رقابت نفسگیر لولا و بولسانورو؛ انتخابات برزیل به دور دوم کشیده شد

رقابت نفسگیر لولا و بولسانورو؛ انتخابات برزیل به دور دوم کشیده شد
دوشنبه 11 مهر 1401 - 03:23

با شمارش بیش از 83 درصد آرا در انتخابات جنجالی برزیل، احتمالا هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری موفق به کسب 50 درصدی آرا نخواهد شد و این انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

العالم-ایران

با شمارش بیش از 83 درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری برزیل، لولا داسیلوا رئیس جمهور سابق و چپ گرای این کشور با کسب 46.5 درصد آرا از ژائیر بولسانورو رئیس جمهور تندروی فعلی با 44.8 درصد آرا اندکی پیش افتاده است.

ناظران سیاسی برزیل می‌گویند که با این نتایج، انتخابات ریاست جمهوری برزیل به دور دوم خواهد رفت و لولا و بولسانورو باید در دور دوم با یکدیگر رقابت کنند.

انتخابات ریاست جمهوری برزیل از صبح یکشنبه در سراسر این کشور آغاز شده بود. «ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهور راستگرا (در برزیل) سلامت و درستی انتخابات روز یکشنبه را زیر سوال برده بود در نظرسنجی‌ها نیز از لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور سابق و چپ‌گرا عقب افتاده بود؛ کسی که در بحبوحه یک رسوایی فساد زندانی شده بود».

براساس گزارش نیویورک تایمز، «برزیل طی دهه گذشته، از یک بحران به بحران دیگر گذر کرده است: تخریب محیط ‌زیست، رکود اقتصادی، استیضاح یک رئیس‌جمهور، زندانی شدن دو رئیس‌جمهور و یک بیماری همه‌گیر (کرونا) که بیش از هر جای دیگری در خارج از ایالات متحده باعث مرگ مردم شد».

به نوشته این روزنامه آمریکایی، «مورخان در برزیل می‌گویند این انتخابات به طور گسترده به عنوان مهمترین رای مردم این کشور در دهه‌های اخیر در نظر گرفته می‌شود چرا که تا حدی ممکن است سلامت یکی از بزرگترین دموکراسی‌های جهان در خطر باشد».

در ادامه این گزارش آمده است: «ژایر بولسونارو رئیس‌جمهور فعلی، یک پوپولیست راست افراطی است که دوره اول ریاست جمهوری او به دلیل آشفتگی و حملات مداومش به نظام انتخاباتی برجسته بوده است. او به خاطر سیاست‌هایی که جنگل‌زدایی در جنگل‌های بارانی آمازون را تسریع می‌کرد، به خاطر استقبال از داروهای اثبات‌نشده علیه واکسن‌های کووید-۱۹ و حملات شدیدش به رقبای سیاسی، قضات، روزنامه‌نگاران و متخصصان بهداشتی، خشم در داخل و نگرانی در خارج از کشور را برانگیخت».

نیویورک تایمز افزود: «رقیب او، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس‌جمهور سابق، یک چپگرای پر آتشه است که در دهه اول این قرن بر شکوفایی اقتصادی برزیل نظارت داشت اما پس (از پایان ریاست جمهوری) به اتهام فساد به زندان رفت. اتهامات بعدا کنار گذاشته شد و اکنون، پس از ماه‌ها پیشتازی در نظرسنجی‌ها، مردی که «لولا» شناخته می‌شود، آماده است تا یک رستاخیز سیاسی خیره‌کننده را کامل کند».

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها