رئیس جمهور تونس: آمریکا در مسائل داخلی ما مداخله نکند

رئیس جمهور تونس: آمریکا در مسائل داخلی ما مداخله نکند
سه شنبه 8 شهريور 1401 - 23:28

رئیس جمهور تونس که میزبان دستیار وزیر خارجه در امور خاور نزدیک آمریکا بود، گفت که مداخله واشنگتن در امور داخلی تونس را نمی‌پذیرد.

العالم - تونس

قیس سعید رئیس جمهور تونس امروز سه‌شنبه تأکید کرد که این کشور مخالف مداخله سایر کشورها در امور داخلی خود است.

سعید که در کاخ «قرطاج» میزبان «باربرا لیف» دستیار وزیر خارجه در امور خاور نزدیک آمریکا بود، گفت که مداخله واشنگتن در امور داخلی تونس را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وی ضمن ابراز ناخرسندی از اظهاراتی که مسئولان آمریکایی اخیرا مطرح کرده بودند، برخی از مسائل مربوط به مسیری را که تونس طی کرده است، توضیح داد.

رئیس جمهور تونس با بیان اینکه، برخی از طرفهای مشخص، ادعاهایی مطرح می‌کنند، از مسئولان آمریکایی خواست که برای فهم واقعیت اوضاع تونس، به همتایان تونسی خود گوش فرا دهند.

این در حالی است که رئیس جمهور تونس ماه جاری میلادی، به صورت قاطع اعلام کرد که هر گونه مداخله در گزینه‌های ملت تونس را رد می‌کند.

در همین ارتباط و در پی اظهارات اخیر «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در خصوص روند سیاسی در تونس، «ناتاشا فرانچسکی» (Natasha Franceschi) کاردار آمریکا در تونس، مرداد ماه گذشته به وزارت خارجه تونس فراخوانده شد.

قیس سعید هم در دیدار با «عثمان الجرندی» وزیر خارجه تونس گفت، تونس یک کشور مستقل و دارای حاکمیت است و حاکمیت و استقلال آن مافوق همه ملاحظات قرار دارد.

پیش از این، «فارق بوعسکر» رئیس کمیته انتخابات در تونس اعلام کرد، طرح قانون اساسی جدید تونس با اکثریت آرا موافق ۹۴.۶۰ درصد در مقابل ۵.۴ درصد رأی مخالف به تصویب رسید.

بنا به گفته وی، ۲ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۹۴ رأی‌دهنده از مجموع ۹ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۵۴۱ نفر واجد شرایط رأی (حدود ۳۰ درصد) در این همه‌پرسی شرکت کردند.

به اساس گزارش‌ها، رئیس جمهور تونس، مفادی را به پیش‌نویس قانون اساسی این کشور افزوده که از بازخواست وی ممانعت می‌کند و به او اجازه می‌دهد اختیارات خود را تثبیت کند و بر سایر قوا در این کشور، سیطره داشته باشد.

برخی قوای سیاسی اصلی در تونس مانند «النهضه» و «جبهه الخلاص الوطنی» نتایج این همه‌پرسی را به دلیل آنکه حدود ۷۵ درصد مردم در آن شرکت نکرده‌اند؛ رد کرده‌اند. آنتونی بلینکن در اظهاراتی خواستار اصلاحات شفاف در تونس برای کسب اعتماد دوباره کسانی شده بود که در همه‌پرسی قانون اساسی شرکت نکرده‌اند.

فارس

پربیننده ترین خبرها