آمریکا به اوکراین بمب‌های خوشه‌ای خواهد داد؟

آمریکا به اوکراین بمب‌های خوشه‌ای خواهد داد؟
جمعه 18 آذر 1401 - 08:04

رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های آمریکایی و اوکراینی گزارش دادند که واشنگتن در حال بررسی درخواست کی‌یف برای سلاح‌های خوشه‌ای است که از سوی بیش از ۱۰۰ کشور ممنوع شده است.

العالم - آمریکا

در این گزارش‌ها آمده است که اوکراین در میان جنگ خود با روسیه خواستار دریافت بمب های خوشه ای برای استفاده علیه نیروهای روسیه شده است.

بر اساس این گزارش ها، مقامات ارشد دولت آمریکا چندین ماه است که مشغول بررسی این درخواست بوده و هنوز آن را رد نکرده اند.

در این گزارش ها آمده است که دلیل عدم استقبال گسترده از این درخواست، محدودیت های قانونی اعمال شده از سوی کنگره آمریکا برای انتقال بمب های خوشه ای ساخت آمریکا به کشورهای دیگر است.

یکی از مقامات کنگره گفته است که بمب های خوشه‌ای کمکی به اوکراین برای پیروزی در میدان نبرد نمی کند.

آمریکا از زمان آغاز جنگ در اوکراین که حدود ۲۸۷ روز از آن می‌گذرد، میلیاردها دلار کمک مالی و نظامی در اختیار کی یف قرار داده است. مسکو هشدار داده است که ارائه این کمک‌های نقدی و تسلیحاتی، قطعا منجر به طولانی شدن جنگ شده و کمک چندانی به حل بحران نمی‌کند.

مجموع مبلغی که آمریکا تاکنون به اوکراین ارسال کرده است، به ارزش ده‌ها میلیارد دلار است. واشنگتن از زمان آغاز جنگ روسیه و اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری حدود ۶۸ میلیارد دلار به کی یف کمک مالی اختصاص داده است. اولین بسته کمکی آمریکا برای اوکراین به ارزش ۱۳.۶ میلیارد دلار، در اوایل ماه مارس و تنها چند روز پس از آغاز جنگ در اوکراین، توسط قانونگذاران آمریکایی تصویب شد.

حدود دو ماه بعد از این کمک و در ماه مه، یک بسته مالی بسیار بزرگتر توسط کنگره آمریکا تصویب شد که منجر به هزینه ۴۰ میلیارد دلار از پول شهروندان آمریکایی برای کمک به اوکراین شد.

واشنگتن در ماه سپتامبر، یک بسته ۱۳.۷ میلیارد دلاری دیگر به اوکراین اختصاص داد.

کمک‌های مالی آمریکا به اوکراین به اشکال مختلف ارائه می‌شود. بخشی از این بودجه صرف کمک‌های نظامی به کی یف مانند ارائه تسلیحات و تجهیزات نظامی به نیروهای اوکراینی، آموزش پرسنل نظامی این کشور و به اشتراک گذاری اطلاعات می‌شود.

بخش دیگر این بودجه، مستقیماً در اختیار دولت کی یف قرار می‌گیرد تا بتواند فعالیت و خدمات خود را در میان بحران اقتصادی اوکراین حفظ کند. و بخشی از این کمک‌ها نیز به عملیات‌های دولت آمریکا مربوط به بحران اوکراین اختصاص می‌یابد و ظاهراً مقداری بودجه نیز صرف مسائل بشردوستانه می‌شود.

ماه گذشته، دولت جو بایدن رییس جمهور آمریکا از کنگره این کشور تقاضای ۳۷.۷ میلیارد دلار بودجه اضافی برای کمک به اوکراین کرد که این بسته شامل بودجه برای تسلیحات و تجهیزات بیشتر و همچنین حمایت مستقیم از دولت کی یف می‌شود.

ایرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها