هشدار هواشناسی؛ بارش باران و برف در ۲۱ استان/ احتمال آبگرفتگی معابر

هشدار هواشناسی؛ بارش باران و برف در ۲۱ استان/ احتمال آبگرفتگی معابر
شنبه 20 اسفند 1401 - 15:50

سازمان هواشناسی کشور نسبت به احتمال آبگرفتگی معابر در ۲۱ استان براثر بارش برف و باران هشدار داد.

العالم ـ ایران ـ علمی

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زردرنگ از نفوذ سامانه بارشی، بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد با خیزش گردوخاک، ارتفاعات و نواحی با اقلیم سرد بارش برف و رخداد مه خبر داد.

این وضعیت جوی از روز دوشنبه (۲۲ اسفند) در خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، بوشهر، فارس، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، اصفهان، یزد، نیمه جنوبی همدان، جنوب کردستان، جنوب مرکزی، غرب کرمان و نیمه غربی هرمزگان تا روز سه‌شنبه (۲۳ اسفند) در فارس، کرمان، هرمزگان، یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، نیمه شرقی سمنان، خراسان جنوبی و جنوب شرق استان‌های بوشهر و اصفهان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، وقوع کولاک برف در نواحی کوهستانی به‌ویژه گردنه‌ها و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور احتیاط در سفرهای برون شهری، به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی را توصیه می‌کند.

همچنین این سازمان با صدور هشدار زردرنگ‌ دیگری نسبت به افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج در ساحل حداکثر ۱.۵ متر و در فراساحل ۱.۵ تا ۲ متر همراه با بارندگی هشدار داد.

این وضعیت جوی از دوشنبه (۲۲ اسفند) تا اوایل وقت سه‌شنبه (۲۳ اسفند) در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، احتمال خسارت به شناورهای سبک، تفریحی، نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی در ساحل و فراساحل وجود دارد.

این سازمان برای کاهش تلفات ناشی از این وضعیت جوی اجتناب از عملیات تفریحی به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل را لازم می‌داند.

سازمان هواشناسی کشور در ادامه این هشدار از افزایش وزش باد و ارتفاع موج امواج در ساحل حداکثر ۲ متر و در فراساحل بین ۲ تا ۳ متر نیز از پیش از هر سه‌شنبه (۲۳ اسفند) تا ظهر چهارشنبه (۲۴ اسفند) در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان خبر داد.

براثر چنین وضعیت جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، احتمال خسارت به شناورهای سبک، تفریحی، نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی در ساحل و فراساحل دور از انتظار نخواهد بود.

بنابر این، این سازمان برای کاهش آسیب‌ها اجتناب از عملیات تفریحی به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل را توصیه می‌کند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها