امیرعبداللهیان: وزیر خارجه قطر حامل پیام درباره مذاکرات لغو تحریم‌ها است/واکنش وزیر خارجه به حمله و انفجار ناموفق دیشب اصفهان/ وزیر خارجه قطر: تلاش می‌کنیم آمادگی برای حصول توافق فراهم شود

امیرعبداللهیان: وزیر خارجه قطر حامل پیام درباره مذاکرات لغو تحریم‌ها است/واکنش وزیر خارجه به حمله و انفجار ناموفق دیشب اصفهان/ وزیر خارجه قطر: تلاش می‌کنیم آمادگی برای حصول توافق فراهم شود
يکشنبه 9 بهمن 1401 - 16:41

وزیر امور خارجه با قدردانی از تلاشهای دوحه برای به نتیجه رساندن گفت‌وگوها برای لغو تحریم‌ها، گفت: امروز پیام‌هایی را از طرف‌های برجامی از طریق وزیر امور خارجه قطر دریافت کردیم.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

حسین امیرعبداللهیان در دیدار محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر در محل وزارت امور خارجه، برگزاری منظم و خوب جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ توسط قطر به عنوان یک کشور همسایه و اسلامی را تبریک گفت: امروز درباره موضوعات مختلف دوجانبه به‌ویژه توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی در بخش‌های دولتی و خصوصی و همچنین رفع برخی موانع احتمالی و ضرورت سرعت بخشیدن به توسعه هرچه بیشتر مناسبات اتفاق نظر داشتیم.

وزیر امور خارجه با استقبال از دیدگاه قطر برای ترویج گفت‌وگوهای منطقه‌ای، افزود: این دیدگاه می‌تواند در سرعت بخشیدن به برخی سوءتفاهم‌ها، تنش‌ها و مشکلات منطقه نقش بسیار موثری داشته باشد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از گفت‌وگوهای منطقه‌ای استقبال کرده و مذاکره و مسئولیت‌پذیری را مقدمات ضروری برای رسیدن به همکاری‌های قوی و پایدار میان کشورهای منطقه‌ای می‌داند.

وی یادآور شد: معتقدیم گفت‌وگو و همکاری می‌تواند روشی انحصاری و موفق برای نیل به صلح، ثبات و امنیت دسته جمعی منطقه‌ای باشد. از تلاش‌های برادرانمان در قطر برای به نتیجه رساندن گفت‌وگوها و توافق برای لغو تحریم‌ها قدردانی می‌کنیم. قطر همواره برای بازگشت همه طرف‌های برجامی به تعهداتشان تلاش می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: امروز پیام‌هایی را از طرف‌های مقابل برجام از طریق وزیر خارجه قطر دریافت کردیم. از حسن نیت قطر برای رسانیدن همه طرف‌ها به گام‌های پایانی توافق قدردانی می‌کنیم.

امیرعبداللهیان گفت: در گفت‌وگو با برادرم وزیر خارجه قطر بر نقش غیرسازنده و اقدامات مداخله‌آمیز آمریکا و به ویژه سه کشور اروپایی در اغتشاشات اخیر در ایران اشاره کردم.

وی افزود: از هرگونه ابتکار عملی که توسط دوستان ما در قطر و انتقال پیام‌ها برای حل مساله گفت وگو برای لغو تحریم‌ها استقبال می‌کنیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: شیخ محمد همچنین ایده‌هایی را درباره بحران و جنگ در اوکراین مطرح کرد. دور اول گفت‌وگوهای نظامی و سیاسی ایران و اوکراین در عمان در ماه‌های گذشته برگزار شد.

وی گفت: در پاسخ به تلاش‌ها و ابتکار عمل قطر از هرگونه اقدامی برای برگزاری دور دوم این گفت‌وگوها میان تهران و کی‌یف استقبال می‌کنیم.

دوستی ایران و روسیه نباید به حساب دشمنی با طرف دیگر گذاشته شود

وزیر امور خارجه موضع جمهوری اسلامی ایران را درباره اوکراین را کاملا روشن دانست و افزود: روابط دیرینه‌ تهران و مسکو همچنان جریان دارد و دوستی ایران و روسیه نباید به حساب دشمنی با طرف دیگر گذاشته شود.

وی با اشاره به تعرض و کشتار بی‌دفاع کودکان و زنان فلسطینی از سوی رژیم صهیونیستی، گفت: موج بی‌سابقه اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، قدس شریف و اردوگاه جنین در روزهای اخیر با شهادت بیش از ۳۱ فلسطینی همراه بوده است. این موضوع برای همه ما به عنوان کشورهای اسلامی مایه تأسف است که در سال گذشته میلادی بیش از ۲۳۰ فلسطینی توسط جنایتکاران اشغالگر قدس به شهادت رسیدند.

امیرعبداللهیان یادآور شد: معتقد هستیم که مقاومت فلسطینی پاسخ لازم را به این جنایات داده و خواهد داد. مساله فلسطین و قدس شریف به عنوان موضوع اول جهان اسلام در دستور کار تمامی کشورهای اسلامی و وجدان‌های بیدار جهان قرار دارد. همچنین بار دیگر اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم را قویا محکوم می‌کنیم.

وی بیان کرد: همچنین در موضوع افغانستان، اوکراین و برخی تحولات منطقه‌ای با وزیر امور خارجه قطر به تفصیل گفت‌وگو کردیم.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: ما ضمن اینکه سطحی از مناسبات را با هیات حاکمه موقت افغانستان برقرار کرده‌ایم اما بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان برای بازگشت ثبات، آرامش و توسعه این کشور تاکید می‌کنیم و بار دیگر محروم کردن زنان و دختران افغانستانی از تحصیل را اقدامی نادرست و در تعارض با تعالیم دین رحمانی اسلام می‌دانیم.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در هماهنگی با هیات حاکمه موقت افغانستان همه اقدامات مجازی، کتب درسی و امکانات لجستیکی که نیاز باشد را برای ارتقای دانش و بازگشایی و فعالیت پررونق مدارس و دانشگاه‌های افغانستان در خدمت زنان و دختران را فراهم کنیم.

وزیر امور خارجه در واکنش به انفجار شب گذشته در اصفهان، گفت: در راستای ناامن سازی ایران، اقدام بزدلانه‌ای انجام شد که اینگونه اقدامات نمی‌تواند تاثیری در اراده و نیت متخصصان ما برای پیشرفت‌های صلح آمیز هسته ای بر جا گذارد.

دور جدید گفت‌وگوها بین ایران و عربستان قرار است ادامه یابد

امیرعبداللهیان با اشاره به ارتقای سطح روابط با کویت و امارات و استقرار سفرای این دو کشور در تهران، درباره گفت‌وگوها میان تهران و ریاض گفت: قرار است طبق توافقی که صورت می‌گیرد دور جدید گفت وگوهای میان ایران و عربستان ادامه پیدا کند.

وی افزود: از طریق یک واسطه تبادل پیام‌های میان ایران و بحرین جریان دارد. معتقد هستیم که اکنون در شرایط و وضعیتی قرار داریم که می‌توانیم بگوییم از مرحله گفت وگو به خوبی عبور می‌کنیم و باید وارد گام بعدی یعنی همکاری‌های پایدار بشویم.

واکنش امیرعبداللهیان به انفجار دیشب اصفهان

وزیر امور خارجه: این اقدامات بزدلانه نمی‌تواند تاثیری در اراده متخصصین ما برای پیشرفت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز برجای بگذارد.

امیرعبداللهیان

وزیر خارجه قطر: تلاش می‌کنیم آمادگی برای حصول توافق فراهم شود/ حامل پیام‌های آمریکا برای ایران هستیم

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر، در نشست خبری امروز با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه درباره اینکه آیا احتمال دارد قطر میزبان گفت‌وگوی ایران و آمریکا باشد، گفت: تا جای ممکن تلاش می‌کنیم ترس‌ها و دغدغه‌ها بین طرفین توافق از بین برود و محیطی برای انجام گفت‌وگو حاصل شود.

وی افزود: روابط ایران و قطر برای استقرار و ثبات منطقه‌ای حائز اهمیت است؛ چه در زمینه رایزنی‌های سیاسی و اقتصادی و زمینه‌های مختلفی که درباره روابط میان دو ملت است.

وزیر خارجه قطر افزود: کشور و رهبری قطر همواره به دنبال افزایش هر چه بیشتر روابط میان کشورهای منطقه با ایران است. با توجه به روابط همسایگی و تاریخی که میان این کشورها وجود دارد کار ما همیشه بر اساس خوش‌بینی و عدم ناامیدی صورت می‌گیرد

آل ثانی بیان کرد: تا جای ممکن تلاش می‌کنیم که ترس‌ها و دغدغه‌های طرفین توافق از بین برود تا محیط مناسبی برای انجام این گفت‌وگوها صورت بگیرد؛ فارغ از اینکه این گفت‌وگوها در کجا صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: قطر درپی ثبات منطقه و به دنبال این است که این توافق هسته‌ای صورت بگیرد زیرا عامل مهم ثبات منطقه است.

وزیر خارجه قطر افزود: در هفته و ماه‌های گذشته شرایطی که در آن به سر می‌بریم متاسفانه مناسب و مثبت نبوده است و تلاش می‌کنیم اوضاع آرام‌تر و سوءتفاهم‌ها برطرف شود تا آمادگی برای بازگشت به توافق مهیا شود.

آل ثانی، توهین به قرآن و سوزاندن قرآن کریم را محکوم و عنوان کرد: این اقدام باعث نفرت پراکنی و اختلافات بیشتر میان ادیان می‌شود. دین اسلام همه را به همزیستی میان همه افراد دعوت می‌کند.

وی درباره تحولات اخیر در فلسطین گفت: قطر تنش اخیر دولت جدید رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها را به شدت محکوم می‌کند و دعوت می‌کنیم رژیم صهیونیستی از اقدامات یکجانبه دست بردارد و تنش‌ها را کمتر کند زیرا ممکن است در صورت ادامه این تنش‌ها وضعیت خطرناک‌تری را در منطقه شاهد باشیم.

آل ثانی به همتای ایرانی خود گفت: پیام‌هایی که به آن اشاره کردید از سوی طرف‌های مختلف و درباره موضوعات متعدد بود. از دیدگاه ما اکنون فرصت مناسبی است برای اینکه مشکلات بر سر توافق هسته‌ای را حل و شرایط مناسب برای بازگشت به توافق حاصل شود. آمریکا هم پیام‌هایی را به ما داده تا آن را به ایران منتقل کنیم. تلاش می کنیم تا سوءتفاهمات برای بازگشت به توافق از بین برود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها