دبیرکل ناتو: زمان پیوستن فنلاند و سوئد فرا رسیده است

دبیرکل ناتو: زمان پیوستن فنلاند و سوئد فرا رسیده است
جمعه 4 آذر 1401 - 14:10

دبیرکل ائتلاف نظامی ناتو با ادعای اینکه اگر روسیه پیروز شود، صلح پایدار در اوکراین برقرار نمی‌شود؛ گفت که مسکو تلاش می‌کند مانع پیوستن کشورهای جدید به این سازمان شود.

العالم - اروپا

علی‌رغم هشدارهای مکرر روسیه درباره عضویت کشورهای فنلاند و سوئد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل این ائتلاف نظامی از فرا رسیدن زمان این مسئله خبر داد.

اسولتنبرگ امروز (جمعه) طی نشست خبری گفت: «ما از اوکراین حمایت می‌کنیم و از این امر عقب نخواهیم نشست. ما چیزی را در اختیار اوکراین قرار داده‌ایم که بتواند با حملات پهپادی مقابله کند و از متحدان کمک بیشتری می‌گیریم».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی با بیان اینکه ناتو به کی‌یف کمک می‌کند تا از وابستگی به تجهیزات نظامی شوروی سابق به سمت تسلیحاتی غربی برود، توضیح داد: «آنچه در میز مذاکره اتفاق می‌افتد نیز بستگی به آن دارد که در اوکراین چه روی می‌دهد».

این مقام نظامی اروپایی مدعی شد: «در صورت پیروزی روسیه متجاوز، صلح پایدار در اوکراین برقرار نخواهد شد. جنگ اوکراین وابستگی ما به گاز روسیه را آشکار کرد و ما باید از آن و [نفت و گاز] دیگر کشورهای مستبد اجتناب کنیم».

استولتنبرگ با بیان اینکه زمان پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو فرا رسیده، اظهار داشت: «[آغوش] ناتو به روی کشورهای جدید باز است و ما تصمیم گرفتیم فنلاند و سوئد را برای مشارکت در روند الحاق دعوت کنیم. روسیه در تلاش است مانع از پیوستن کشورهای جدید به ناتو شود ولی اعضای این ائتلاف باید در مورد الحاق اوکراین تصمیم بگیرند».

طبق این گزارش، وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره چین نیز گفت: «چین یک کشور دشمن نیست، اما در حال تقویت حضور نظامی خود است. نشست وزرای خارجه ناتو در بخارست درباره نحوه برخورد با چین تصمیم خواهد گرفت».

به نوشته اسپوتنیک، دبیرکل ناتو همچنین افزود: «روسیه و چین با یکدیگر همکاری می‌کنند و پکن نیز در حال تقویت زرادخانه نظامی خود از جمله سلاح‌های اتمی است. چین در حال سرمایه‌گذاری زیادی در توسعه فناوری است».

استولتنبرگ در حالی درباره پکن لفاظی می‌کند که «ژائو لی‌جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه از ائتلاف نظامی ناتو خواست که مرزهای جغرافیایی را رعایت کرده و از حدود اختیارات خود تجاوز نکند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها