ایروانی: اسرائیل مانع تاسیس منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است

ایروانی: اسرائیل مانع تاسیس منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است
سه شنبه 24 آبان 1401 - 12:18

سفیر کشورمان در سازمان ملل گفت: عدم مشارکت اسرائیل، با حمایت امریکا در کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی، مهمترین مانع تاسیس چنین منطقه‌ای در خاورمیانه است.

العالم - آمریکا

سومین نشست کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی، با سخنرانی‌های نماینده لبنان در سازمان ملل به عنوان رئیس کنفرانس و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، در نیویورک آغاز شد.

در این نشست، نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل دیدگاه‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران را در خصوص موضوع اصلی کنفرانس تشریح نمود.

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در این نشست، دیدگاه‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران را در خصوص موضوع اصلی کنفرانس را تشریح کرد.

وی با اشاره به عضویت کشورمان در رَژیم های بین المللی سلاح‌های کشتار جمعی بر سیاست مستمر ایران درباره انهدام کامل و نهایی سلاح‌های کشتار جمعی و از جمله طرح رسمی پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه در سال ۱۹۷۴ تاکید کرد.

سفیر کشورمان ابراز امیدواری کرد، سایر کشورهای عضو کنفرانس نیز چنین سیاست ثابت قدمی اتخاذ کنند و از دنبال کردن هر سیاست دیگری که به نحوی تاسیس چنین منطقه‌ای را تحت تاثیر منفی قرار بدهد، خودداری کنند.

ایروانی تصریح کرد: در راستای چنین سیاست ثابت قدمی همه کشورهای عضو باید به صورت برابر وارد معاهده منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی شوند و بدین منظور لازم است قبل از نهایی کردن این معاهده، نسبت به عضویت و اجرای سایر معاهدات توسط همه کشورهای منطقه اطمینان خاطر حاصل شود.

وی همچنین با ابراز نارضایتی عمیق کشورمان نسبت به دو شکست پیاپی کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۲ و نیز شکست چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در سال ۲۰۱۸ گفت: این شکست‌ها نشان می‌دهد که روند تاسیس منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه که می‌توانست از سوی این کنفرانس‌ها مورد حمایت قرار بگیرد، تقویت نشده است.

ایروانی تاکید کرد: فرایند کنونی آغاز شده تحت نظر سازمان ملل به هیچ وجه جایگزین فرایند مورد درخواست ان پی تی نخواهد بود؛ زیرا این دو فرایند مکمل هم و نه جایگزین هم می‌باشند.

این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: عدم مشارکت اسرائیل، با حمایت امریکا در کنفرانس، مهمترین مانع تاسیس چنین منطقه‌ای در خاورمیانه است. در چنین شرایطی، اولین راه رفع این موانع، الحاق اسرائیل به ان پی تی به عنوان عضو غیر هسته‌ای و قبول بازرسی‌های آژانس بر تمام فعالیت‌های هسته‌ای آن می‌باشد و ما انتظار داریم جامعه بین المللی این دو را برای دست برداشتن از مواضع غیر سازنده تحت فشار قرار دهد.

سفیر کشورمان در سازمان ملل با اشاره به خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم‌های غیر قانونی در کنار بی میلی دولت کنونی امریکا برای بازگشت به برجام تاکید کرد: ایران به تعهدات پادمانی خود پایبند بوده و هیئت‌هایی برای حل مسائل باقیمانده بین تهران و وین در رفت و آمد هستند.

ایروانی همچنین خطاب به برخی از سخنرانانی که مطالبی در خصوص برجام و فعالیت‌های هسته‌ای ایران و موضوعات دیگر مطرح کردند، اظهار داشت: طرح این موارد غیر حرفه‌ای و نادرست نه تنها کمکی به مطرح کنندگان آن ادعاها نخواهد کرد، بلکه توجه را از تهدید اصلی منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی که همان رژیم صهیونیستی است، دور خواهد کرد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران همچنین در مورد کشورهای هسته‌ای غربی که اتهامات بی اساس علیه ایران مطرح می‌کنند، اعلام کرد: این کشورها نباید از فرصت داده شده به آنها به عنوان عضو ناظر کنفرانس سوء استفاده کنند. بلکه بایستی به انتظار اصلی کشورهای منطقه از آنها که همان اعطای تضمین‌های امنیتی منفی است، بپردازند. ایروانی اضافه کرد که خود همین کشورها با تقویت زرادخانه‌های هسته‌ای خود و کمک به اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی توسط رژیم اسرائیل، تعهدات حقوقی الزام آور خود را نقض می‌کنند و جرات انتقاد از عدم مشارکت آمریکا و رژیم اسرائیل در کنفرانس را ندارند.

نماینده کشورمان در پایان با اشاره به آمادگی ایران برای ایفای نقش لازم در تدوین معاهده تاکید کرد: بنا به دلایل مختلف لازم است بحث کنفرانس ابتدا بر سلاح‌های هسته‌ای متمرکز شده و بعد از تعیین تکلیف این بعد از معاهده، سایر ابعاد نیز مورد توجه قرار بگیرد. در این راستا کمیته‌های کاری کنفرانس می‌توانند با تمرکز بر موضوعات فنی بحث‌های لازم را مطرح و پیگیری کنند.

شایان ذکر است، نشست مزبور سومین نشست سالانه کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است که هر سال به مدت یک هفته برگزار می‌شود و هدف آن انعقاد معاهده‌ای برای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است. در نشست سال جاری، کشورهای شرکت کننده در ادامه کنفرانس‌های قبلی، در مورد راه های رسیدن به این هدف به تبادل نظر خواهند پرداخت.

مهر

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها