حمایت سعودی‌ها از اقدامات ضدایرانی آلبانی

حمایت سعودی‌ها از اقدامات ضدایرانی آلبانی
جمعه 18 شهريور 1401 - 16:14

عربستان سعودی از اقدامات اتخاذشده از سوی آلبانی علیه جمهوری اسلامی ایران حمایت کرد.

العالم - عربستان سعودی

وزارت امور خارجه عربستان سعودی، بعدازظهر امروز (جمعه)، بیانیه‌ای در ارتباط با اقدام آلبانی در قطع روابط با جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.

بنابر بیانیه منتشر شده در صفحه توئیتری وزارت امور خارجه عربستان سعودی، ریاض با «تروریستی» خواندن حملات سایبری علیه آلبانی، این اقدام را محکوم کرد.

در بیانیه مذکور آمده است: «وزارت امور خارجه عربستان سعودی حملات تروریستی سایبری علیه جمهوری آلبانی که زیرساخت‌های دیجیتال این کشور را هدف قرار داد، محکوم می‌کند.»

ریاض در ادامه اعلام کرد: «عربستان سعودی بر حمایت و همبستگی خود با جمهوری آلبانی در اقداماتی که این کشور برای محافظت از امنیت سایبری خود اتخاذ کرده است، تأکید می‌کند.»

دولت آلبانی روز چهارشنبه ۱۶ شهریور ماه ایران را به حمله سایبری به زیرساخت‌های خود متهم کرد. تیرانا با اعلام قطع روابط سیاسی با ایران، به دیپلمات‌های ایرانی مهلت داد تا ظرف ۲۴ ساعت خاک این کشور را ترک کنند. وزارت امور خارجه ایران این اقدام دولت آلبانی را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام دولت آلبانی و با مردود شمردن ادعاهای بی‌اساس مطرح‌ شده از سوی این دولت علیه جمهوری اسلامی ایران، تصمیم این کشور به قطع روابط سیاسی با کشورمان بر اساس چنین ادعاهای بی پایه‌ای را اقدامی نسنجیده و فاقد دوراندیشی در روابط بین‌المللی خواند.

در بیانیه وزارت امور خارجه با اشاره به مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه فضای سایبری در مجامع چندجانبه و بین‌المللی در راستای تدوین ضوابط و قاعده‌مند کردن این حوزه، تأکید شد: «جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی خود، هرگونه استفاده از فضای سایبری به عنوان ابزاری برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی سایر کشورها را مردود و محکوم می‌شمرد».

آلبانی در سال ۱۳۹۷ نیز اقدام به اخراج دو دیپلمات ایرانی از جمله «غلامحسین محمدنیا» سفیر ایران در تیرانا به اتهام واهی به خطر انداختن امنیت این کشور کرده بود. از آن زمان به بعد، سفارت ایران در آلبانی در سطح کاردار اداره می‌شد.

ساعتی بعد از مخابره ادعای تیرانا علیه ایران، کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای به حمایت از اتهامات ضد ایرانی آلبانی پرداخت و اعلام کرد: «ایالات متحده به شدت حمله سایبری ایران به آلبانی، متحد ما در ناتو را محکوم می‌کند.»

آلبانی میزبان حدود دو هزار عضو گروهک تروریستی منافقین است که پس از برچیده شدن اردوگاه‌‌هایشان در عراق، به آلبانی منتقل شده و در این کشور حضور دارند.

پربیننده ترین خبرها