سفارت ایران در بیروت: نفتکش‌های حامل سوخت ایران بزودی عازم لبنان می‌شود

سفارت ایران در بیروت: نفتکش‌های حامل سوخت ایران بزودی عازم لبنان می‌شود
سه شنبه 29 شهريور 1401 - 11:00

منابع لبنانی به نقل از سفارت ایران در این کشور گزارش دادند که نفتکش‌های حامل سوخت ایران طی یکی دو هفته آینده برای حرکت به مقصد لبنان آماده می‌شود.

العالم - ایران

یک شبکه لبنانی به نقل از سفارت ایران در بیروت، اعلام کرد که ایران آماده ارسال نفتکش‌های حامل سوخت به لبنان طی یک یا دو هفته آینده به منظور کمک به این کشور برای راه‌اندازی نیروگاه‌ها و تولید برق است.

شبکه المنار به نقل از سفارت ایران در بیروت نوشت: نفتکشهای ایرانی حامل سوخت طی یک یا دو هفته آینده برای حرکت به سوی لبنان آماده خواهند شد. یک هیأت لبنانی در تهران در حال رایزنی با مقامات مسئول در وزارت‌خانه‌های انرژی و نفت ایران است و از جمله موضوعات مورد بررسی دو طرف، اصلاح شبکه‌های برق و ساخت نیروگاه‌ها است.

به نوشته المنار، بر اساس آن‌چه که با «نجیب میقاتی» نخست وزیر پیشبرد امور و ولید فیاض وزیر انرژی و آب لبنان توافق شده، در این دیدارهای هیأت لبنانی با مقامات ایرانی، درباره کمک به لبنان در زمینه سوخت رایزنی می‌شود.

نزدیک به دو هفته پیش بود که در سایه استمرار نیاز لبنان به سوخت، یک روزنامه لبنانی از سفر قریب‌الوقوع یک هیأت فنی از سوی دولت لبنان به ایران خبر داد و نوشت که پس از تماس تلفنی «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور ایران با «نبیه بری» رئیس پارلمان و نجیب میقاتی و تاکیدش بر این‌که؛ کشورش از تمامی پروژه‌هایی که به ثبات لبنان منجر شود، حمایت می‌کند و نیز پس از پاسخ رسمی نخست‌وزیر لبنان در‌باره مشخصات مربوط به دریافت سوخت از ایران به «مجتبی امانی» سفیر ایران در بیروت، میقاتی از وزیر نیرو خواست تا یک هیأت فنی را به ایران اعزام کند تا پرونده سوخت و نیروگاه‌های تولید آن را بررسی کند.

به نوشته این روزنامه، وزارت نیرو طی نامه‌ای به نخست‌وزیر لبنان، اعضای هیأت را معرفی کرده که عبارتند از: «اورور الفغالی» مدیر کل نفت و جانشین مدیر کل سرمایه‌گذاری، مهندس «زاهر سلیمان» معاون مدیرکل تاسیسات نفت، مهندس «بشاره عطیه» مدیر تولید در شرکت برق و «محمد حجازی» از کارمندان بخش اداری شرکت برق. پس از موافقت نخست‌وزیر لبنان، وی نامه‌ای به سفیر ایران در بیروت نوشت و از تشکیل این هیأت و اسامی آن برای سفر به ایران طی هفته آتی و بررسی کلیه ابعاد فنی، اداری و قراردادی برای اجرایی کردن موضوع کمک ایران به لبنان در اسرع وقت خبر داد.

این مسئله از آنجا شروع شد که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، چند هفته پیش، در مصاحبه با شبکه «المیادین» به اظهار داشت: « درباره نفت، مشکل از ما نیست، بلکه دولت لبنان مشکل اصلی است. من حاضرم که از ایران سوخت وارد کنم، به شرط اینکه دولت لبنان این مسئله را بپذیرد؛ اما هیچ کس در لبنان جرأت انجام این کار را ندارد؛ زیرا از تحریم‌های آمریکا علیه خانواده خود می‌ترسد. امروز ممکن است شرکتهای روسی و ایرانی آماده همکاری با لبنان باشند، ولی این جرأت در دولت وجود ندارد».

حتی «سمیر جعجع» رئیس حزب «القوات اللبنانیه» در لبنان، یک ماه پیش، خواستار موافقت با پیشنهاد دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره خرید سوخت از ایران شد و در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر نوشت: «فکر می‌کنم که دولت لبنان باید با پیشنهاد سید حسن نصرالله درباره مجانی آوردن سوخت ایران به منظور راه‌اندازی نیروگاه‌های تولید انرژی در کشور موافقت کند».

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، سال گذشته، در سخنرانی خود به مناسبت سالروز شهادت امام حسین (ع) پس از قطعی مکرر برق در این کشور و عدم توافق سیاستمداران برای تأمین سوخت اعلام کرد که با طرف ایرانی بر سر واردات سوخت به توافق رسیده است. حزب‌الله اعلام کرده بود که بهای سوخت وارداتی از ایران توسط تاجران لبنانی پرداخت شده است.

تنها ساعاتی پس از اعلام این خبر، «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان خبر داد تماسی تلفنی از «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت دریافت کرده است که در آن شیا به رئیس جهمور لبنان اطلاع داده دولت آمریکا تصمیم دارد از اردن به لبنان برق وارد کند. این اقدام آمریکا در حالی صورت گرفت که این کشور در جریان بحران یک‌ساله لبنان و‌ به‌رغم نیاز شدید این کشور به سوخت هیچگاه چنین پیشنهادی را مطرح نکرده بود.

به‌رغم آنکه وعده دبیرکل حزب‌الله عملی شد و سوخت ایران به کشور لبنان آمد، اما پس از گذشت حدود یک سال، وعده‌‌های آمریکا درباره واردات برق و گاز به لبنان همچنان عملی نشده است.

پربیننده ترین خبرها