ائتلاف سیاسی عراق: اعتراض به سفیر آمریکا در بغداد بخاطر بحران دلار ضروری است

ائتلاف سیاسی عراق: اعتراض به سفیر آمریکا در بغداد بخاطر بحران دلار ضروری است
چهارشنبه 12 بهمن 1401 - 10:24

ائتلاف سیاسی-پارلمانی الفتح عراق بر ضرورت تسلیم یادداشت اعتراض رسمی به سفیر آمریکا در بغداد به خاطر نقش ایالات متحده در ایجاد بحران داخل عراق با حربه دلار تاکید کرد.

العالم - عراق

«محمود الحیانی» عضو ائتلاف «الفتح» در گفت و گو با خبرگزاری «المعلومه» عراق تصریح کرد: آمریکا از اموال خود عراق علیه بغداد استفاده می کند و این اموال را که از گذشته به خاطر بدهی های عراق در بانک مرکزی آمریکا نگهداری می شد حالا به عنوان وسیله ای برای فشار آوردن بر دولت عراق در راستای منافع و سیاست های واشنگتن، استفاده می کند.

الحیانی ادامه داد: موضع ملت و دولت عراق دائما ضد همه دخالت های خارجی در امور داخلی عراق عراق است که آمریکا در جایگاه اول این دخالت ها قرار دارد.

عضو ائتلاف الفتح با تاکید بر ضرورت تسلیم یادداشت اعتراض عراق به سفیر آمریکا به خاطر بحران آفرینی مالی و اقتصادی در عراق بیان کرد: تعلل و تاخیری که دولت های گذشته نشان دادند، سهم عمده ای در رسیدن عراق به مرحله ضعف دیپلماتیک فعلی داشته است.

سیاستمدار عراقی افزود: تسلیم اعتراض به (الینا رومانوسکی) سفیر آمریکا در بغداد کمترین واکنشی است که بعد از بحران آفرینی دلاری اخیر آمریکا می توان نشان داد و باید به سوی خارج شدن از سیطره آمریکا حرکت کرد زیرا موفقیت عراق در گرو تحقق خودکفایی و ثبات اقتصادی است.

«صباح العکیلی» تحلیل گر سیاسی عراقی نیز در گفت و گو با رسانه های عراقی تاکید کرد: ایجاد بحران به وسیله دلار از سوی آمریکا بخشی از پیام هایی است که واشنگتن برای دولت السودانی ارسال می کند و اقدامات اخیر آمریکا مانند عصایی است که آمریکا آن را تکان می دهد تا خیابان (معترضان) را علیه حکومت تحریک کند.

محمد شیاع السودانی اخیرا در سفر به فرانسه سخنانی قابل تامل درباره افزایش قیمت ها در عراق و نقش آمریکا در بحران نرخ ارز گفت.

السودانی در گفت و گو با «فرانس ۲۴» گفت: علامت های سوال درباره معیارهایی وجود دارد که اجرای آن (از سوی آمریکایی ها) خواسته شده است آن هم در مرحله ای که ۳ ماه از عمر دولت عراق می گذرد (اشاره به اقدامات اخیر سختگیرانه آمریکا که مانع از تزریق پول عراق به بانک مرکزی این کشور از سوی فدرال رزرو آمریکا شده است).

السودانی ادامه داد: این در حالی است که معیارها (سختگیری های آمریکا) در دولت های سابق وجود نداشت و عرضه ارز (در بانک های عراقی) به ۳۰۰ میلیون دلار در روز می رسید و این باعث می شد تجارتی غیرقانونی شکل بگیرد که منجر به خروج اموال با قاچاق ارز و پولشویی می شد.

نخست وزیر عراق به این واقعیت درباره عرضه روزانه ۳۰۰ میلیون دلار در دولت های قبل و سکوت آمریکا درباره اقدامات مشکوک در حالی اشاره می کند که می افزاید اکنون روزانه ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ میلیون دلار یعنی بسیار کمتر از یک سابق (۱۰ تا ۲۰ درصد)، حجم عرضه روزانه دلار در عراق است زیرا بانک مرکزی آمریکا دیگر مانند گذشته پول های عراق را به بغداد ارسال نمی کند.

مجله «کرایدل» نیز در گزارش جدید خود به این موضوع پرداخته که بحران فعلی دلار در عراق، نتیجه «استفاده آمریکا از ارز به عنوان سلاح» است و نوشته که «آمریکا اقتصاد عراق را به گروگان گرفته است» تا از آن به عنوان اهرم فشار بر دولت های غیر همسو با واشنگتن در بغداد استفاده کند. به نوشته این نشریه، «دولت آمریکا، مصطفی الکاظمی نخست وزیر پیشین عراق را از فشارها مستثنی کرد زیرا با او دوست بود اما منتظر شد تا دولت السودانی روی کار بیاید و اعمال فشارهای اقتصادی بر آن را آغاز کند.»

به گزارش ایرنا، پرونده سرقت قرن در عراق و قاچاق میلیاردها دلار از ثروت این کشور به دست متهمان اقتصادی، ماه ها پیش از روی کار آمدن دولت محمد شیاع السودانی افشا شده بود (در دولت مصطفی الکاظمی) اما آمریکا اقدامی در این باره نکرد و عملا اجازه داد حواله های جنجالی و قاچاق های میلیاردی انجام شود تا با تصدی دولت از سوی چارچوب هماهنگی و شخص السودانی، این اهرم را این بار نه علیه متهمان اصلی که نامی از آنها در موضع گیری های آمریکایی برده نمی شود بلکه علیه دولت عراق با کاهش تزریق دلار و تنگ کردن عرصه بر بغداد به کار ببرد. حالا پول های عراقی ها به سرقت رفته و به خارج قاچاق شده و دولت عراق هنوز نتوانسته بیش از ۲ درصد کل مبلغ ۲.۵ میلیارد دلاری را از سارقان پس بگیرد اما آمریکایی ها بر فشار مضاعف دیگری علیه دولت عراق تمرکز کرده اند تا به گفته برخی آگاهان، هم اذهان و افکار عمومی را از سرقت بزرگ همپیمانان خود منحرف کنند و هم زمینه ساقط کردن دولت السودانی را با فشار اقتصادی و نارضایتی عمومی فراهم کنند.

پیشتر «محمد صادق الهاشمی» رئیس مرکز پژوهش های راهبردی «العراق» در بغداد گفت: «بحران ارزی عراق به دست آمریکا با هدف انحراف اذهان و افکار عمومی از پرونده سرقت قرن و محاکمه دوستان آمریکا در پرونده های فساد ایجاد شده و پوششی برای سرقت قرن است».

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها