مغرب از رژیم صهیونیستی پهپادهای «هرمس» خریداری می‌کند

مغرب از رژیم صهیونیستی پهپادهای «هرمس» خریداری می‌کند
شنبه 12 شهريور 1401 - 18:13

یک روزنامه مغربی نوشت که این کشور در تلاش برای خرید پهپاد «هرمس450» از رژیم صهیونیستی است.

العالم - مغرب

روزنامه «لودیسک» مغرب از تلاش دولت «رباط» برای خرید پهپاد تهاجمی و شناسایی «هرمس ۴۵۰» از رژیم صهیونیستی خبر داد.

به نوشته وبگاه دیفنس عربیک، این پهپاهاد به موشک لیزری «نمرود» مسلح هستند. موشک‌هایی که بارها در ترور رهبران مقاومت در لبنان و سوریه و غزه از آن‌ها استفاده شده است.

طبق این گزارش، موشک‌های «نمرود» بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم وزن دارند و از ارتفاع ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متری شلیک می‌شوند و برد آن‌ها نیز حدود ۱۰ کیلومتر است.

پهپادهای تهاجمی «هرمس ۴۵۰» نیز یک پهپاد حجم متوسط به شمار می‌رود که تا ۲۰ ساعت با سرعت ۱۷۶ کیلومتر بر ساعت می‌تواند پرواز کند و ضمن انجام عملیات تهاجمی به کار شناسایی و ارتباطات مبادرت ورزد.

این پهپاد با وزن خالص ۴۵۰ کیلویی ساخت شرکت «البیت سیستمز» است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ به پرواز در آمد و می‌تواند مهماتی تا وزن ۱۵۰ کیلوگرم را حمل کند و حداکثر برد عملیاتی آن ۳۰۰ کیلومتر است. طول این پهپاد ۶.۱ متر و فاصله بال‌های آن ۱۰.۵ متر است.

مغرب و رژیم صهیونیستی از زمان عادی‌سازی دوباره روابط خود در دسامبر ۲۰۲۰، سطح همکاری‌های نظامی خود را افزایش داده‌اند. چندی پیش در تاریخ ششم شهریور نشریه نظامی نیروهای مسلح مغرب از تجهیز نیروی هوایی این کشور به پهپادهای انتحاری «هاروب» (IAI Harop)، ساخت رژیم صهیونیستی خبر داد. این نوع پهپاد که قرارداد خرید آن سال گذشته امضاء شده بود، وارد ناوگان هوایی ارتش مغرب شده است. قراردادی که ۲۲ میلوین دلار ارزش داشت و به گفته روزنامه هاآرتص، رباط و تل آویو برای ساخت کارخانه تولید این پهپادها در خاک مغرب توافق کرده‌اند.

در حوزه توپخانه‌ای نیز، ارتش مغرب آماده دریافت اولین محموله‌های سامانه دفاع هوایی دوربرد و ضد بالستیک باراک ( BARAK MX) ساخت رژیم صهیونیستی است. علاوه بر این رژیم اسرائیل قرار است تجهیزات مربوط به جنگ الکترونیکی نیز در اختیار پادشاهی مغرب قرار دهد.

در فوریه امسال نیز صنایع هوافضای رژیم صهیونیستی اعلام کرد که مغرب را به سامانه «باراک» مجهز خواهد کرد، باراک یک سامانه پدافند هوایی در برابر انواع تهدیدات از بالگردها و هواپیما گرفته تا پهپاد و موشک کروز است. این قرارداد طی سفر «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به مغرب نهایی شد و تل‌آویو با فروش رادارهای «آلتا» و سامانه پدافند هوایی «اسکال-لوک» به رباط نیز موافقت کرد.

دیگر سلاحی که تل‌آویو در اختیار مغرب قرار داده بدافزار جاسوسی «پگاسوس» ساخت شرکت «ان اس او» است. این بدافزار تنها به دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی رسمی فروخته می‎شود و امکان دستیابی به کلیه اطلاعات موجود در تلفن همراه قربانی را می‌دهد بدون اینکه وی متوجه شود.

ماهنامه دبکا نیز گزارش داده است که ارتش مغرب همزمان تلاش‌هایی نیز برای تقویت نیروی دریایی خود آغاز کرده است و در این راستا دولت مغرب قرار است سه کشتی جنگی کلاس «سیگما» با ظرفیت ۱۶۰۰ تن از شرکت «شیلد» هلند که متعلق به یک سرمایه‌دار صهیونیست است را، خریداری کند. این شرکت هلندی سهم بالایی در زمینه ساخت و توسعه کشتی‌های جنگی رژیم اسرائیل دارد.

در ماه می نیز روزنامه «دیفنسیا» (متخصص در امور نظامی) در گزارشی نوشت که کشور مغرب در حال مذاکره برای دستیابی به موشک‌های کروز ساخت شرکت «البیت سیستمز» (مستقر در سرزمین اشغالی فلسطین) است. طبق گزارش این روزنامه، مغرب سعی دارد ناوگان نیروی هوایی پادشاهی خود را با این موشک‌ها تقویت کرده و جنگنده‌های خود را به جدیدترین سیستم‌های الکترونیکی و رادار و سیستم‌های حسگر مجهز کند.

با این حال رژیم صهیونیستی و مغرب تاریخی طولانی در همکاری امنیتی و اطلاعاتی دارند، موساد در رباط دفتر دارد و در سال ۱۹۶۷ رژیم اسرائیل، اضافه سلاح ارتش خود که ساخت فرانسه بود را به مغرب فروخت. همانگونه که مستشاران نظامی اسرائیلی به مغرب رفتند تا به این کشور در اقدام علیه جبهه پولیساریو کمک کنند. دور جدید روابط نظامی دو طرف پس از آن آغاز شده است که تل آویو و رباط در ۱۰ دسامبر ۲۰۲۰ از سرگیری روابط خود را که از سال ۲۰۰۰ و در پی انتفاضه دوم قطع شده بود، اعلام کردند.

ماه گذشته میلادی نیز «آویو کوخاوی» رئیس ستاد مشترک ارتش صهیونیستی به همراه «گدعون ساعر» وزیر دادگستری این رژیم از مغرب دیدن کرد که اعتراضات گسترده‌ای را به همراه داشت.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها