سرلشکر باقری: ایران محدودیتی برای گسترش همکاری نظامی ندارد

سرلشکر باقری: ایران محدودیتی برای گسترش همکاری نظامی ندارد
پنج‌شنبه 10 شهريور 1401 - 15:14

 رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: با رفع تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل دیگر محدودیتی برای گسترش همکاری نظامی ایران وجود ندارد.

العالم - ایران

به نقل از روابط عمومی ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» صبح پنج‌شنبه در دیدار ژنرال «ظهیر احمد» فرمانده نیروی هوایی پاکستان در ستاد فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح با خوشامدگویی به فرمانده نیروی هوایی پاکستان، گفت: پاکستان یک همسایه بسیار خوب برای ایران است و از جایگاه ویژه‌ای در نظر مسئولان نظامی و دولتی ایران برخوردار است.

سرلشکر باقری با ابراز ناراحتی و از وقوع سیل در کشور پاکستان، اظهار کرد: امیدوارم هرچه سریع‌تر بتوانید بر این بلای طبیعی غلبه کنید و مشکلات مردم پاکستان رفع شود، ما همچنین به عنوان یک کشور همسایه در حد توان به پاکستان برای حل مشکلات حاصل از وقوع سیل کمک خواهیم کرد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح درباره موضوع تحریم‌ها علیه کشورمان گفت: همانطور که می‌دانید، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل حدود یک سال و نیم است که رفع شده‌اند و از این جهت ما با محدودیتی مواجه نیستیم، اکنون فقط با تحریم‌های یکجانیه گرایانه و ظالمانه ایالات متحده مواجه هستیم، بنابراین، در مورد همکاری‌های نظامی با پاکستان هیچ محدودیتی برایمان وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه روابط دو کشور همواره رو به توسعه بوده است، تصریح کرد: فرماندهان نظامی دو طرف نقش ویژه‌ای در گسترش روابط و مناسبات داشته‌اند و بنده از همین جا می‌خواهم سلامم را به ژنرال «باجوا» برسانید.

رییس ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: ما امنیت پاکستان را امنیت خود می‌دانیم و هر کاری که بتوانیم برای امنیت پاکستان دریغ نخواهیم کرد. درخصوص همکاری‌های نظامی روابطی در حال حاضر وجود دارد، ولی قطعاً از حیث تنوع و عمق می‌تواند گسترش پیدا کند که ما آمادگی کامل برای این موضوع داریم.

سرلشکر باقری تصریح کرد: با توجه به سفرهای متقابل دو فرمانده نیروی هوایی کشور ایران و پاکستان ان شاء الله درآینده نزدیک شاهد گسترش عمق روابط باشیم و معتقدم نیروی هوایی دو کشور از جهت انتقال تجربیات و فناوری‌های نوین می‌توانند همکاری لازم را داشته باشند.

وی افزود: انتظار می‌رود برای یک تا دو سال آینده برنامه مشترکی درخصوص جنگنده‌های با سرنشین و بی‌سرنشین داشته باشیم.

همچنین سرلشکر باقری در بخش پایانی اظهارات خود تصریح کرد: در بخش جنگنده‌های با سرنشین و بی‌سرنشین اقدامات بسیار زیادی در کشورمان صورت گرفته است که شاید فرصت بازدید و مشاهده همه آنها برای شما مقدور نبوده است، بنابراین با حضور تیم مهندسی خود می‌توانید بررسی‌های بیشتری در خصوص توانمندی‌های ایران کسب کنید.

وی گفت: نقطه عطف این است که پاکستان اراده لازم را برای گسترش همکاری‌ها دارد و قطعاً مشهود است که ما هم متقابلاً اراده همکاری با پاکستان را داریم، در کل معتقدم نباید با گسترش این همکاری‌ها و انعقاد تفاهمات مختلف اجازه ورود بیگانگان به منطقه را بدهیم.

همواره خواهان دیدار با نظامیان ایران بوده‌ایم

در ادامه ژنرال ظهیر احمد فرمانده نیروی هوایی پاکستان اظهار کرد: ما همیشه خواهان دیدار با نظامیان ایران بوده‌ایم و خواهیم بود، بنده هم سلام ژنرال «باجوا» را به شما می‌رسانم، این اولین باری است که به ایران می‌آیم که با فرمانده نیروی هوایی ایران هم گفت‌وگو خوبی داشتم.

وی با بیان اینکه برای اجرای بهتر برنامه‌های مشترک تیم کارشناسی را به ایران خواهد فرستاد، بیان داشت: منطقه ما از لحاظ ژئوپلتیک بسیار حساس و مهم است و کشور ما از شرق و غرب با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند.

فرمانده نیروی هوایی پاکستان ادامه داد: معتقدم روابط نظامیان دو کشور قطعاً می‌تواند بر روابط دولت‌ها و دیپلمات‌ها اثر مثبت بگذارد، همچنین ملت‌های ایران و پاکستان به دلیل اشتراکات دینی و فرهنگی بسیار به یکدیگر نزدیک هستند.

ظهیر احمد با بیان اینکه صحنه نبردها بسیار تغییر پیدا کرده است، بیان کرد: ما باید برای بسیاری از نبردهای امروز از واژه جنگ هیبریدی استفاده کنیم و همانطور که شما گفتید، باید به سمت لبه فناوری‌های نوین حرکت کنیم و برای این منظور ما در پاکستان چندین پارک علم و فناوری تأسیس کرده‌ایم.

وی ادامه داد: با توجه به تجربیاتی که ما در زمینه رزمایش داریم، می‌توانیم با شما رزمایش مشترک برگزار کنیم و شما جنگنده‌های خود را ارسال کنید یا اگر محدودیتی دارید، ناظرین خود را بفرستید که قطعاً حضور ناظران هم برای انتقال تجربیات بسیار مفید خواهد بود.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها