هفته فرهنگی ایران در سوریه برگزار می‌شود

هفته فرهنگی ایران در سوریه برگزار می‌شود
جمعه 18 شهريور 1401 - 21:32

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار با وزیر فرهنگ سوریه از برگزاری هفته فرهنگی ایران در سوریه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: متقابلا به منظور معرفی فرهنگ و هنر دوملت آماده برگزاری هفته فرهنگی سوریه در ایران هستیم.

العالم - ایران - سوریه

حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی ایمانی پور عصر جمعه- ۱۸ شهریورماه- در دیدار با لبانه مشوح، با تشریح وظایف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عمده‌ترین وظیفه این سازمان را اجرای قانون موافقت‌نامه‌ فرهنگی و برنامه‌ مبادلات فرهنگی برشمرد و افزود: معرفی جمهوری اسلامی ایران، اسلام و انقلاب اسلامی و همچنین، برگزاری گفت‌وگوهای دینی و فرهنگی از دیگر وظایف مهم این سازمان در تعامل و روابط با سایر کشورهاست.

وی اظهار داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شناسایی ظرفیت‌های مختلف کشورها از طریق رصد و پایش فرهنگی و نیازسنجی‌، به گسترش همکاری‌های فرهنگی می‌پردازد.حجت‌الاسلام ایمانی‌پور اظهار کرد: دیپلماسی فرهنگی هدف دیپلماسی سیاسی و اقتصادی است، ما تلاش خود را خواهیم کرد روابط در سطح خوبی توسعه پیدا کند و ملت‌ها آگاهی کاملی نسبت به هم پیدا کنند علی رغم‌ تلاش‌های رسانه‌ای که برای بر هم زدن روابط این دو کشور انجام می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان موضوع، راهپیمایی اربعین حسینی را بزرگترین اجتماع بشری دانست و افزود: امروز در گوشه‌ای از جهان در کشوری به نام عراق بزرگترین اجتماع بشری با حضور مسلمانان و حتی مسیحیان و دیگر ادیان و مذاهب شکل می‌گیرد اما شاهد بزرگترین سانسور رسانه‌ای دنیا در قبال این اجتماع بزرگ هستیم.

ایران در میدان مقاومت در کنار سوریه است

در ادامه این دیدار، وزیر فرهنگ سوریه در سخنانی، اظهار داشت: قدمت روابط فرهنگی و تاریخی دو کشور بیش از آن است که بتوانیم در طول یک سفر توصیف کنیم. روابط ما مبنی بر تاریخ، تمدن و فرهنگ هست.

لبانه مشوح افزود: ما ۱۰ سال در برابر داعش و به نمایندگی از همه جهان مقاومت و ایستادگی کردیم. ما از مقاومت ۱۰ ساله ایران در کنار کشور سوریه قدردانی می‌کنیم و این لطف جمهوری اسلامی ایران را فراموش نمی‌کنیم و تاریخ آن را ثبت می‌کند.

وزیر فرهنگ سوریه اظهار کرد: چهره ایران در کشور سوریه مورد احترام است و همواره از آن تقدیر می‌کنند.

مشوح تاکید کرد: برای ما جای بسی افتخار است که امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضور داریم، شاید بیش از زمان دیگر مناسب باشد که با همکاری دو کشور، روابط فی مابین توسعه یابد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دولت و ملت سوریه برای مردم ایران عزیز هستند و از منظر مقام معظم رهبری کشور سوریه ستون خیمه مقاومت سوریه ستون خیمه مقاومت است و اساسا احساس می‌کنیم تحمیل جنگ به سوریه انتقامی بود که صهیونیست‌ها می‌خواستند از مردم سوریه به دلیل سه دهه مقاومت بگیرند و این مقاومت ارمغانی است که از پیامبر(ص) خود داریم.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور تصریح کرد: جریان بیداری اسلامی در منطقه و جهان باعث شد استکبار جهانی به این فکر بیفتد که باید با آن مقابله کند و هزینه‌ای که مردم ایران امروز می‌دهند به دلیل مبارزه با استکبار جهانی است.

وی، در ادامه با اشاره به علاقه مندی ایران برای توسعه روابط فرهنگی با کشور دوست و برادر سوریه، گفت: باید با رفت و آمد هیات‌های فرهنگی فضای موجود میان ایران و سوریه را تلطیف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: موافقتنامه میان ایران و سوریه ۴۰ سال پیش نوشته شده است و همچنان به قوت خود باقی است و باید بازنویسی شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه همکاری‌های رسانه‌ای می‌تواند یکی از اولویت‌ها برای همکاری با دمشق باشد از برگزاری هفته فرهنگی ایران در سوریه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: متقابلا آماده‌ایم هفته فرهنگی سوریه را در جمهوری اسلامی ایران برگزار کنیم تا فرهنگ و هنر دو ملت بیش از گذشته با یکدیگر معرفی شود.

ایمانی‌پور ادامه داد: ایران در این سال‌ها به لحاظ هنری، انیمیشن، تئاتر و سینما و حتی موسیقی توسعه بسیاری داشته است و در حال حاضر در حوزه تصویرگری کتاب یکی از کشورهای شاخص به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه راه توسعه روابط فرهنگی میان دو کشور از تعلیم زبان می‌گذرد، تصریح کرد: طبق گزارش‌های رایزن فرهنگی ایران در سوریه، اموزش زبان فارسی در سوریه پیشرفت خوبی داشته است و از شما می‌خواهیم از توسعه این امر به ویژه در مدارس و دانشگاه‌های این کشور حمایت کنید.خواهان تجربیات سینمایی ایران هستیم

وی افزود: اجرای پروژه‌های سینمایی از جمله فعالیت‌های وزارت فرهنگ سوریه است و خواهان استفاده از تجربیات گرانبهای ایران در این زمینه هستیم.

مشوح با اشاره به علاقه‌مندی سوری‌ها به زبان فارسی گفت: بسیاری از مردم سوریه به زبان فارسی تکلم می‌کنند و در سال‌های ۲۰۰۸ یا ۲۰۰۹ میلادی بخشی را برای آموزش این زبان در دانشکده ادبیات دانشگاه دمشق ایجاد کردیم که تعداد زیادی از دانشجویان در این رشته فارغ‌التحصیل شدند.

وی با تأکید بر ثبت ارزش‌های فرهنگی ایران و سوریه گفت: آموزش زبان موجب معرفی فرهنگ دو ملت می‌شود و به شما به جهت تلاش‌های رایزن فرهنگی ایران در سوریه در این زمینه تبریک می‌گویم.

وزیر فرهنگ سوریه از رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای شرکت در مراسم افتتاح هفته فرهنگی ایران در سوریه دعوت به عمل آورد و گفت: لازم است روابط فرهنگی ما همچون روابط سیاسی ارتقا یابد تا دو ملت به بهترین نحو در کنار هم قرار گیرند.

ایرنا

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها