اسرائیل سرانجام به ترور «ابوعاقله» اعتراف کرد

اسرائیل سرانجام به ترور «ابوعاقله» اعتراف کرد
دوشنبه 14 شهريور 1401 - 18:12

ارتش رژیم صهیونیستی در تحقیقات ادعایی خود درباره شهادت خبرنگار آمریکایی-فلسطینی شبکه الجزیره مدعی شده که وی به دلیل شلیک اشتباهی گلوله از سوی یک سرباز اسرائیلی جانش را از دست داده است.

العالم_فلسطین اشغالی

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شده که شیرین ابوعاقله، خبرنگار آمریکایی-فلسطینی شبکه خبری الجزیره با «گلوله اشتباهی» یک سرباز اسرائیلی به شهادت رسیده است.

رژیم صهیونیستی مدعی شده که این اتفاق در جریان تبادل آتش میان نیروهای ارتش اسرائیل با گروه‌های فلسطینی هدف شلیک گلوله قرار گرفته است.

پیش از این، وزارت خارجه آمریکا هم در تحقیقات ادعایی خود درباره این حادثه، گزاره‌های مشابهی را مطرح کرده بود که با واکنش تند گروه‌های فلسطینی و فعالان مستقل حقوق بشری روبرو شد.

گزارش وزارت خارجه آمریکا ۱۳ تیرماه منتشرشده بود. آمریکا علی‌رغم اذعان به اینکه گلوله از سمت مواضع ارتش رژیم صهیونیستی به سمت «شیرین ابوعاقله» شلیک شده به تمامی توجهیات برای کوچک‌نمایی ابعاد این جنایت و تقصیرزدایی از رژیم صهیونیستی متوسل شده بود.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده بود: «پس از یک تحلیل قانونی دقیق که به عنوان بخشی از روندِ تحتِ نظارتِ "هماهنگ‌کننده امنیتی آمریکا" (USSC) انجام شد تحلیلگران مستقل و طرف ثالث نتوانستند به جمع‌بندی مشخصی درباره منشأ گلوله‌ای که به قتل شیرین ابوعاقله روزنامه‌نگار آمریکایی-فلسطینی منجر شد برسند. متخصصان پرتابه‌شناسی به این نتیجه رسیدند که گلوله به شدت تخریب شده و رسیدن به جمع‌بندی واضح بر اساس آن امکان‌پذیر نیست.»

واشنگتن تصریح کرده است: «بعد از خلاصه کردن هر دو تحقیق، هماهنگ‌کننده امنیتی آمریکا به این جمع‌بندی رسید که شلیک گلوله از سمت مواضع ارتش اسرائیل احتمالاً عامل مرگ شیرین ابوعاقله بوده است. هماهنگ‌کننده امنیتی آمریکا دلیلی برای اعتقاد به اینکه این اقدام عامدانه بوده نیافت بلکه به این نتیجه رسید که این رویداد حاصل شرایط تراژیک موجود در حین عملیات تحت رهبری ارتش اسرائیل علیه گروه‌هایی از جهاد اسلامی فلسطین در روز ۱۱ مه ۲۰۲۲ در جنین بوده است. این عملیات پس از مجموعه‌ای از حملات تروریستی در اسرائیل انجام می‌شد.»

اینکه آمریکا حتی در تحقیقات پیرامون شهادت یکی از شهروندان خودش هم جانب رژیم صهیونیستی را گرفته واکنش کاربران در فضای مجازی را به همراه داشت.

«مورین مورفی»، سردبیر نشریه انتفاضه در توییتی به زبان انگلیسی نوشت: «انزجارآور است. آمریکا کاملاً با اسرائیل برای سرپوش گذاشتن بر مسئولیت اسرائیل در قتل عامدانه شیرین ابوعاقله سرپوش گذاشت و حتی با بیان اینکه این رویداد پس از حملات "تروریستی در اسرائیل" صورت گرفته آن را توجیه کرد.»

«رانیا خالک»، روزنامه‌نگار بی‌تی‌نیوز هم در توییتر تحقیقات آمریکا در این خصوص را «توجیه برای قتل شهروند خودشان» توصیف کرد.

یک مقام ارشد فلسطینی در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره گفت: «حقیقت آشکار است اما دولت آمریکا کماکان به مانع‌تراشی در بیان آن ادامه می‌دهد. ما می‌گوییم اسرائیل شیرین ابوعاقله را کشته و بایستی بابت جنایتی که مرتکب شده پاسخگو شود.»

مایک هانا، گزارشگر شبکه خبری الجزیره در واشنگتن گفت بیانیه وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اینکه این تیراندازی غیرعامدانه بوده، مسئله‌ای است که احتمالاً مورد تردید واقع خواهد شد.

«ماروان بیشار»، تحلیلگر ارشد سیاسی شبکه خبری الجزیره هم در واکنش به بیانیه آمریکا گفت: «چیزی که همه ما خبر داریم این است که یگان‌هایی که اسرائیل به شهر اشغال‌شده جنین و اردوگاه پناهندگان در شمال کرانه باختری می‌فرستد تفنگدار دریایی یا نیروی زرهی نیستند بلکه آنها یگان‌های ویژه هستند.آن یگان‌های ویژه به زبان ساده گروه‌های ترور و یگان‌های ترور از ارتش اسرائیل هستند.»

وی همچنین اضافه کرد: «چیزی که همه انتظار داشتند این بود که دولت آمریکا در این مقطع تاریخی شجاعت اخلاقی نشان دهد و با شفافیت اعلام کند که نیروهای اشغالگر اسرائیل مسئول قتل یک روزنامه‌نگار هستند.»

مرکز «بتسیلم» که یک سازمان غیرانتقاعی در بیت‌المقدس برای مستند کردن تخلفات حقوق بشری رژیم صهیونیستی است هم بیانیه آمریکا را «سفیدشویی اسرائیل با حمایت آمریکا» خوانده و آن را در تناقض با تمامی شواهد به دست‌امده تا کنون دانسته است.

در بیانیه این مرکز آمده است: «تمامی تحقیقاتی که تا کنون منتشر شده‌اند نشان می‌دهند که اسرائیل مسئول قتل شیرین ابوعاقله است. مشخص نیست وزارت خارجه آمریکا بنا به کدام دلایل قصد دارد قتل وی را انکار کرده و آن را نتیجه "شرایط تراژیک" بداند و نه نتیجه جنایتی که مرتکبان آن بایستی پاسخگو شوند.»

شیرین ابوعاقله که یکی از خبرنگاران باسابقه شبکه الجزیره عربی بود خردادماه هنگام پوشش حملات ارتش رژیم صهیونیستی در شهر «جنین» به شهادت رسید.

بعد از جنایت رژیم موقت صهیونیستی در قتل شیرین ابوعاقله، درخواست‌ها از آمریکا برای تجدیدنظر در حمایت‌های بی‌قید و شرطش از رژیم صهیونیستی و مشروط کردن کمک‌های سالانه‌اش به این رژیم شدت گرفت. بیانیه امروز وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهد واشنگتن به مطالبات افکار عمومی اعتنایی ندارد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها