بارش باران و وزش باد در کشور؛ ارتفاعات تهران برفی می شود/ توصیه به کوهنوردان برای صعود به ارتفاعات

بارش باران و وزش باد در کشور؛ ارتفاعات تهران برفی می شود/ توصیه به کوهنوردان برای صعود به ارتفاعات
پنج‌شنبه 3 آذر 1401 - 08:14

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وزش باد و ورود سامانه بارشی جدید از جمعه (۴ آذر) به کشور خبر داده و به کوهنوردان توصیه کرده که در این شرایط جوی با تجهیزات لازم صعود کنند.

العالم ـ ایران

صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، درباره وضعیت جوی کشور طی روزهای آینده اظهار کرد: روز پنجشنبه ( ۳ آذر) هیچ مشکل جوی خاصی برای کوهنوردی وجود ندارد.

ضیاییان ادامه داد: روز جمعه (۴ آذر) سامانه بارشی وارد کشور می‌شود که بیشتر استان‌های غربی و شمال‌غرب را تحت تاثیر قرار می دهد. این بارش‌ها روز جمعه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، مرکزی، زنجان، لرستان، قزوین، شمال خوزستان و شمال چهارمحال و بختیاری مورد انتظار است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا افزود: این بارش‌ها روز شنبه (۵ آذر) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، همدان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، قزوین، البرز و تهران پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان این که این بارش‌ها تا یکشنبه ادامه دارد، به ایسنا گفته، بارندگی روز یکشنبه (۶ آذر) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، شمال کرمانشاه، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان مورد انتظار است.

ضیاییان در پاسخ به این سوال که آیا این بارندگی‌ها مخاطراتی همچون سیل به همراه دارد یا خیر؟ تصریح کرد: این بارندگی‌ها، بارش‌های معمولی پاییز هستند که به‌طور طبیعی سیل آسا نیستند.

بارش برف در ارتفاعات تهران؛کوهنوردان مراقب باشند

مازیار غلامی مدیرکل اداره‌ هواشناسی استان تهران، که با ایسنا گفت و گو کرده درباره شرایط جوی در استان تهران به‌ویژه ارتفاعات آن خاطرنشان کرد: تا روز جمعه ( ۴ آذرماه) شرایط جوی پایدار در استان حاکم است اما از جمعه در ارتفاعات، افزایش سرعت باد پیش‌بینی می‌شود بنابراین کوهنوردان باید برای صعود به ارتفاعات با در نظر گرفتن شرایط وزش باد، با تجهیزات مناسب به کوهنوردی بروند.

مدیرکل اداره‌ هواشناسی استان تهران ادامه داد: از جمعه شب سامانه بارشی به منطقه نفوذ می‌کند و طی روزهای شنبه ویکشنبه ( ۵ و ۶ آذر) نیز فعالیت این سامانه ادامه دارد. بارش‌ها در ارتفاعات به‌صورت برف و در پایین‌دست همچون تهران، ورامین و شهریار ترکیبی از برف و باران و یا باران است.

غلامی با بیان اینکه از جمعه تا یکشنبه ( ۴ تا ۶ آذر) رعد و برق و وزش باد همچنین پدیده مه در ارتفاعات نیز پیش‌بینی می‌شود، گفت: کوهنوردان برای صعود به ارتفاعات تجهیزات مناسب به همراه داشته باشند و هنگام وزش باد شدید در پناهگاه حضور یابند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها