انتقاد ارمنستان از شکست متحدانش در ائتلاف نظامی در برابر جمهوری آذربایجان

انتقاد ارمنستان از شکست متحدانش در ائتلاف نظامی در برابر جمهوری آذربایجان
پنج‌شنبه 3 آذر 1401 - 12:23

 نخست وزیر ارمنستان از شکست متحدانش در ائتلاف نظامی "سازمان پیمان امنیت جمعی" به رهبری مسکو به دلیل شکست در دفاع از ایروان انتقاد کرد.

العالم ـ آسیا

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، نیکول پاشینیان از متحدانش در سازمان پیمان امنیت جمعی که ائتلافی نظامی با رهبری مسکو است به دلیل شکست آنها در دفاع از ایروان در برابر جمهوری آذربایجان، انتقاد کرد.

وی در نشست این ائتلاف که دیشب (چهارشنبه) در ایروان برگزار شد، ابراز تاسف کرد، این ائتلاف تاکنون نتوانسته در دستیابی به توافقی برای واکنش به اقدام جمهوری آذربایجان علیه کشورش، موفق باشد.

پاشینیان با «طاقت‌فرسا» خواندن ناتوانی سازمان پیمان امنیت جمعی در «مهار تجاوز جمهوری آذربایجان»، اطمینان داد: این مساله به وجهه این پیمان امنیتی چه در کشور ما و چه در خارج لطمه زیادی وارد می‌کند.

نخست وزیر ارمنستان دیشب با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز صحبت کرد و به طور خاص در مورد مشکل قره باغ گفت‌وگو کرد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین، در این نشست اطمینان داد که سازمان پیمان امنیت جمعی یک سازمان «ضروری» است که خدمات آن برای حل و فصل مناقشات منطقه ای «درخواست ‎های زیادی» دارد.

وی افزود: بسیار مهم است که ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر یک معاهده صلح به توافق برسند. این وظیفه اصلی ماست. و همه ما باید حداکثر تلاش را برای (...) تحقق آن صورت دهیم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارمنستان و آذربایجان برای کنترل منطقه قره باغ در دو جنگ با یکدیگر رو در رو شده اند که آخرین آن در سال ۲۰۲۰ بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ کشته برجای گذاشت. درگیری‌ها از آن زمان به طور منظم ادامه داشته همانطور که در ماه سپتامبر، ۲۸۶ نفر در جریان آن کشته شدند.

به گزارش ایرنا، ارمنستان در ماه سپتامبر از سازمان پیمان امنیت جمعی و مسکو بر اساس توافقنامه تنظیم کننده فعالیت های این ائتلاف درخواست کمک نظامی کرد. اما این ائتلاف تنها با اعزام دبیرکل خود به منطقه درگیری و پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای تحلیل وضعیت به این درخواست واکنش نشان داد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها