گزارش خبرنگار العالم از دومین جلسه گفتگوی ملی عراق

دوشنبه 14 شهريور 1401 - 20:13

رئیس دفتر شبکه العالم در بغداد گفت : دومین جلسه گفتگوی ملی عراق امروز با حضور برهم صالح، رئیس جمهور عراق ، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر ، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق و فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق برگزار شد.

العالمعراق

به گزارش خبرنگار العالم در بغداد ،‌ در این نشست ،‌ درباره شش مساله توافق شد که شامل تشکیل کمیته ی فنی برای به نتیجه رسیدن گفتگوی ملی و توافق درباره برگزاری انتخابات و احیای نهادهای قانونی (با اشاره به تعطیل شدن پارلمان از بیش از یک ماه پیش) با هدف فراهم شدن تشکیل زمینه دولتی با اختیارات کامل هستند.

بر اساس این گزارش، از جمله این بندها ،‌ بازنگری در موضوع قانون انتخابات و نیز کمیساریای عالی انتخابات و نیز تصمیمات مهم از جمله آرامش و پرهیز از اتخاذ مواضع تنش زا و نیز درخواست از جریان صدر برای شرکت در گفتگوی ملی بود و این جریان امروز برای بار دوم جلسه گفتگوی ملی را تحریم کرد.

با غیبت جریان صدر در جلسه های گفتگوی ملی نتایج ناقض می ماند و بحران به قوت خود باقی می ماند.

دومین جلسه گفتگوی ملی عراق که بنا به درخواست مصطفی الکاظمی نخست وزیر برگزار شده بود ، امروز به پایان رسید.

دفتر اطلاع رسانی نخست وزیری عراق در بیانیه ای اعلام کرد: در ادامه طرح گفتگوی ملی، ‌ریاست سه قوه عراق، نشستی را با حضور مسئولان گروه های سیاسی ملی به دعوت مصطفی الکاظمی نخست وزیر با هدف بررسی تحولات سیاسی برگزار کردند که نماینده دبیر کل سازمان ملل نیز دراین نشست حضور داشت.

شرکت کنندگان در جلسه یاد شده ، درخصوص مسائل ذیل به توافق رسیدند:

اول اینکه :‌ شرکت کنندگان دراین نشست تاکید کردند که تحولات اوضاع سیاسی عراق و اختلافات میان گروه های مختلف ، این مسوولیت ملی را متوجه همگان می کند که به دنبال حفظ ثبات باشند و از کشور در برابر بحران ها محافظت کنند و از تلاش هایی که برای آتش بس صورت می گیرد، حمایت کنند و از تشدید خشونت بپرهیزند و گفتگوی ملی را برای دستیابی به راه حل های مناسب درپیش بگیرند.

حاضران در این جلسه بر ادامه گفتگوهای ملی تاکید کردند.

دوم : حاضران دراین جلسه همچنین درباره تشکیل یک تیم فنی از گروه های مختلف سیاسی به توافق رسیدند تا این تیم به بررسی نقطه نظرات و افکار مشترک درباره نقشه راه ملی و نزدیک کردن این نقطه نظرات به یکدیگر با هدف دستیابی به راه حل انتخابات زودهنگام و تحقق اقتضاهای آن مبنی بر بازنگری در قانون انتخابات و بازنگری در کمیساریای عالی بپردازد.

سوم اینکه : شرکت کنندگان در این نشست بر احیای نهادها و مفاد قانون اساسی تاکید کردند.

چهارم اینکه : شرکت کنندگان در این نشست از برادران جریان صدر خواستند تا ضمن شرکت در نشست های فنی و هنری ، به بررسی همه مسائل مورد اختلاف و دستیابی به راه حل برای اختلافات بپردازند.

حاضران دراین نشست همچنین بر لزوم پاکسازی اوضاع و آرام کردن زمینه برای همه گروه های ملی از طریق جلوگیری از هرگونه اقدام تحریک آمیز و مخالفت با سخنرانی هایی تاکید کردند که به روابط بردارانه و تاریخی ضربه می زند.

آنان از همه گروه های عراقی خواستند با درپیش گرفتن راه حل های قانونی درجهت حفظ کرامت و شرافت و احساسات مردم عراق حرکت کنند و به خواسته های دینی و سیاسی و اجتماعی آنان احترام بگذارند.

شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم اجرای اصلاحات در ساختار عراق و از بین بردن هر گونه اختلال و نقص در چارچوب فعالیت های سیاسی یا اداری از طریق تصویب قانون های لازم و برنامه های دولتی فعال ضمن همکاری با همه گروه های سیاسی تاکید کردند.

پربیننده ترین خبرها