زلال قرآن (1711)؛

استغفار حقیقی چه نقشی در هموار کردن راه انسان به سوی قرب الهی دارد؟

استغفار حقیقی چه نقشی در هموار کردن راه انسان به سوی قرب الهی دارد؟
جمعه 11 آذر 1401 - 15:02

العالم _ زلال قرآن

اگر انسان از صمیم قلب و با جمع شرایط در اجرای حکم خداوند سبحان مذکور در آیات زیر:
1- آیه 3 سوره مبارکه نصر:
« فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ كَانَ تَوَّابًا»
ترجمه: (درآن وقت خدای خود را حمد و ستایش کن و (از لوث شرک) پاک و منزّه‌دان و از او مغفرت و آمرزش طلب که او خدای بسیار توبه پذیر است).
2– آیات 16 و17 سوره مبارکه آل عمران:
« الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا إِنَّنَا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ .الصَّابِرِينَ وَالصَّادِقِينَ وَالْقَانِتِينَ وَالْمُنْفِقِينَ وَالْمُسْتَغْفِرِينَ بِالْأَسْحَارِ»
ترجمه: (آنان که (به درگاه الهی) عرضه دارند: پروردگارا: (به کرم خود) گناهان ما ببخش و ما را از عذاب جهنّم نگاه دار. آنان صابران و راستگویان و فرمانبرداران و انفاق کنندگان و استغفار کنندگان درسحرگاهانند).
با طهارت قلب حاصل ازتقاضای غفران وبخشش به درگاه پروردگار خویش توبه و استغفار نماید، خداوند رحمان هم به فضل و کرم خود، او را در زمره، صابرین، صادقین، مطیعین، منفقین، و مستغفرین بالاسحارقرار می دهد، لذا اگرعبد به هنگام عبادت تسبیح و تنزیه ذات اقدس الهی را با استغفار و طلب مغفرت الهی همراه کند، خداوند رحمان که «غافِراَلذَنب وَقابِلَ اَلتَوب» است با بخشش گناهان و زدودن آلودگیهای ناشی ازارتکاب گناهان، اورا به طهارت روح ونورانیت قلب و صفای باطن می رساند و زمینه ای فراهم می سازد تا ان شاءَالله با حضورقلب کامل به عبادت وعبودیت خالصانه و صادقانه الهی بپردازد، وبه قرب الهی توفیق یابد.

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها