سازمان ملل خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها در منطقه غرب آسیا شد 

سازمان ملل خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها در منطقه غرب آسیا شد 
دوشنبه 30 آبان 1401 - 22:58

معاون سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل از همه طرف‌ها در منطقه غرب آسیا می خواهد حداکثر خویشتنداری را از خود نشان دهند.

العالم ـ آمریکا

فرحان حق معاون سخنگوی سازمان ملل متحد روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران درباره حملات ارتش ترکیه به شمال عراق و سوریه گفت: دبیرکل سازمان ملل از همه طرف ها می خواهد تا حداکثر خویشتنداری را از خود نشان داده و از افزایش تنش های منطقه ای خودداری کنند.

وی افزود: دبیرکل سازمان ملل نگرانی عمیق خود را در خصوص تاثیر درگیریها بر غیرنظامیان ابراز می‌دارد.

معاون سخنگوی سازمان ملل اضافه کرد: بر اساس قوانین بین المللی از غیر نظامیان باید محافظت شود. در زمینه سوریه، دبیرکل اهمیت زیادی به حفظ آتش بس های توافق شده بین طرف های مختلف و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه می دهد.

فرحان حق ادامه داد: درباره عراق نیز، دبیرکل از همه طرف‌های مربوطه بار دیگر می خواهد نگرانی‌های امنیتی از طریق گفتگو و با احترام به اصول حاکمیت دولت، تمامیت ارضی و روابط حسن همجواری تکرار می‌کند.

منابع رسانه‌ای ترکیه عصر امروز دوشنبه از حملات جنگنده‌های این کشور به مقر نظامیان آمریکا در حسکه سوریه خبر دادند.

رسانه‌های ترکیه در این باره اعلام کردند که جنگنده‌های ارتش این کشور مقر نیروهای آمریکا در حسکه را هدف حملات خود قرار دادند.

برپایه این گزارش، این نیروهای آمریکایی مسئولیت آموزش نظامیان حزب کارگران کردستان در حسکه را بر عهده دارند.

به گزارش ایرنا، ارتش ترکیه بامداد یکشنبه مناطقی در شمال عراق و سوریه را هدف حملات هوایی خود قرار داد. این حملات از جمله علیه مواضع گروه مسلح (قسد) در اطراف عین العرب در حومه شرقی حلب و همچنین موضعی در ناحیه عین عیسی در شمال استان های الرقه و الحسکه سوریه صورت گرفت.

در پی این حملات، منابع خبری اعلام کردند که در این حملات ۱۲ نفر کشته شدند. وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که حملات ارتش این کشور به شمال عراق و سوریه موفقیت آمیز بوده است.

در همین حال، خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) دیروز جان باختن شماری از سریازان ارتش سوریه در حملات بامداد یکشنبه ترکیه به استان های حلب و الحسکه سوریه را تایید کرد.

منابع خبری امروز دوشنبه نیز گزارش دادند که ارتش ترکیه بار دیگر حملاتی هوایی علیه شهر عین العرب در شمال سوریه انجام داد.در همین راستا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز از بررسی گزینه "عملیات زمینی" علیه مناطق شمالی سوریه و عراق و محدود نبودن حملات آنکارا به این مناطق به حملات هوایی سخن گفت.

پربیننده ترین خبرها