ادعای جدید پنتاگون؛ دوربین شناورهای ما بعد از توقیف توسط ایران مفقود شده است

ادعای جدید پنتاگون؛ دوربین شناورهای ما بعد از توقیف توسط ایران مفقود شده است
چهارشنبه 16 شهريور 1401 - 19:30

وزارت دفاع آمریکا مدعی شده دوربین‌های نصب‌شده روی شناورهای تجسسی نیروی دریایی این کشور که هفته گذشته توسط ایران توقیف شده بود مفقود شده است.

العالم - امریکا

وزارت دفاع آمریکا مدعی شده دوربین‌های نصب‌شده روی ۲ شناور تجسسی نیروی دریایی آمریکا که هفته گذشته برای مدت کوتاهی توسط ایران توقیف شد مفقود شده‌اند.

«پات رایدر»، یکی از سخنگوهای وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران مدعی شد که شناورهای اکتشافی بدون سرنشین آمریکا از فناوری‌هایی که به صورت تجاری در دسترس هستند استفاده می‌کنند و محتوی اطلاعات حساس نیستند.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز ۱۱ شهریورماه اعلام کرد ناوشکن جماران حین اجرای مأموریت برقراری امنیت و ایمنی کشتی‌رانی در دریایی سرخ با چندین شناور ویژه داده‌برداری کوچک که در مسیر کشتیرانی بین‌المللی رها بود مواجه شده و به منظور جلوگیری از وقوع حادثه و احتمال تصادف دریایی از کنترل کننده این نوع تجهیزات خواسته به این نوع رفتار و حرکت خاتمه داده و مسیر حرکت را تغییر بدهند.

نیروی دریایی ارتش گفته بعد از بی‌توجهی شناورهای آمریکایی به تذکرها برای جلوگیری از حوادث احتمالی تروریستی نسبت به کنترل و توقف شناورها اقدام نموده است.

پات رایدر روز سه‌شنبه گفت هنوز مشخص نیست که آیا دوربین‌های شناورهای آمریکایی در اختیار ایرانی‌ها است یا خیر. پایگاه المانیتور نوشته این اظهارات احتمال کنده شدن دوربین‌های این شناورها را باز نگاه می‌دارد.

این اتفاق در شرایطی رخ داده که آمریکا هنوز به وعده خود برای بازگشت به برجام عمل نکرده و از فرصت مذاکرات وین جهت جبران نقض عهد گذشته استفاده نکرده است. رایدر در نشست خبری سه‌شنبه گفت: «ما این دو موضوع را به هم مرتبط نمی‌بینیم.»

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها