ایروانی: حملات هوایی رژیم صهیونیستی به زیرساخت‌های غیرنظامی سوریه جنایت جنگی است

ایروانی: حملات هوایی رژیم صهیونیستی به زیرساخت‌های غیرنظامی سوریه جنایت جنگی است
پنج‌شنبه 24 شهريور 1401 - 10:28

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل حملات هوایی رژیم صهیونیستی به زیرساخت‌های غیرنظامی سوریه را جنایت جنگی خواند.

العالم - ایران / سیاسی

«امیرسعید ایروانی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در نشست شورای امنیت با موضوع شرایط در سوریه اظهار داشت: حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در بخش‌هایی از سوریه، شرایط ایده آلی را برای فعالیت‌های تروریستی فراهم آورده و این امر صلح و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

سفیر و نماینده دائم ایران عنوان کرد: حملات هوایی اخیر در شمال شرق سوریه توسط نیروهای غیرقانونی خارجی، نمی‌تواند تحت ماده ۵۱ منشور ملل متحد یا تقسیر دلبخواهی دفاع مشروع مورد ارزیابی قرار گیرد. این حملات نقض فاحش حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد است.

امیرسعید ایروانی اضافه کرد: حملات جاری رژیم اسرائیل بویژه حمله هدفمند و سیستماتیمک به زیر ساخت‌های غیرنظامی و حیاتی سوریه و از جمله جدیدترین حمله به فرودگاه بین‌المللی حلب در تاریخ نهم شهریورماه جاری، نقض آشکار حقوق بشردوستانه بین‌المللی است و جنابت جنگی محسوب می‌شود.

وی افزود: ما قویا تکرار حملات هوایی و نقض تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه توسط رژیم اسرائیل را محکوم می‌کنیم.

امیرسعید ایروانی از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرد که رژیم صهیونیستی را بواسطه این نقض حقوق انسانی و جنایاتی که صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند، به پاسخگویی وادار کند.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: ما همواره موضع خود مبنی بر اینکه موضوع سوریه راه‌حل نظامی ندارد را مورد تاکید قرار داده‌ایم. این بحران باید از طریق صلح آمیز و براساس منشور ملل متحد، حقوق بین‌الملل و همچنین احترام به استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه حل و فصل شود.

وی همچنین پایان اشغال و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه برای یافتن یک راه‌حل و پروسه سیاسی را ضروری خواتد.

سفیر و نماینده دائم حمهوری اسلامی ایران با اشاره به روند سیاسی در سوریه، تاکید کرد: ما از نشست آتی کمیته قانون اساسی در شرایطی که دستورکار کمیته برای رسیدن به راه‌حل سیاسی حیاتی و ضروری است، حمایت می‌کنیم.

نماینده دائم کشورمان توجه بین‌المللی را به شرایط وخیم انسانی سوریه جلب کرد و گفت: با توجه به این شرایط، اولویت دادن به کمک‌های انسانی ضروری است و شرایط سیاسی نباید مانعی برای رسیدن کمک‌های انسانی به مردم نیازمند شود.

ایروانی تصریح کرد: تداوم تحریم‌های بکجانبه علیه مردم سوریه، نتایج مصیبت باری در همه ابعاد زندگی آنها بر جای گذاشته است.

وی همچنین به رفتار متناقض برخی کشورها اشاره کرد که از یکسو از سخت بودن شرابط انسانی در سوریه ابراز نگرانی کرده و از سوی دیگر از تحریم‌های یکجانبه علیه مردم این کشور حمایت می‌کنند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان دزدیدن منابع طبیعی مردم سوریه که برای کمک به اقتصاد این کشور اهمیت دارد بویژه محصولات نفتی در مناطق تحت اشغال نبروهای خارحی را محکوم و از مواضع سوریه در منطقه و بهبود روابط دوجانبه این کشور در منطقه حمایت کرد.

پربیننده ترین خبرها