اتحادیه عرب هم نگران عدم تمدید آتش‌بس در یمن شد

اتحادیه عرب هم نگران عدم تمدید آتش‌بس در یمن شد
يکشنبه 10 مهر 1401 - 18:30

دبیر کل اتحادیه عرب، بدون هیچ اشاره‌ای به نقض چند صد باره آتش‌بس از سوی ائتلاف متجاوز، نسبت به عدم تمدید آن، ابراز نگرانی کرده است.

العالم - آتش‌بس در یمن که برای سومین بار متوالی تمدید شده بود، امشب به پایان می‌رسد و ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی در این مدت، به مفاد آن پایبند نبود و بارها آن را نقض کرد.

هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن شامگاه روز گذشته (شنبه) درباره آتش‌بس در این کشور بیانیه صادر و تأکید کرد که ائتلاف متجاوز از رهگذر تمدید این آتش‌بس در پی دور ماندن از حملات نیروهای یمنی است و هیچ نیتی برای صلح ندارد.

احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب، بدون هیچ اشاره‌ای به نقض چند صد باره آتش‌بس از سوی ائتلاف متجاوز، نسبت به عدم تمدید آن، ابراز نگرانی کرده است.

این در حالی است که اتحادیه عرب در آغاز جنگ تمام عیار ائتلاف سعوی علیه مردم یمن، از تجاوز ائتلاف سعودی، به صورت تمام قد دفاع و تأکید کرد که از این تجاوز، حمایت می‌کند (جزئیات بیشتر). هر چند این حمایت در برهه‌های مختلف تجاوز به یمن، به صورتهای مختلفی ادامه داشته است.

ابوالغیط بدون هیچ اشاره‌ای به جنایات ائتلاف سعودی علیه ملت یمن، مدعی شد که «وضعیت خطرناک انسانی در یمن، یک اولویت فوری است. پایان یافتن آتش‌بس، بحران را به عقب باز خواهد گرداند».

وی از جنبش دولت صنعا خواست که منفعت یمن را مد نظر قرار دهد و با تلاشهایی که برای تمدید آتش‌بس در یمن صورت می‌گیرد، همراه شود تا از شدت وضعیت نامناسب ملت یمن، کاسته شود.

دبیر کل اتحادیه عرب ضمن استقبال از تلاشهای منطقه‌ای و بین‌المللی برای تمدید آتش‌بس در یمن، بر «تقویت آتش‌بس انسانی در یمن برای دوره طولانی‌تر» تأکید و مدعی شد که باید آتش‌بس، موضوعات بیشتری را شامل شود.

آتش‌بس دو‌ماهه یمن در سیزدهم فروردین‌ماه امسال (۱۴۰۱) آغاز شد؛ اما دوازدهم خردادماه بود که فرستاده سازمان ملل متحد اعلام کرد، طرفین درگیر در یمن با همان شروط قبلی توافق اصلی موافقت کردند که آتش‌بس دو ماه دیگر و پس از آن نیز بار دیگر تا دوم اکتبر (۱۰ مهر) تمدید شد.

دولت صنعاء در این مدت در شرایطی به دلیل کاهش درد و رنج‌های مردم یمن با آتش‌بس موافقت کرده است که ائتلاف سعودی همچنان به محاصره یمن ادامه داده و به طور روزانه با حملات خود آتش بس را نقض می‌کند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها