گفتگوی اختصاصی امیرعبداللهیان با العالم؛ عراق چه پیامی از آمریکا به ایران رسانده است؟/ روابط راهبردی تهران و بغداد/ هیچگونه تحرکات گروهک های تروریستی و تجزیه طلب را از اقلیم کردستان تحمل نخواهیم کرد/ تنظیم مرحله جدیدی از گفت وگوها با عربستان با نقش آفرینی عراق

گفتگوی اختصاصی امیرعبداللهیان با العالم؛ عراق چه پیامی از آمریکا به ایران رسانده است؟/ روابط راهبردی تهران و بغداد/ هیچگونه تحرکات گروهک های تروریستی و تجزیه طلب را از اقلیم کردستان تحمل نخواهیم کرد/ تنظیم مرحله جدیدی از گفت وگوها با عربستان با نقش آفرینی عراق
يکشنبه 7 اسفند 1401 - 20:08

وزیر خارجه کشورمان در گفتگو با العالم در بغداد، در باره توسعه همکاری با عراق، میانجی گری بغداد میان تهران و ریاض، ارسال پیام آمریکا به ایران از طریق وزیر خارجه عراق و مسائل دیگر سخن گفت.

العالم ـ ایران / سیاسی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که سه شنبه شب (دوم اسفند ماه 1401) به دعوت رسمی فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، در رأس هیأتی عازم بغداد شده بود، در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار شبکه خبری العالم اظهار داشت: در این سفر با مقامات عالیرتبه عراق در خصوص مناسبات دوجانبه به تفصیل گفتگو کردیم، روابط دو کشور در سطح ممتازی قرار دارد؛ روابط تهران ـ بغداد به صورت رسمی در سطح راهبردی است و در سطح مردمی نیز رابطه یک ملت واحد و مشترک در دو سرزمین مستقل و متفاوت است.

تقویت اتصال خطوط آهن ایران و عراق برای تبادل کالا و توریسم زیارتی

وی گفت: ما در خصوص همکاری های اقتصادی و تجاری گفتگوهای مفصلی را با مقامات عراق داشتیم برخی زیرساخت ها بین دو کشور در حال تقویت است از جمله اتصال خط آهن بصره - شلمچه و خط آهن کرمانشاه - خسروی – منظریه – بغداد؛ فکر می کنیم این خطوط آهن می تواند برای تبادل کالا و توریسم زیارتی بین دو کشور نقش زیربنایی و مهمی داشته باشد.

امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد، اتفاق نظر داریم که بایستی هر چه زودتر کامیون های در حال تردد بین دو کشور را به گونه ای سازماندهی کنیم که به طور مستقیم بتوانند در استانهای دو کشور کالاهای خودشان را به دست مصرف کنندگان برسانند.

نشست بین المللی وزرای محیط زیست با نقش آفرینی سازمان ملل متحد در تهران؛ به زودی

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد، علاوه بر این در موضوع گردوغبار با هم گفتگو کردیم قرار است بزودی در نیمه اول سال جدید ایرانی یک نشست بین المللی در سطح وزرای محیط زیست با نقش آفرینی و محوریت سازمان ملل متحد و با میزبانی جمهوری اسلامی ایران در یکی از استان های ایران برگزار شود. طبعا" مساله گردوغبار از موضوعاتی است که مردم عراق، مردم ایران و هم مردم منطقه را رنج می دهد ، ما گفتگوهای مفصلی در خصوص مدیریت و مهار گردوغبار داشتیم.

هیچگونه تحرکات گروهک های تروریستی و تجزیه طلب را از اقلیم کردستان تحمل نخواهیم کرد

امیرعبداللهیان همچین تصریح کرد، بعد دیگر همکاری ها و گفتگوهای ما به مسائل امنیتی و ضرورت تقویت امنیت مرزی بر می گردد ما این پیام را به مقامات اقلیم کردستان در ماه های اخیر به صراحت داده ایم که جمهوری اسلامی ایران من بعد هرگونه تحرک گروهک های تروریستی و تجزیه طلب را از مبدا اقلیم کردستان علیه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد. خوشبختانه با تشکیل کمیته عالی همکاری های امنیتی، دو دور گفتگو در تهران و بغداد انجام شد.

پیش نویس سند امنیتی بین ایران و عراق تهیه و آماده امضا است

وی گفت: جناب آقای فؤاد حسین وزیر خارجه عراق و همچنین مشاور محترم امنیت ملی این کشور آقای قاسم الاعرجی نقش مهمی در این رابطه ایفا کردند، مقامات ذیربط اقلیم کردستان هم در گفتگوها حضور داشتند. اکنون یک پیش نویس سندی بین ما آماده شده که امیدوار هستیم هر چه زودتر این سند به امضا برسد. ما معتقدیم وجود گروهک های تروریستی، ارتباط این گروهک ها با رژیم صهیونیستی و برخی از سرویس های امنیتی خارجی، تهدید کننده اولا" امنیت عراق، امنیت ایران و حتی امنیت اقلیم کردستان است و یکبار برای همیشه باید به این موضوع پایان داده شود.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: این چیزی است که مورد درخواست جمهوری اسلامی ایران است و ما به کمتر از این قانع نخواهیم شد، " تعطیلی فعالیت تمامی مقرهای تروریستی در اقلیم کردستان، تعطیلی فعالیت پادگان ها و مراکز آموزشی شان و مجرمین نیز باید به سیستم قضایی تحویل داده شوند، چیزی به نام وجود گروهک های تروریستی و تجزیه طلب در اقلیم کردستان عراق برای جمهوری اسلامی ایران قابل تحمل نخواهد بود. ما در سال های گذشته خویشتن داری کرده و شهدای زیادی را در این رابطه تقدیم کرده ایم اکنون هیچ فرصتی برای تداوم این وضعیت در اقلیم کردستان وجود ندارد.

روابط دوستانه و برادرانه ایران و اقلیم کردستان درچارچوب قانون اساسی عراق

امیرعبداللهیان تصریح کرد، ما روابط خوب، دوستانه و برادرانه ای علاوه بر بغداد با اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق و روابط دیرینه تاریخی جمهوری اسلامی ایران و مقامات کردی در اقلیم کردستان داشته و داریم. خوش بین هستیم که در سایه این روابط قوی که وجود دارد در سایه نقش آفرینی بغداد دیگر شاهد تکرار چنین وضعیتی در آینده نباشیم اما طبعا در صورت تکرار این وضعیت پاسخ جمهوری اسلامی ایران در چارچوب منشور سازمان ملل متحد، دفاع مشروع، قوی و مؤثر خواهد بود. ما همچنین در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی در موضوعات مختلف با هم گفتگو کردیم.

در حال تنظیم مرحله جدیدی از گفت وگوها با عربستان با نقش آفرینی عراق هستیم


وی در خصوص روابط تهران و ریاض نیز اظهار داشت: بازگشت روابط ریاض با تهران را به حالت طبیعی هم به نفع دو کشور و هم به نفع منطقه می دانیم. جمهوری اسلامی ایران همواره از گفتگو و تعامل با عربستان سعودی استقبال کرده و با نقش آفرینی عراق پیشرفت خوبی در پنج دور گفتگوهای قبلی داشتیم و اکنون در حال تنظیم مرحله جدیدی از گفتگوها هستیم.

معتقدیم امکان بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در نتیجه گفت وگوها فراهم خواهد شد

امیرعبداللهیان با اظهار امیدواری به این که در این زمینه ناظر و شاهد اقدامات محسوس و نتایج ملموس و عملی باشیم، تصریح کرد، در برخی از موضوعات توافقات اجرایی و عملیاتی شده اما همچنان موضوعاتی هست که بین ما و طرف سعودی در حال مناقشه است. ما معتقدیم که در نتیجه این گفتگوها فضای مناسب برای بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در زمان خودش فراهم خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران همواره از مسیر گفتگو، تعامل و بازگشت روابط به حالت طبیعی استقبال می کند.

پیام وزیر خارجه عراق از سوی آمریکا برای ایران/ آمادگی طرف آمریکایی برای جمع بندی توافق برجام

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه در باره پیام وزیر خارجه عراق از سوی آمریکا نیز خاطرنشان کرد: آقای فؤاد حسین که از سفر واشنگتن برگشتند حامل این پیام بودند که طرف آمریکایی برای جمع‌بندی توافق آمادگی دارد، ما نیز همواره از مسیر دیپلماسی و مذاکره استقبال کرده ایم و از مذاکره فاصله نگرفته ایم.

اگر طرف آمریکایی واقع بینانه برخورد کند، فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت

امیرعبداللهیان گفت: این آمادگی را داریم در چارچوب مذاکراتی که تا کنون در وین انجام شده و پیام هایی که بین ما و طرف آمریکایی از طریق واسطه به صورت "نان پیپر" (none paper سند غیر رسمی) تبادل شده که متضمن رعایت منافع همه طرف ها و البته خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران هست نسبت به جمع بندی توافق و بازگشت همه طرف ها به تعهداتشان ذیل برجام عمل کنیم. تصور می کنم اگر طرف آمریکایی در چارچوب پیامی که ارسال کرده واقع بینانه برخورد کند و اظهارات رسانه ای ریاکارانه قبلی را تکرار نکند ما فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت.

برداشت ما از پیام طرف آمریکایی این است که دستیابی به توافق ممکن خواهد بود؛ اگر ریاکارانه برخورد نکنند

وی افزود: برداشت من از آنچه که ایشان از آمریکایی ها نقل کردند این است که دستیابی به توافق ممکن است و اظهارات طرف آمریکایی ناظر بر اعلام آمادگی طرف آمریکایی برای گام برداشتن در مسیر جمع بندی توافق است. اما مشکل اینجاست که آمریکایی ها همواره پیام های متناقض دیپلماتیک و رسانه ای را دنبال می کنند، یعنی در مسیر دیپلماتیک پیام های ایجابی و مثبت و در رسانه حرف دیگری زده می شود. ما امیدوار هستیم که طرف آمریکایی واقع بین بوده و ریاکارانه برخورد نکند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: این طرف آمریکایی است که از تعهدات خودش خارج شده لذا شرط گذاشتن و اظهارات مغالطه آمیز و متناقض کمکی به حل مشکل و کمکی به این که تبعات عدم اجرای برجام به طور کامل متوجه آمریکا است، را رفع نخواهد کرد پس آمریکایی ها به جای اظهارات متناقض، اشتباه خودشان را بپذیرند و در مسیر جبران این اشتباه حرکت کنند. البته سه کشور اروپایی هم بایستی در این مسیر نقش سازنده خودشان را دنبال کنند و دچار خطا در تحلیل و محاسبات نشوند.

پربیننده ترین خبرها