رویترز: احتمال پیروزی جمهوریخواهان تنها چند ساعت بعد از پایان رای‌گیری وجود دارد

رویترز: احتمال پیروزی جمهوریخواهان تنها چند ساعت بعد از پایان رای‌گیری وجود دارد
يکشنبه 15 آبان 1401 - 17:54

خبرگزاری رویترز در مطلبی با عنوان "حزب پیروز در انتخابات میان دوره ای هشتم نوامبر (۱۷ آبان ماه) مجالس قانونگذاری آمریکا چه هنگام مشخصی می شود؟"، نوشت: پیش بینی می شود نخستین موج نتایج شمارش آراء در ساحل شرقی ساعت های نخست روز چهارشنبه به وقت گرینویچ اعلام شود.

العالم ـ آمریکا

در گزارش رویترز آمده است، نخستین نشانه های پیروزی حزب جمهوری خواه در صورتی مشخص می شود که در حوزه های انتخابیه با رقابت نزدیک مانند حوزه هفتم ویرجینیا یا یک کرسی کارولینای شمالی در سنا، شکست خوردن دمکرات ها حتمی شود.

رویترز در ادامه به افرادی که نتایج این انتخابات را پیگیری می کنند، توصیه کرد که آماده گذران شبی طولانی و حتی روزها انتظار، پیش از مشخص شدن این موضوع شوند که جمهوری خواهان یا دمکرات های جو بایدن رئیس جمهوری، ریاست کنگره را در دست گرفته اند.

این رقابت بر سر همه ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و همچنین ۳۵ کرسی سنا و ۳۶ مقام فرمانداری ایالت ها برگزار می شود و جمهوری خواهان تنها به کسب پنج کرسی اضافی برای دستیابی به اکثریت در مجلس نمایندگان و تنها یک کرسی برای ریاست بر سنا نیاز دارند.

پیش بینی کنندگان مستقل نتایج انتخابات و نظرسنجی ها نشان می دهد که دستیابی جمهوری خواهان به اکثریت مجلس نمایندگان محتمل است، اما رقابت برای ریاست بر سنا، داغ تر و نزدیک تر است.

احتمال دارد که موج گسترده حمایت از جمهوری خواهان، منجر به اعلام پیروزی زود هنگام آنان تنها چند ساعت پس از پایان رای گیری شود.

اما با توجه به پایان رای گیری در ده ها حوزه انتخابیه و اینکه برخی ایالت های تعیین کننده مانند پنسیلوانیا، پیش از این اعلام کرده اند که شمارش آرا شاید چند روز طول بکشد، کارشناسان می گویند به احتمال زیاد شهروندان آمریکا، روز برگزاری انتخابات را در حالی به پایان خواهند رساند که هنوز برنده مشخص نشده است.

با توجه به استفاده بیشتر دمکرات ها از رای دادن غیرحضوری با نامه پستی در مقایسه با جمهوری خواهان، ایالت های که مسئولانش اجازه آغاز زودهنگام عملیات شمارش آرای پستی را دارند، مانند فلوریدا و کارولینای شمالی، ممکن است ابتدا شاهد پیشی گرفتن چشمگیر دمکرات ها باشند و سپس به تدریج آرای شهروندان متمایل به جمهوری خواهان شمارش شود که به صورت حضوری در روز انتخابات به صندوق انداخته شده است.

اما ایالت هایی مانند پنسیلوانیا و ویسکانسین به مسئولان، اجازه بازکردن زودهنگام پاکت های حاوی آرا را تا روز برگزاری انتخابات نمی دهند که بنابراین منجر به پیش گرفتن جمهوری خواهان در ساعت های نخست اعلان نتایج خواهد شد تا بعدا آرای پستی شهروندان متمایل به حزب دمکرات نیز شمارش و در نتایج گنجانده شود.

به گفته کارشناسان، در صورت نزدیک بودن مبارزه بر سر مجلس نمایندگان هم زمان با اعلان نتایج شمارش اراء در ساحل غربی ایالات متحده که شاید بیش از ۱۲ رقابت نزدیک بر سر دستیابی به این نهاد قانونگذاری وجود دارد، شاید مشخص شدن حزب دارای اکثریت در این مجلس حتی چندین روز طول بکشد.

به گزارش ایرنا در گزارش رویترز همچنین آمده است، شمارش همه آراء در کالیفرنیا به طور معمول چند هفته طول می کشد که بخشی به علت شمارش آرای ارسال شده با پست و دارای مهر اداره پست در روز برگزاری انتخابات، حتی در صورتی است که چند روز بعد به دست مسئولان برسد.
ایالت های نوادا و واشینگتن نیز اجاره شمارش آرای دارای مهر اداره پست تا هشتم نوامبر را می دهند که موجب کند شدن مشخص شدن نتایج نهایی می شود.

با توجه به رقابت نزدیک مانند پنسیلوانیا، آریزونا و جورجیا، که حزب غالب در سنا را تعیین می کنند، شاید مدت زمان لازم برای مشخص شدن این امر حتی تا چند هفته، طول بکشد.

همچنین با توجه به پیش بینی رقابت بسیار نزدیک در ایالت جورجیا، تا اندازه ای که هیچ یک از نامزدها نتوانند بیش از ۵۰ درصد از آرای این دور را کسب کنند و کشیده شدن دور بعدی و نهایی انتخابات به ۶ دسامبر (۱۵ آذر ماه)، شاید ریاست بر سنا تا آن هنگام در برزخ نامعلومی قرار گیرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها