ترکی الفیصل: آمریکا نمی‌توانست میانجی صادقی در مذاکرات ایران و عربستان باشد

ترکی الفیصل: آمریکا نمی‌توانست میانجی صادقی در مذاکرات ایران و عربستان باشد
چهارشنبه 24 اسفند 1401 - 12:18

ترکی الفیصل رئیس اسبق سازمان اطلاعاتی عربستان سعودی در گفت وگو با شبکه «فرانس ۲۴» گفت که آمریکا نمی‌توانست میانجی صادقی در مذاکرات ایران و عربستان باشد.

العالم ـ عربستان سعودی

بنابر گزارش فرانس ۲۴، الفیصل گفت: نه آمریکا و نه اروپا نمی‌توانستند میانجی صادق باشند و توافق بین عربستان سعودی و ایران را تضمین کنند، مانند آنچه چین به آن کمک کرده است.

رئیس اسبق سازمان اطلاعاتی عربستان سعودی افزود: این چین بود که توانست کار را انجام دهد زیرا روابط خوبی با هر دو کشور دارد.

وی گفت که چین ضامن توافق عربستان و ایران است که از سوی پکن برای احیای روابط دیپلماتیک اعلام شد و این به معنای دوری از واشنگتن نیست.

الفیصل همچنین افزود که انتظار دارد توافق بین ریاض و تهران در تمامی پرونده‌های منطقه، از یمن گرفته تا لبنان و سوریه نیز تاثیر داشته باشد.

رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان سعودی در ادامه درباره موضوع عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیز گفت که شروط عربستان برای عادی سازی روابط با (رژیم) اسرائیل در طرح صلح عربی آمده است.

وی پیش تر نیز در واکنش به عادی سازی روابط برخی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی گفته بود: من هیچ شواهدی مبنی بر اینکه این اقدام سازنده بوده، نمی‌بینم. فلسطین همچنان تحت اشغال است و مردم آن زندانی دولت اسرائیل هستند. حمله و قتل افراد فلسطینی به طور روزانه در حال رخ دادن است. دزدی از زمین‌های فلسطینی با وجود تضمین‌هایی که اسرائیل پیش از این در توافق صلح با امارات داده بود، همچنان در حال انجام است.

به گزارش ایرنا، روز ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ در بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن که به امضای علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین رسید، بر سر از سرگیری روابط دوجانبه بین ایران و عربستان سعودی توافق شد.

اعلام توافق برای از سرگیری روابط ایران و عربستان با میانجی‌گری چین با طیفی از حمایت و استقبال از سوی کشورهای منطقه تا پیام نگرانی در بین سران رژیم صهیونیستی و اعلام آگاهی دولت آمریکا و ابراز امیدواری نسبت به تاثیر مثبت آن در کاستن از تنش‌های خاورمیانه و پایان جنگ یمن بازتاب گسترده‌ای داشت.

پربیننده ترین خبرها