عقب نشینی آنانی شد که ادعای وابسته بودن به جریان صدر را می کنند و این مساله امتیازی برای صدر محسوب می شود.

العبادی افزود که عاقلان باید راه حل هایی برای جلوگیری از بازگشت جنگ بیهوده و به خطر انداختن جان شهروندان غیرنظامی و تضعیف حکومت و منافع مردم وضع کنند.

«هادی العامری» رئیس ائتلاف فتح نیز تأکید کرد که ابتکار عمل صدر برای پایان دادن به خشونت مسلحانه و اقدامی شجاعانه و شایسته تقدیر است که در مرحله‌ای حساس مطرح شد که در آن بسیاری بر گسترش جنگ میان برادران شرط بسته بودند.

او از همه خواست که همین مسیر را پیش بگیرند و برای جلوگیری از ریخته شدن خون و بستن راه فتنه تلاش و برای پایان دادن به بحران و خروج از بن‌بست سیاسی وارد عمل شوند.

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، نیز از موضع مقتدی صدر برای پایان دادن به تنش در منطقه خضراء استقبال و بر حمایت از موضع ملی مسئولانه وی تأکید کرد و ابراز امیدواری کرد که امنیت و ثبات به عراق بازگردد.

او از همه نیروهای سیاسی عراق خواست که برای حل مشکلات و نجات کشور از این شرایط دشوار تلاش کنند.

مثتی السامرائی، رئیس ائتلاف عزم از مقتدی صدر و موضع تاریخی اش در خاموش کردن آتش فتنه و حفاظت از میهن و ملت از خطر آن تقدیر و تشکر کرد.

هوشیار زیباری از سران حزب دموکرات کردستان نیز نوشت که از فتنه جلوگیری شد و اکنون سران مسئول باید از زمان برای رفع اختلافات و پیشروی با مسئولیتی عالی استفاده کنند و از دست دادن فرصت برای نجات کشور جائز نیست.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق با تشکر از مقتدی صدر نوشت که تو همان بزرگمرد هستی.

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق با تشکر از مقتدی صدر گفت که موضع شما در شأن عراق بود که سزاوار تلاش بیشتری از سوی ماست.

حنان الفتلاوی، نماینده پارلمان عراق نیز نوشت خوش به حال کسی که مانع ریخته شدن خون شد و به فتنه میان فرزندان یک کشور، دین و مذهب پایان داد.

باسم خشان، نماینده پارلمان عراق گفت تصمیم مقتدی تصمیمی حکیمانه بود که مانع از فتنه ای شد که دیگر سودی نداشت، امیدواریم صلح تداوم یابد و اصلاحات و تغییر در سایه قانون اساسی محقق شود.

خمیس الخنجر، رئیس ائتلاف السیاده عراق در توئیتی با تشکر از مقتدی صدر بابت موضعش، گفت که نیروهای ملی باید مرحله جدید را با برگزاری انتخابات زودهنگام پس از آن آغاز کنند که پارلمان قوانین لازم همانند قانون جدید انتخابات و بودجه و سایر قوانینی را که مردم به آن نیاز دارند، به نتیجه برساند.

پیشتر مقتدی صدر در نشست خبری خود در منطقه حنانه، حوادث عراق را مایه اندوه و خستگی خاطر خود خواند و گفت که با صرف نظر از اینکه چه کسی را فتنه را آغاز کرد، با سر فروافتاده از ملت عراق که تنها آسیب‌دیده این حادثه است عذر می‌خواهد و قاتل و مقتول را درآتش می‌داند.

صدر افزود که عراق که پیش تر اسیر فساد بود، امروز اسیر فساد و خشونت است و امیدوارم که اعتراضات مسالمت‌آمیز کفن‌پوش و با دست‌های خالی باشد نه اینکه با سلاح به خیابان بریزند و «این بدترین کار است».

وی گفت که این انقلاب که بدترین انقلاب است که با خشونت و قتل همراه است و می‌گوید که دیگر آن را انقلاب نمی‌داند.

صدر تاکید کرد اگر همه طرفداران صدر تا یک ساعت دیگر همه از منطقه خضراء عقب‌نشینی نکنند از جریان صدر اعلام برائت می‌کنم و اگر اطاعت نکنند موضعی دیگر خواهم گرفت.

پربیننده ترین خبرها