در نشست خبری مشترک|

امیرعبداللهیان: حامل پیام یکی از رهبران اروپایی درباره اوکراین بودم/ لاوروف: از احیای توافق هسته‌ای و لغو همه تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کنیم

امیرعبداللهیان: حامل پیام یکی از رهبران اروپایی درباره اوکراین بودم/ لاوروف:  از احیای توافق هسته‌ای و لغو همه تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کنیم
چهارشنبه 9 شهريور 1401 - 15:16

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی او پس از دیدار در مسکو، در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

العالم _ ایران / سیاسی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) نهم شهریور ماه پس از دیدار و گفت‌وگو با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در مسکو در نشست خبری مشترک حضور یافت و ضمن تشریح رایزنی‌های انجام شده به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا ضمن ابراز خرسندی از حضور در مسکو و دیدار با همتای روس خود گفت: در گفت‌وگوهای امروز حامل پیام یکی از رهبران اروپایی و درخواست آنها از آیت‌الله رئیسی در موضوع اوکراین بودیم. ایده‌هایی برای کمک به برقراری صلح و آرامش و توقف جنگ در اوکراین مطرح است و این ایده‌ها را با آقای لاوروف مطرح کردیم. ایران مواضع خود را در خصوص اوکراین در عالیترین سطح به روشنی بیان کرده است.

وزیر خارجه بیان کرد: در مسئله اوکراین در خصوص برخی از موضوعات انسانی نیز صحبت کردیم از جمله مسئله اسرا که مورد توجه جدی است و همچنین در خصوص رویدادهای اخیر در ارتباط با نیروگاه هسته‌ای اوکراین نگرانی جامعه جهانی در این مسئله را مورد توجه قرار دادیم. لاوروف به نکاتی در این زمینه اشاره کرد و اقداماتی که روسیه برای رفع نگرانی‌ها انجام داده است. برای برون رفت از این وضعیت باید از همه ظرفیت‌های موجود استفاده شود. ایران که در موضوع هسته‌ای جزو یکی از کنشگران است آمادگی دارد برای هرگونه مساعدت و همکاری برای برقراری امنیت در این نیروگاه هسته‌ای و محیط پیرامونی آن.

امیرعبداللهیان افزود: در همه موضوعات همکاری‌های دوجانبه از مباحث مهم تجاری بانکی؛ گردشگری؛ شیلات؛ ترانزیت؛ دیپلماسی پارلمانی و همکاری امنیتی و دفاعی صحبت کردیم. خرسندیم مسیر روابط در جهت درست خود قرار دارد و توافقات روسای جمهور دو کشور و اراده رهبران دو کشور به خوبی مورد پیگیری قرار می‌گیرد. مصمم به توسعه همکاری‌های اقتصادی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلفی که بین دو کشور وجود دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: درباره وضعیت افغانستان گفت‌ؤگو کردیم و تاکید داریم بر ادامه فرمت همسایگان افغانستان برای کمک به وضعیت این کشور و بر تشکیل دولت فراگیر با مشارکت قوی همه اقوام افغانستان تاکید داریم و نگرانی خود را از گسترش تروریسم و شرایطی که در افغانستان وجود دارد به روشنی اعلام کردیم. در قفقاز عدم تغییر ژئوپولتیک منطقه مورد تاکید جدی ماست. درباره سوریه گفت‌وگو کردیم و در چارچوب دوجانبه و فرمت آستانه به رایزنی‌ةا برای کمک به برون رفت سوریه از وضعیت کنونی و برخی چالش‌های اقتصادی مصمم هستیم. پایدار ماندن آتش بس‌های موقت کنونی در یمن منوط است براساس نظرات رهبران یمن به رفع کامل محاصره انسانی در این کشور و تمرکز بر گفت‌وگوهای سیاسی همه اطراف یمنی. امیدواریم همه طرف‌ها به تعهداتشان عمل کنند و با توجه به شرایط سخت انسانی 20 میلیون زن و مرد و کودک یمنی رفع محاصره انسانی را به عنوان ضامنی در تداوم برقراری آتش بس شاهد باشیم.

وی گفت: از بازگشت ثبات در عراق خوشحالیم.

امیرعبداللهیان همچنین به اوضاع لیبی نیز اشاره کرد.

وزیر خارجه همچنین اظهار داشت: درباره موافقتنامه جامع همکاری‌های بلندمدت ایران و روسیه آخرین دیدگاه‌ها را تبادل کردیم و در آینده نزدیک این سند در دو طرف بعد از تایید پارلمان‌های دو کشور وارد مرحله اجرایی خواهد شد. توافق کردیم در آینده نزدیک کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در مسکو برگزار شود.

امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسشی درباره همکاری‌های تجاری دو کشور خاطرنشان کرد: در حوزه استقلال جمهوری اسلامی ایران اجازه مداخله به هیچ طرفی را نداده و نخواهیم داد. در حوزه همکاری‌های متنوع با فدراسیون روسیه آنچه را که در چارچوب منافع طرفین است و با در نظر گرفتن حقوق بین‌الملل همکاری‌های متنوع اقتصادی، تجاری و در حوزه انرژی را سرعت دادیم و معتقدیم دو کشور از ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش هر چه بیشتر مناسبات در عرصه‌های متنوعی برخوردارند.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره کارت بانکی میر و شتاب بیان کرد: همکاران ما در بانک مرکزی ایران و روسیه این موضوع را در دستورکار جدی دارند و به لحاظ فنی توافقات خوبی انجام شده و ما خوشبین هستیم در آینده نزدیک، بتوانند آخرین هماهنگی‌های فنی را به عمل آوردند و مردم و تجار و بازرگانان دو کشور بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وزیر خارجه درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز بیان کرد: ما اخیرا آخرین متن طرف آمریکایی را دریافت کردیم و همکاران من به دقت در حال بررسی متن هستند. ما همچنان در موضوع تضمین، نیازمند متنی نیرومندتر هستیم. لذا داریم فکر می‌کنیم که چگونه می‌توان به یک متن نیرومند در موضوع تضمین دست یافت و ضمانت‌ها‌ی قوی‌تر و قابل اعتناتری را در این موضوع داشته باشیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: ما برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار جدی هستیم. البته یکی از موضوعاتی که در تبادل پیام‌های شفاهی ما با طرف‌های مذاکره کننده مورد توجه قرار گرفته، ولی باید در متن هم آن را نیرومند سازی کنیم این است که اولا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از رفتار سیاسی خود فاصله بگیرد و صرفا بر تکلیف و وظیفه فنی خودش متمرکز شود؛ ثانیا برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست که پس از بازگشت همه طرف‌ها به برجام، مجددا شاهد برخی از دیدگا‌ه‌های سیاسی و اتهامات بی اساس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشیم. لذا در حوزه تضمین‌ها، موضوع حل و فصل مسائل باقیمانده پادمانی در آژانس هم مورد توجه جدی ماست.

وی تصریح کرد: معتقدیم چنانچه طرف آمریکایی در موضوع لغو تحریم‌ها و برخی نگرانی‌هایی که ما داریم، واقع بینانه عمل کند و بتوانیم متن موجودی که در دستورکار داریم را نیرومند سازی کنیم، رسیدن به توافق دور از دسترس نخواهد بود.

وزیر خارجه از نقش سازنده مسکو در حمایت از مواضع منطقی جمهوری اسلامی ایران در مذاکره برای لغو تحریم‌ها قدردانی کرد و گفت: همکاران من با دقت و سرعت لازم در حال بررسی دقیق پیشنهادات طرف آمریکایی هستند و به محض اینکه بررسی‌هایمان را نهایی کنیم از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا پاسخ را ارائه خواهیم کرد. ولی تاکید می‌کنم هیات ایرانی و مذاکره کننده ارشد ما ماه‌ها در وین توقف و حضور داشت و گفت‌وگو کرد و هدف ما از این گفت‌وگو رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار است و امیدوارم با واقع بینی طرف آمریکایی بتوانیم به این نقطه توافق دست یابیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری، درباره همکاری‌های ترانزیتی ایران و روسیه نیز بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از موقعیت ژئوپلتیکی ممتازی در مسیر تزانزیتی شمال - جنوب و شرق - غرب برخوردار است، تقویت مسیر‌های ترانزیتی از جمله خطوط متنوع ترانزیت شمال - جنوب را عامل مهم در کمک به توسعه منطقه و کمک به زنجیره امنیت غذایی منطقه‌ای و بین‌المللی می‌دانیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در مورد کریدور شمال - جنوب امیدواریم هر چه سریع‌تر تمامی مسیرهای سه گانه با تمام ظرفیت خودش فعال شود. کریدور شرقی با حرکت قطار در ماه گذشته و حمل کالا از روسیه به هند با موفقیت انجام شد. در موضوع کریدور غربی نیز آماده‌ایم خط آهن رشت - آستارا را هر چه سریع‌تر عملیاتی کنیم.

وزیر خارجه اضافه کرد: تکمیل خط آهن رشت - آستارا مورد توافق ایران و روسیه قرار گرفته و کارشناسان فنی ما در حال بررسی و پیگیری این موضوع هستند و در طرف ایرانی هم با جدیت احداث بخش اول این خط در دستورکار قرار گرفته است.

وی گفت: در کریدور میانی هم استفاده از دریای خزر به شکل ترکیبی یعنی خط آهن و جاده تا بنادر ایران و استفاده از دریا برای رسیدن به روسیه و ادامه مسیر مورد تاکید است و بحث ترانزیت یکی از موضوعات جدی در دستور کار امروز من و همکارم آقای لاوروف قرار داشت.

لاوروف: با وزیر خارجه ایران درباره برجام گفت‌و‎گو کردیم

وزیر خارجه روسیه پس از دیدار با وزیر خارجه ایران درباره رایزنی‌های دو طرف در نشستی خبری توضیحاتی ارائه داد.

سرگئی لاوروف در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان اعلام کرد که با همتای ایرانی خود درباره موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌لمللی صحبت کرده است.

به گفته وزیر خارجه روسیه، این کشور و ایران درباره مسائل مختلف نظرات مشابهی دارند و با اقدامات کشورهای غربی برای تحمیل مواضع خودشان در قبال موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مخالف هستند.

سرگئی لاوروف در این بخش از سخنان خود اعلام کرد که روسیه و ایران رویکرد غرب را که به دنبال کنار زدن قوانین و مقرات بین‌المللی هستند، نمی‌پذیرند.

دیپلمات ارشد مسکو همچنین تاکید کرد که با وزیر خارجه ایران گفت‌و‍‌گوهای مفصلی درباره برجام و راه احیای آن به منظور برداشته شدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا داشته است.

وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که کشورش از احیای توافق هسته‌ای و لغو همه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران حمایت می‌کند.

لاوروف در بخشی از نشست خبری مشترک با وزیر خارجه ایران خبر داد که با امیرعبداللهیان درباره پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای هم صحبت و تبادل نظر کرده است.

پربیننده ترین خبرها