مذاکرات هند و شورای همکاری خلیج فارس در باره پیمان تجارت آزاد

مذاکرات هند و شورای همکاری خلیج فارس در باره پیمان تجارت آزاد
يکشنبه 8 آبان 1401 - 15:40

منابع هندی از احتمال آغاز مذاکرات پیمان تجارت آزاد میان هند و شورای همکاری خلیج فارس در ماه آینده خبر دادند.

العالم ـ آسیا

اکونومیک تایمز، هند احتمالاً ماه آینده مذاکراتی را با شورای همکاری خلیج فارس برای توافقنامه تجارت آزاد آغاز خواهد کرد که نه تنها روابط اقتصادی بین مناطق را تقویت می کند، بلکه برای دهلی نو در زمینه تقویت چشمگیر سهم خود در صادرات جهانی، راهگشا خواهد بود.

یکی از مقامات آگاه به خبرگزاری PTI گفته است: شرایط مرجع برای توافق در حال نهایی شدن است و ما انتظار داریم که مذاکرات را در ماه آینده آغاز کنیم.

شورای همکاری خلیج فارس اتحادیه ای متشکل از شش کشور در منطقه خلیج فارس است که شامل عربستان سعودی، امارات، قطر، کویت، عمان و بحرین می شود. در ماه مه (اردیبهشت)، هند توافقنامه تجارت آزاد با امارات را اجرا کرده بود.

این در حالی است که دهلی نو و بریتانیا ضرب الاجل دیوالی (جشن بزرگ آیین هندو که هفته گذشته برگزار شد) را برای پایان دادن به مذاکرات آزاد تجاری خود از دست دادند. نخست وزیران هر دو کشور قرار است مذاکرات را از سر بگیرند و بر لزوم نتیجه گیری زودهنگام توافق کردند. به گفته مقامات، تغییرات سیاسی در بریتانیا و اظهارات اخیر وزیر کشور بریتانیا در مورد هندی‌ها که بزرگترین گروه افرادی هستند که بیش از حد در بریتانیا باقی مانده‌اند، مانع بزرگی برای انعقاد یک معامله محسوب می‌شوند.

کارشناسان معتقدند، منطقه خلیج فارس، دارای پتانسیل تجاری عظیمی است و یک پیمان تجاری به تقویت بیشتر صادرات هند به این بازار کمک خواهد کرد.

راکش موهان جوشی، مدیر موسسه هندی مدیریت گیاهان در بنگلور گفت: شورای همکاری خلیج فارس یک منطقه عمده وابسته به واردات است. ما می توانیم صادرات اقلام غذایی، پوشاک و چندین کالای دیگر خود را افزایش دهیم. امتیازات گمرکی تحت یک توافق تجاری به بهره برداری از این بازار کمک خواهد کرد. این یک وضعیت برد-برد برای هر دو طرف خواهد بود.

هدف هند افزایش صادرات کالا و خدمات به ۲ تریلیون دلار تا سال ۲۰۳۰ و همچنین افزایش سهم صادرات خود در تجارت جهانی تا سال ۲۰۲۷ به ۳ درصد و تا سال ۲۰۴۷ از ۲.۱ درصد فعلی به ۱۰ درصد است و صدها برند هندی را به عنوان برندهای جهانی معرفی می کند.

تجارت دوجانبه بین مناطق از ۸۷.۴ میلیارد دلار در سال گذشته به ۱۵۴.۷۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ افزایش یافت.

بر اساس داده های وزارت بازرگانی، صادرات هند به شورای همکاری خلیج فارس با افزایش ۵۸.۲۶ درصدی به حدود ۴۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ در برابر ۲۷.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰-۲۱ رسید.

سهم این شش کشور از کل صادرات هند به ۱۰.۴ درصد در سال ۲۰۲۱-۲۲ از ۹.۵۱ درصد در سال ۲۰۲۰-۲۱ افزایش یافته است. بر اساس داده های وزارت بازرگانی، به طور مشابه، واردات با ۸۵.۸ درصد افزایش به ۱۱۰.۷۳ میلیارد دلار در مقایسه با ۵۹.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰-۲۱ رسید.

سهم اعضای شورای همکاری خلیج فارس در کل واردات هند از ۱۵.۵ درصد در سال ۲۰۲۰-۲۱ به ۱۸ درصد در سال ۲۰۲۱-۲۲ افزایش یافت.

هند بیشتر نفت خام و گاز طبیعی را از کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عربستان سعودی و قطر خریداری می کند و مروارید، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، فلزات، بدلیجات، ماشین آلات الکتریکی، آهن و فولاد و مواد شیمیایی به این کشورها صادر می کند.
شراد کومار صراف، صادرکننده مستقر در بمبئی و رئیس موسس صنایع تکنو-کرافت هند، گفت: شورای همکاری خلیج فارس به عنوان یک شریک تجاری بزرگ برای هند ظاهر شده است و پتانسیل زیادی برای افزایش سرمایه گذاری بین دو منطقه وجود دارد.

خالد خان، نایب رئیس فدراسیون سازمان صادرات هند (FIEO) گفت: بخش هایی مانند مواد شیمیایی، منسوجات، جواهرات و جواهرات و چرم با این توافق انگیزه بزرگی برای گسترش کار خود خواهند داشت.

به گزارش ایرنا، عربستان سعودی چهارمین شریک تجاری بزرگ هند در سال مالی گذشته بود. هند از قطر ۸.۵ میلیون تن در سال گاز مایع وارد می کند و محصولاتی از غلات گرفته تا گوشت، ماهی، مواد شیمیایی و پلاستیک صادر می کند.

کویت بیست و هفتمین شریک تجاری بزرگ هند در سال مالی گذشته بود، در حالی که امارات متحده عربی سومین شریک تجاری بزرگ در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ به شمار می آمد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها