نتانیاهو: لاپید قصد تسلیم گاز "کاریش" به لبنان را دارد

نتانیاهو: لاپید قصد تسلیم گاز
چهارشنبه 30 شهريور 1401 - 11:25

بنیامین نتانیاهو رئیس حزب راستگرای لیکود رژیم صهیونیستی با حمله به "یائیر لاپید" نخست وزیر موقت این رژیم گفت: لاپید قصد تسلیم ذخیره گاز حوزه کاریش به لبنان را دارد.

العالم ـ فلسطین اشغالی

بنابر گزارش پایگاه خبری النشره، بنیامین نتانیاهو رئیس حزب لیکود و رقیب انتخاباتی لاپید در انتخابات پارلمانی ماه نوامبر رژیم صهیونیستی در پیامی خطاب به صهیونیست ها گفت: "من پیام بسیار نگران کننده ای برای شما دارم."

او در اشاره به پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی افزود که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان، یائیر لاپید نخست وزیر اسرائیل را تهدید کرده است.

نتانیاهو گفت: لاپید قصد دارد که ذخیره گازی ما در کاریش را که میلیاردها دلار قیمت دارد، بدون هرگونه نظارت یا سیطره اسرائیل تسلیم لبنان کند.

وی در عین حال مدعی شد که "حزب الله از این پول ها برای خرید هزاران موشک استفاده خواهد کرد"که اهداف صهیونیستی را هدف می گیرند.

پیش از این برخی دیگر از مقام ها و دیپلمات های رژیم صهیونیستی گفته بودند که این رژیم تسلیم هشدارهای حزب الله و خواسته های لبنان شده است.

در تازه ترین مورد،"دانی دانون"، دیپلمات ارشد رژیم صهیونیستی تاکید کرد که "یائیر لاپید"، نخست وزیر این رژیم در برابر سید "حسن نصرالله"، دبیرکل حزب الله لبنان تسلیم شد.

وی گفت که لاپید در خصوص توافق ترسیم مرزها با لبنان تسلیم سید حسن نصرالله شد و از مساله گاز طبیعی ذخیره در مدیترانه کوتاه آمد.

سفیر پیشین رژیم صهیونیستی در سازمان ملل و نامزد حزب لیکود در ادامه با اشاره به سطح تهدیدات سید حسن نصرالله علیه تل آویو و فایده این تهدیدات گفت: همه چیز در خصوص توافق ترسیم مرزها میان لبنان و اسراییل (رژیم صهیونیستی) بدون بررسی و مناقشه در کِنِسِت و یا دولت به طور مخفیانه انجام می شود.

دانون همچنین تاکید کرد که یائیر لاپید قدرت و تجربه مدیریت چنین مذاکراتی با لبنان را ندارد.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان اخیرا در یک سخنرانی درباره مناقشه دریایی با رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد که چشم ما به (سمت) کاریش و موشک هایمان نیز به سمت میادین گازی کاریش هستند و تهدیدهای دشمن صهیونیستی هیچ تاثیری بر ما اثر نمی‌گذارد و هدف ما این است که لبنان بتواند از منابع خود نفت و گاز استخراج کند و این مسئله به هیچ پرونده دیگری مربوط نمی‌شود.

نصرالله تاکید کرد: ما نمی‌توانیم اجازه استخراج نفت و گاز (از سوی رژیم صهیونیستی) از میدان کاریش را قبل از احراز حقوق لبنان بدهیم. ما به دور از رسانه‌ها پیام دادیم که در صورت شروع استخراج، صهیونیست ها با مشکل مواجه خواهند شد.

وی همچنین گفت: خط قرمز ما شروع استخراج گاز از کاریش است. برای ما مهم این است که قبل از اینکه لبنان به مطالبات بحق خود دست پیدا کند، هیچ برداشتی از میدان کاریش صورت نگیرد. این تنها شانس ماست که لبنان بتواند نفت و گاز استخراج کند.

از سوی دیگر، یوآو گالانت، وزیر سابق سازندگی و اسکان رژیم صهیونیستی و نماینده فعلی «کِنِسِت» (پارلمان) از حزب «لیکود» اخیرا در مصاحبه با رادیو ارتش این رژیم به مقامات تل آویو هشدار داد که تهدیدهای دبیرکل حزب‌الله لبنان را جدی بگیرند.

وی همچنین از مقامات رژیم صهیونیستی خواست که برای مقابله با حملات احتمالی مقاومت لبنان به حوزه کاریش آماده باشند.

به گزارش ایرنا، لبنان میدان کاریش را در بخشی از آبهای مورد مناقشه با سرزمین‌های اشغالی می‌داند در حالی که کابینه رژیم اسرائیل آن را در منطقه انحصاری اقتصادی خود می‌داند.

از ابتدای جولای، به دنبال ورود یک کشتی استخراج و ذخیره‌سازی اجاره شده توسط کابینه رژیم اسرائیل به نزدیکی میدان گازی کاریش، میانجیگری آمریکا در پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی شدت یافت.

حزب‌الله لبنان پیش از این نیز به رژیم اسرائیل نسبت به هرگونه فعالیت در میدان «کاریش» پیش از دستیابی لبنان به تمام حق و حقوق خود در منطقه مورد مناقشه دریایی هشدار داده بود.

پربیننده ترین خبرها