استقبال عون از تلاش‌های تشکیل دولت لبنان/بررسی پرونده ترسیم مرزهای دریایی

استقبال عون از تلاش‌های تشکیل دولت لبنان/بررسی پرونده ترسیم مرزهای دریایی
چهارشنبه 23 شهريور 1401 - 13:00

میشل عون، رئیس جمهور لبنان با بیان این که از افزودن ۶ وزیر سیاسی به کابینه این کشور استقبال می کند، گفت: از تلاش‌های منطقی برای حل بحران سیاسی جاری در کشور در خصوص تشکیل دولت جدید حمایت می کنم. افزودن ۶ وزیر سیاسی توسط نخست وزیر دولت موقت به کابینه، پیشنهاد خوبی بود.

العالم ـ لبنان

بنابر گزارش پایگاه خبری النشره، عون در دیدار با هیئتی از نهادهای اقتصادی این کشور در کاخ ریاست جمهوری لبنان افزود: از هر اقدام علمی و منطقی برای حل بحران جاری حمایت می کنم.

عون با اشاره به برنامه پیشنهادی این هیات برای بهبود وضعیت مالی و اقتصادی لبنان و راه‌هایی برای بازگرداندن تدریجی پول سپرده‌گذاران، ابراز امیدواری کرد: تعیین مرزهای دریایی جنوب و فراهم شدن امکان استخراج گاز از منابع زیردریایی منطقه، افق های روشنی را فراروی آینده لبنان قرار می دهد.

در همین حال منابع آگاه در گفت وگو با شبکه ال بی سی گفتند: "الیاس بو صعب"، معاون رئیس پارلمان لبنان، میشل عون را در جریان آخرین گفت وگوها با "عاموس هوکشتاین" میانجی آمریکایی قرار داد و مختصات میله ها و نشانه های مرزی دریایی جنوب که او به هیئت لبنانی ارایه داده بود، مطلع کرد.

لبنان هم اکنون با بحران عدم تشکیل دولت جدید روبرو است و رایزنی ها برای انتخاب نامزدهای تصدی پست های وزارتی تاکنون در سایه اختلاف نظر میقاتی و میشل عون راه به جایی نبرده است. از این رو، همچنان دولت موقت برای پیشبرد امور لبنان به ریاست میقاتی به کار خود ادامه می دهد. این در حالی است که روز ۳۱ اکتبر آینده (نهم آبان) نیز دوره ریاست جمهوری کنونی میشل عون پایان می یابد و عملا اگر تا آن زمان توافق بر سر رئیس جمهور جدید صورت نگیرد، خلاء قدرت در این نهاد ایجاد خواهد شد.

این امر بحران سیاسی لبنان را پیچیده تر خواهد کرد، زیرا در آن صورت، اختیارات نهاد ریاست جمهوری به دولت پیشبرد امور لبنان منتقل خواهد شد که عملا یک دولت برخوردار از صلاحیت کامل نیست و مطابق قانون باید تا زمان انتخاب دولت جدید صرفا به امور عادی رسیدگی کند و قدرت تصمیم گیری درباره مسائل مهم و سرنوشت ساز را ندارد.

بنابر گزارش ایرنا، رئیس جمهور لبنان درخصوص "وجود توطئه ای شبیه به کودتا علیه نظام سیاسی" این کشور در آخرین روزهای دوره ریاست جمهوری خود ابراز نگرانی و از برخی دولت های عربی به خاطر ادامه رویکرد غیرسازنده علیه کشورش به شدت انتقاد کرده است.

پیش از این معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره تشکیل دولت این کشور گفته بود: حزب‌الله از تشکیل دولت حمایت می‌کند، حتی اگر عمرش یک یا دو هفته باشد. متقاعد کننده است که تشکیل دولت بسیار بهتر از وضعیتی است که ما در آن قرار داریم.

وی ابراز امیدواری کرد که این امر به موقع آغاز شود تا اقدامات دیگر برای نجات و فعالیت در این زمینه انجام شود.

شیخ نعیم قاسم در خصوص انتخاب رئیس جمهوری لبنان نیز گفته بود: برای انتخاب رئیس‌جمهور باید میان اکثر افراد حاضر در صحنه وجوه مشترک ببینیم و گروه‌های مختلف از او راضی باشند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها