بلینکن: هیچ انتظاری برای احیای توافق هسته‌ای در کوتاه مدت ندارم

بلینکن: هیچ انتظاری برای احیای توافق هسته‌ای در کوتاه مدت ندارم
دوشنبه 4 مهر 1401 - 07:32

وزیرخارجه آمریکا در گفت وگو با یک رسانه آمریکایی با طرح این ادعا که پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا برای احیای توافق هسته‌ای گامی به عقب بوده است، گفت: هیچ انتظاری برای احیای توافق هسته‌ای با ایران در کوتاه مدت ندارم.

العالم ـ آمریکا

آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا عصر یکشنبه در گفت وگو با شبکه «cbs» آمریکا، مدعی شد: پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا برای احیای توافق هسته‌ای یک گام بزرگ رو به عقب بود.

وزیر خارجه آمریکا افزود: من در کوتاه مدت هیچ انتظاری برای احیای توافق هسته‌ای با ایران ندارم.

وی همچنین در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور روسیه نیز گفت: ما سخنان غیرمسئولانه زیادی از پوتین شنیده‌ایم اما تمرکزمان بر این است که مسئولانه عمل کنیم.

بلینکن اضافه کرد: ما با روس‌ها در محافل خصوصی و در ملاء عام بسیار صریح بودیم و از آنها خواستیم که صحبت در مورد سلاح‌های اتمی را متوقف کنند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین، گفت: پوتین راه روشنی برای خروج از این جنگ دارد و آن توقف جنگ است. استفاده از تسلیحات اتمی اثرات فاجعه‌باری برای کشوری که از آنها استفاده می‌کند و دیگران خواهد داشت.

بلینکن در بخش دیگری از صحبت‌هایش افزود: ما مصمم به حمایت از اوکراین هستیم و همچنین اصرار داریم که این جنگ گسترش نیابد.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد.

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها