شرط سوریه برای برقراری روابط با ترکیه

شرط سوریه برای برقراری روابط با ترکیه
چهارشنبه 23 شهريور 1401 - 05:31

نماینده مجلس سوریه گفت: برای برقراری مجدد روابط با ترکیه، آنکارا باید «به اشغال خاک سوریه پایان دهد و حمایت خود را از گروه‌های تروریستی متوقف کند».

العالم-سوریه

پطرس مرجانه رئیس کمیته بین‌الملل پارلمان سوریه سه‌شنبه شب تاکید کرد، احتمال نزدیک شدن به آنکارا وجود دارد و دمشق آماده است با دو شرط روابط با همسایه اش را دوباره برقرار کند.

مرجانه به روزنامه روسی ایزوستیا توضیح داد: «آنکارا برای برقراری روابط باید به اشغال مناطق شمال سوریه پایان دهد و حمایت خود را از گروه‌های مسلح حاضر در خاک سوریه متوقف کند».

این نماینده مجلس سوریه خاطرنشان کرد: موانع جدی برای بهبود روابط با ترکیه وجود دارد. وی البته فاش کرد که «ارتباطات مختلفی میان دو کشور در زمینه امنیتی وجود دارد».

وی تاکید کرد: روابط میان کشورها باید بر اساس حسن همجواری و با در نظر گرفتن منافع مشترک دو جانبه ایجاد شود.

در همین زمینه، یاشار نیازبایف روزنامه‌نگار ترکیه‌ای گفت: «تحولات مثبتی در روابط میان آنکارا و دمشق رخ داده که واقعی است

به گزارش ایزوستیا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دو دلیل اصلی برای نزدیک شدن به سوریه دارد: پناهندگان سوری و جدایی طلبان کرد.

نیازبایف توضیح داد که وظیفه اصلی اردوغان ایمن سازی مرزهای جنوبی ترکیه در برابر حملات حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است که جنگجویان آن در شمال سوریه پنهان شده‌اند.

وی تاکید کرد: اردوغان و مخالفانش توافق دارند که بهترین راه برای تامین امنیت مرزهای جنوبی تهاجم نظامی نیست، بلکه مذاکره با دمشق است.

کریم هاس محقق سیاسی ترکیه نیز معتقد است «نزدیکی به دمشق ممکن است برای اردوغان رئیس جمهور ترکیه از منظر انتخاباتی ضروری باشد. اردوغان نه به نتیجه‌ای در آینده نزدیک و نه به احیای کامل روابط با سوریه تکیه می‌کند بلکه روی اینکه می‌تواند پناهجویان در ترکیه را بازگردانده و روابط با دمشق را حل کند، حساب می‌کند.»

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها