دود آتش‌سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم برخی مناطق خوزستان را دربرگرفت

دود آتش‌سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم برخی مناطق خوزستان را دربرگرفت
شنبه 12 شهريور 1401 - 13:50

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: تصاویر ماهوراه‌ای نشان می‌دهد بخشی از تالاب هورالعظیم در عراق از جمعه شب دچار آتش سوزی شده و با توجه به جهت باد، دود آن و آثار بقایای نیزارهای سوخته بر برخی شهرستان‌های خوزستان تاثیر گذاشته است.

العالم - ایران

محمد جواد اشرفی با بیان اینکه این آتش سوزی همچنان ادامه دارد افزود: آثار دود ناشی از آتش‌سوزی در نیزارهای بخش عراقی تالاب هورالعظیم، امروز در شهرستان‌های هویزه ، دشت آزادگان، حمیدیه و اهواز قابل مشاهده است.

وی گفت: این دود در شهرستان‌ مرزی هویزه به ویژه شهر رُفَیّع از توابع آن، بیشتر تاثیر گذاشته است.
وی افزود: با توجه به خشکسالی گسترده امسال، بیش از ۹۰ درصد مساحت بخش عراقی تالاب هورالعظیم دچار خشکی کامل شده است و به همین دلیل بخش عراقی این تالاب هر از چند گاه دچار آتش سوزی می‌شود.

اشرفی ادامه داد: تصاویر ماهوراه‌ای نشان می‌دهد بخشی از این تالاب در عراق از جمعه شب دچار آتش سوزی شده و همچنان ادامه دارد و با توجه به جهت باد، دود آن و آثار بقایای نیزارهای سوخته منطقه را فرا می‌گیرد.

تالاب هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب‌های بین النهرین، در جنوب غربی کشور در خوزستان و در انتهای حوضه آبی کرخه واقع شده‌ است.

یک سوم این تالاب در ایران و دوسوم آن در کشور عراق واقع است. آتش سوزی یکی از چالش‌های این تالاب در زمانی است که حقابه آن تامین نشود.

در تابستان سال ۹۷ نیز که خشکسالی شدیدی در خوزستان رخ داد آتش سوزی در بخش‌های ایرانی و عراقی تالاب هورالعظیم از تیر تا مهر آن سال ادامه داشت.

دود ناشی از این آتش سوزی تا بیش از ۱۰۰ کیلومتر در خوزستان پیش رفت و هشت شهرستان را درگیر کرد.

شهریور پارسال نیز آتش سوزی در سه نقطه از بخش عراقی تالاب هورالعظیم، باعث شد دود این آتش سوزی شهر رُفیّع از توابع شهرستان هویزه را فرا گیرد.

رودخانه کرخه امسال برای دومین سال متوالی با بحران کم آبی روبه رو است و در ماه‌های اخیر تقریبا هیچ آبی از این رودخانه وارد هورالعظیم نشده است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها