ادعای مدیر سیاست اتمی ناتو درباره ایران

ادعای مدیر سیاست اتمی ناتو درباره ایران
جمعه 18 شهريور 1401 - 18:15

مدیر سیاست اتمی ناتو در مجمعی سالانه، ادعاهایی درباره ایران، روسیه و چین مطرح کرد.

العالم - اروپا

«جسیکا کاکس» مدیر سیاست اتمی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مجمع سالانه این نهاد، ادعاهایی را علیه ایران، روسیه و چین مطرح کرد.

به نوشته وبگاه ناتو، کاکس در مجمع سالانه سیاست اتمی این اتحاد نظامی گفت: «این مجمع در برهه‌ای حیاتی برای ناتو برگزار می‌شود که این اتحاد در حال واکنش به محیط امنیتی هستند که تغییراتی بنیادین را تجربه کرده است. ما باید با این محیط امنیتی تطابق پیدا کنیم».

وی در این مجمع دو روزه که از چهارشنبه شروع شده بود گفت: «ما با روسیه‌ای روبه‌رو هستیم که به طور فزاینده‌ای توانایی‌های اتمی خود را افزایش داده، تعهدات خود درباره کنترل تسلیحاتی را نقض کرده و در حال توسعه سامانه‌های موشکی جدید است».

مدیر سیاست اتمی ناتو بدون اشاره به مداخله این اتحاد نظامی در معادلات اوکراین مدعی شد که روسیه تهدیدات اتمی خطرناکی را در راستای جنگ با اوکراین مطرح کرده است. در این مجمع همچنین وضعیت نیروگاه اتمی «زاپوریژیا» در اوکراین نیز مورد بحث قرار گرفت.

وبگاه ناتو درباره دیگر موضوعات مورد بحث نوشت، گسترش سریع زرادخانه‌های اتمی چین، تداوم نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران و آزمایش‌های موشکی بی‌سابقه کره شمالی در دستورکار مقامات و کارشناسان قرار گرفتند.

اتهام‌زنی‌های این مجمع در حالی انجام می‌گیرد که اعضای ناتو اعلام کرده‌اند تا زمانی که تسلیحات اتمی در جهان وجود دارد، ناتو نیز «اتحادی اتمی» خواهد بود.

این اتحاد نظامی که بیش از ۶۰۰۰ کلاهک اتمی در اختیار دارد، سیاست‌هایی برای «اشتراک اتمی» اتخاذ کرده که اجازه می‌دهد بمب‌های اتمی بین کشورهای عضو رد و بدل شوند که ناقض قوانین منع گسترش تسلیحات اتمی محسوب می‌شود.

فارس

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها